Gebelik 6. Hafta

Gebelik 6. Hafta

Gebelik 6. hafta sürecine girdiğinde cenin de 4 haftalık olur. Yani hamilelik sürecinin ikinci haftasından itibaren ceninin hayata başladığını söylemek yanlış olmaz. Bu zaman aralığında cenin tam bir bebek şeklini almasa da çene kemiği, çene yapısı ve yanak yapısı oluşmaya başlar. Kulakların yer alacağı oyuntular ve ilk aşamada yer alan yüz gelişimi görülür.Burun bu dönemde diğer organlara göre çok büyüktür ve ilerleyen dönemlerde yüzün ve başın büyümesi ile birlikte burundaki büyüme oranı azalacaktır. Gebelik 6. HaftaBaş beynin büyümesine yetecek kadar gelişmiş olur ve gebelik 6. hafta içerisinde beyni besleyen gıdaların yenmesi önerilir. Anne bu dönemde ceviz ve balık gibi gıdalar ile beslenerek beyin gelişimi destekler. Bebeğin yaklaşık dakika seksen kez atan kalbi gebelik 6. hafta içinde iken duyulabilir.

 

Anne bu dönemde karın bölgesinden olmasa bile bacak ve göğüs kısımlarından kilo alabilir. Kabızlık, mide bulantısı, mide yanması gibi şikayetler bu dönemde oldukça sık ve şiddetli bir şekilde kendisini gösterebilir. Bu dönemlerde annenin sağlık kontrollerine doktorları tarafından oldukça önem verildiği ve tahlillerinin yapıldığı bir zaman aralığıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...