Gebelik 2. Hafta

Gebelik 2. Hafta

Gebeliğin ilk dönemindeki ikinci hafta gerek bebek gerekse anne için çok kritik bir haftadır. Bu haftadan sonra annenin mutlaka düzenli ve dengeli beslenmesi ve beslenmesine dikkat etmesi gerekmektedir. Bebeğin saatlik olarak gelişme gösterdiği ikinci haftada vitamine, minerale, folik asite bolca ihtiyaç duyulur. Sonuç olarak bu besin maddelerinin vücuda alınması gebelik 2. hafta dönemini yaşayan anneler için çok kritik bir öneme sahiptir.

Bununla birlikte gebelik 2. hafta döneminde hamilelik belirtileri kendisini çok fazla belli etmez. Fakat kimi dikkatli anneler; vücudun bir sonraki hafta salınıma başlanılacak olan gebelik hormonlarını üretmeye başladığını, bu dönemde bir şeylerin ters gittiğini anlar.

Neler Yaşanır?

Hamileliğin ikinci haftasında anne kendini hamile gibi hissedilmese de, bebek gelişimi büyük bir hızla devam eder. Bebeğe dair en hızlı gelişimler gebeliğin ikinci haftası gözlemlenir. Beden ve vücut çoktan hamilelik süresince ihtiyaç duyulan hormonları üretmeye başlamıştır.

Bebeğin Durumu

Bebeğin cinsiyeti gebelik 2. hafta döneminde görüntülenemez. Aslında bebeğin cinsiyeti çoktan bellidir ve organları yavaş yavaş oluşmaya başlamıştır. Ancak cinsiyetin ultrasonda belli olması, görülüp tespit edilebilmesi için henüz erkendir. Bunu öğrenebilmek için bebeğin cinsel organının gözle görülebilecek şekilde gelişmesi gerekir.

Annedeki Değişimler Nelerdir?

Anne bu hafta kendini çok yorgun hissedebilir, bu nedenle doktora danışılır. Kullanılacak   takviyeleri bu konuda işe yarar. Bu haftada anne adayları kendilerini rahatlatıcı ve stres giderici hareketler, aktiviteler yapmalarında fayda bulunmaktadır. Kesinlikle bu dönemde sigara, alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmalıdır. Sigara içmek ve alkol almak anne ve bebeğin yaşam kalitesini düşürüp, bebekte bazı doğuştan gelen rahatsızlıklara sebep olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...