Erkek Çocuklarda Sünnet Ne Zaman Yaptırılmalı?

Erkek Çocuklarda Sünnet Ne Zaman Yaptırılmalı?

Erkek çocuklarda sünnet, penisin uç kısmını saran ve koruyan üst derinin cerrahi yollarla alınması işlemidir. Geleneksel olarak da yapılan ve önem verilen sünnet, tıbbi açıdan da büyük bir öneme sahiptir. Yeni doğan bebeklere yapılan sünnet haricinde diğer yaş grupları altındaki çocuklara sünnet yapılırken genel anestezi uygulanması en uygun bir yöntemdir. Yeni doğan bebeklere yapılacak olan sünnet ise lokal anestezi işlemi ile uygulamak daha uygun bir yöntemdir.

 

 

Çocuklarda Sünnet İçin En Uygun Ne Zaman Nedir?

Sünnet, erkek bebeklerin doğduğu andan itibaren her yaşta yapılabilir. Bu hususta hijyenik ameliyathane şartlarında ve cerrahi prensiplere özen gösterilerek yapılması gerekmektedir. Fakat 2-4 yaş arası çocukların sünnet edilmesi tavsiye edilmeyen bir yaş grubudur. Çünkü bu yaş grubundaki çocuklar kendi cinsiyetlerini ve genital organları tanımaya başladıkları zamandır. Bu nedenle cinsel organları ile ilgili cerrahi müdahalede bulunmak çocuk psikolojisi açısından olumsuzluklara neden olabilir. Genellikle bebekler doğar doğmaz veya ilk 1-2 ay içerisinde sünnet edilmesi en uygun zamandır. Eğer çocuklar 2 yaşına kadar sünnet edilmediyse, çocuğun 6 yaşına kadar bekletilmesi ve sonrasında sünnet edilmesi önerilir.

 

Sünnetin Faydaları Nelerdir?

 

√ Sünnet derisi iltihaplanmaları ve diğer problemler ortadan kalkar.

Çocukluk döneminde ve ileri ki yaşlarında penis kanseri riskini ortadan kaldırır.

√ Bebeklerde üriner enfeksiyonu riskini en aza indirir.

Sünnet derisi darlıkları gibi çeşitli hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

√ Cinsel yolla bulaşma gösteren hastalıklara yakalanma olasılığını en aza indirir.

 

Sünnetin Sakıncalı Olduğu Durumlar Nelerdir?

 

√ 2-4 yaş bebek gruplarında psikolojik açıdan etkilenecekleri için bu yaş grubu dışında yaptırılmalıdır.

√ Hemofili gibi pıhtılaşma bozukluğuna sahip, kanama yönünden sorunlu olan çocuklarda doktorlar tarafından gerekli tahliller yapıldıktan sonra uygun görüldüğü zaman diliminde sünnet edilmelidir.

√ Bebeklerde doğuştan kaynaklı penis anomalisi mevcutsa, ileri ki yaşlarında bebeğin sünnet derisi onarım için kullanma ihtimali olacağından yeni doğan sünneti yapılmamalıdır.

Beslenme yönünden sıkıntılı bebeklerde sünnet zamanı ertelenmelidir.

√ İdrar deliğinin olması gerekenden aşağıda bulunuyorsa ve sünnet derisi yarım haldeyse buna uygun sünnet yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...