EMZİRME TEKNİKLERİ NELERDİR?

EMZİRME TEKNİKLERİ NELERDİR?

Anne ve bebek için emzirme tekniği oldukça önemlidir. Çünkü annenin durduğu pozisyon hem anneyi yormamalıdır hem de bebeği yormamalıdır. Zor olan emzirme işlemi anneye çileli bir hal olabilir. Ayrıca bebeğinizi çene kaslarını yoracak şekilde ve bütün enerjisini emmeye verecek şekilde tutmamalısınız. Tıpta yaygın olarak kullanılan 4 emzirme tekniği vardır. Bunları deneyerek kendinize uygun emzirme tekniği bulup bebeğinizi bu teknikle emzirmelisiniz. 
4 emzirme tekniğinden birincisi kucaklama tekniğidir. Bir sandalyeye veya koltuk, yatak kenarına oturarak dizinizin üstüne yastık koyup, bebeğinizin baş tarafını kolunuzun iç dirsek kısmına gelecek şekilde yüzü memenize doğru olacak şekilde bebeğinizi kucaklamalısınızdır. Ayrıca diğer elinizi bebeğin ağzına meme ucunuzu vermek için kullanmalısınızdır. Ayağınızın altına tabure veya başka bir şey koyarak yorulmamanızı sağlayabilirsiniz. Bu teknik daha çok normal ve zamanında doğum yapan anneler için uygun bir tekniktir. İkinci teknik ise ters kucaklama tekniğidir. Bu teknikte bebeğiniz kucaklama yöntemindeki gibi aynı pozisyonda tutulur ama diğer elinizi kullanmamanız aralarındaki farktır. Yani bebeğinizi iç dirseğinize değil diğer elinizin avuç içine doğru yaslarsınız.

Kollar yer değiştirmemiştir. Üçüncü yöntem koltukaltı tekniğidir. Bebeğinizi koltuk altınıza basen seviyenizin biraz üstüne yastık koyarak emzirebilirsiniz. Dördüncü yöntem ve son yöntem olan yatarak emzirme tekniği başınızın altına ve sırtına yastık koyarak sizi destekleyecek şekilde yormaması amaçlanmalıdır öncelikle. Bebeğiniz de size dönük ve yatar pozisyonda olmalıdır. Başına elinizle destek vererek emmesine yardımcı olursunuz.
Bebeğinize ve kendinize uygun emzirme tekniği seçip aylar boyunca ikinizde rahat bir şekilde emzirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...