Emziren Annede Saç Dökülmesi Neden Olur?

Emziren Annede Saç Dökülmesi Neden Olur?

Başımızdaki saçların büyük bir kısmı uzama yönündeyken küçük bir kısmı dinlenme halindedir. Dinlenme halinde olan saçlar birkaç ay geçtikten sonra dökülüp yerine yeni saçlar gelmeye başlar. Annelerin emzirme döneminde saç dökülmesi; doğum sonrası meydana gelen hormonal değişimler, yetersiz beslenme, kansızlık ( anemi ), vitamin eksikliği, stres ve sıkıntı gibi çeşitli faktörler etkili olmaktadır. Emzirme döneminde veya gebelik döneminde günde 80-100 adet saç telinin dökülmesi normal bir durumdur. Annelerin doğum sonrası, lohusalık dönemi ve emzirme döneminde karşılaştığı saç dökülmesine telogen effluvium adı verilmektedir. Bu saç dökülmesi bebeği emzirme ile ilgili bir durum değildir. Genellikle bir süre sonra saç dökülmesi kendiliğinden durur.

 

 

Emzirme Döneminde Annede Görülen Saç Dökülmesi Nedenleri

 

Doğum Sonrası Meydana Gelen Hormonal Değişimler

Doğum sonrası süt salgısına baskı yapmak, anne sütünün gelmesini engellemek için hamilelik döneminde progesteron hormonu fazlaca salgılanmaktadır. Doğum sonrası ise progesteron hormonunun salgılanmasında azalma görülür. Bu durum annenin süt kanallarının açılmasına neden olur ve bebeğini emzirmeye başlayabilir. Süt salgılanmasını teşvik eden ve adet döngüsünü engelleyen prolaktin ve östrojen hormon düzeyi ise emzirirken artış gösterir. Hormonlardaki bu hareketlilik baş derisine de etki eder ve annelerde genellikle saç dökülmesine neden olur. Doğumda 3 ay sonra hormonlar eski haine dönmeye başlar ve hamilelik dönemi boyunca dinlenen saçlar dökülmeye başlar. Emzirme döneminde dökülen saçlar sürekli ve kalıcı bir durum değildir. Bu durum geçicidir ve yaklaşık doğumdan 1 sene sonra saç dökülmesi geçer.

 

Emzirme Döneminde Yetersiz Beslenme

Emzirme döneminde sağlıklı ve dengeli beslenmek çok önemlidir. Emzirme döneminde vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral miktarı artmaktadır. Bu dönemde protein ve demir vitaminin yeteri kadar alınmaması  kansızlığa yol açmaktadır. Vücudumuzda kansızlık meydana gelmesi ise saç dökülmesinin ana sebebidir. 

Emziren anneler et, balık, tavuk gibi protein kaynaklı gıdalardan günde 2-3 porsiyon almalıdırlar. Demir yönünden zengin olan gıdalar yumurta sarısı, fasülye çeşitleri, et ve kuru meyvelerden de tüketilmelidir. Doktorunuzun tavsiyesi ile de vitamin ve mineral hapları da alabilirsiniz.

 

Emzirme Döneminde Saç Dökülmesinin Diğer Nedenleri

Emzirme döneminde meydana gelen saç dökülmesinin diğer bir nedeni ise strestir. Annenin uykusuz kalması, sütünün yeterli miktarda gelmemesi gibi durumlar ister istemez annenin strese girmesine neden olmaktadır. Bu nedenle saç dökülmesi görülmektedir. Ayrıca annenin troid bezlerinin az çalışması ise saç dökülmesi yapmaktadır.

Konumuzla ilişkili olan emzirmede altın kurallar yazımız hakkında da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...