Gebelik 4. Hafta

Gebelik 4. Hafta

Gebelik 4. hafta itibariyle hamile olduğunu fark etmeyenlerin süreçle tanıştıkları bir dönemdir. Beklenen adetin gecikmesi ile test yapılması sonrasında gebelikten haberdar olunur. Bu süreç anneyi biraz tedirgin eden, biraz korkutan, biraz mutlu eden, biraz heyecanlandıran karmakarışık duygulara sebep olan bir zaman aralığıdır. Annenin ne hissedeceğini bilemediği bu süreçte haşhaş tohumunu geçmeyecek kadar küçük olan hücredir.

Bebeğin beyin kesesi ve su kesesinin gebelik 4. hafta itibariyle oluşur. Bu dönemde bebeğin yerleşeceği ve büyüyeceği ortamın oluşturulma temelleri atılır. Her hangi bir uzuv belli değildir.  itibariyle hafif lekelenme ve yorgunluk, sürekli uyku hali, salya miktarında artma ve sık idrara çıkma gibi etkiler görülebilir. Bu etkiler normaldir. Hatta anne adayları ağızlarında demir tadı hissettiklerini belirtebilirler. Bu metalik tat değişen bünye ve hormon yapısı itibariyle vücudun gösterdiği reaksiyonlar arasında yer alır ve gayet normal belirtilerdir.

Anne adaylarının bu dönemlerini eğer mümkün ise dinlenerek geçirmeleri ve kendilerini hasta gibi hissetmemeleri için hayattan kopmamaları önemlidir. Bu sürecin kolayca atlatılması için annenin moral ve motivasyonu oldukça önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...