En Çok Yaşanan Çocukluk Çağı İshali: Rotavirüs

En Çok Yaşanan Çocukluk Çağı İshali: Rotavirüs

Çocukların çoğunlukla küçük yaşlarda yakalandıkları fakat yaşlıları da önemli seviyede etkileyen Rotavirüs genellikle soğuk ayları ortaya çıkıyor. Virüsün sadece ağız veya temas yoluyla değil, solunum yoluyla da bulaşabiliyor olması çok hızlı bir şekilde yayılmasına neden olduğu için, dünya genelinde en sık rastlanılan ishal virüsü konumundadır…

 

 

Rotavirüs nedir?

Rotavirüs dünya genelinde çocukluk dönemi ishallerine en çok sebep olan virüstür. Demokratik virüs olarak da bilinir, çünkü hijyen gibi koşullardan etkilenmez. Ortam kirli de olsa temizde olsa yaşayabilmektedir. Sadece yiyip içme yani ağzımıza aldıklarımızla değil solunum yolu ile de bulaşabildiği için çok hızlı bir şekilde yayılmaktadır.

 

Hangi aylarda kendini gösterir?

Aslında kış virüsüdür. Genellikle Ocak, Şubat,  Mart gibi soğuk geçen aylarda görülür, fakat son dönemlerde bütün virüslerin hareket şekilleri değişiklikler göstermeye başlamış durumda yani virüslerde de mutasyonlar mevcut. Bundan dolayı Rotavirüs’ü bahar ve yaz aylarında da görülmeye başlandı.

 

 

Rotavirüs çocukları nasıl etkilemektedir?

Şiddetli ishalleri meydana getirebilen bir virüstür. Aşısı yapılmaya başlanmadan önce her yıl dünya genelinde beş yüz bin ölüme yol açtığı bilinmektedir. Fakat bu ölümlerin geneli az gelişmiş ülkelerde meydana gelmekteydi. Ülkemizde virüsten kaynaklı bir ölüm vakası bulunmamakta ama çocuk hekimleri yoğun bir şekilde Rotavirüs hastaları ile uğraşmaktadır.

Virüse yakalanan çocuklar genellikle hastaneye yatırılarak tedavi görmektedir. Tedavi sürecinde hem aile hem doktorun çocuğa desteği ve çabası büyük önem taşımaktadır. Devamlı kusmaya neden olan virüsün hastanın vücudunda su kaybı yaşanmaması adına devamlı sıvı takviyesi yapılmaktadır.

Rotavirüs çocuklarda genellikle 6 ay ile 5 yaş arasında görülmektedir. 6. aydan önce anne sütü aldıkları için anne sütünden geçen antikorlar sayesinde kısmen korunurlar. Bundan dolayı 6 aydan önce pek fazla Rotavirüslü çocuk görülmemektedir. Virüsün en sık görülen dönemi 6 ay ile 2 yaş arası çocuklardır.

 

Hastalık ne kadar sürer?

Virüs hastalıklarının süresi kestirilemez 2 günde de geçebilir, 3 haftayı da bulabilir. Genellikle bir hafta kadar sürmektedir.

 

Çocuklar hangi aylarda aşılanıyor?

İlk doz; bebeklerin 1.5 ile 3 aylık döneminde, 2. dozu da 6 ayı bitmeden verilmesi gerekmelidir. Aşının türleri de olsa genellikle uygulama süreci aynıdır.

Konumuzla ilişkili olan bebeklerde ishal nedenleri yazımız hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...