Gebelik 10 . Hafta

Gebelik 10 . Hafta

Gebeliğin 10. haftasında, anne adaylarında ilk haftalarda sıklıkla yaşanan bulantılar azalmaya başlamaktadır. Gebelik hormonlarının etkisiyle, anne adaylarının bazılarında; huzursuzluk, kolay sinirlenme ve keyifsizlik gözlemlenebilir.

 

Gebelik 10. Hafta

Gebelik 10. hafta, bu ve benzeri ruhsal belirtilerin arttığı bir dönem olarak dikkat çekmektedir.

Ancak bu belirtiler geçicidir.

Gebelik 10. hafta, masa başında çalışması gereken veya sürekli oturan anne adayları için risk teşkil etmektedir. Hareketsizlik, ayaklarda aşırı şişme gibi rahatsızlıkların oluşumunu hızlandırmaktadır. Anne adayı, mutlaka 1 – 1,5 saat gibi belirli aralıklarla ayağa kalkmalı ve en az 10 – 15 dakika yürüyüş yapmalıdır.

Gebelik 10. hafta itibariyle, bebeğin boyu 5,5 cm. ağırlığı ise 6 gram olmaktadır. Bu haftada, bebeğin genital organları da giderek belirginleşmeye ve farklılaşmaya başlamaktadır. 10. haftada geçekleşen en önemli değişikliklerden biri de bebeğin böbreklerinin idrar üretimine başlamasıdır. Bebeğin ürettiği idrar, amniyos kesesi içine boşalmakta ve bu durum amniyos sıvısının sürekli yeterli seviyede kalmasını sağlamaktadır. Bebek bir taraftan bu sıvıyı yutarken bir taraftan da idrar yoluyla tekrar geri vermektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...