Gebelik 8. Hafta

Gebelik 8. Hafta

Gebeliğin 8.haftasında yani 2.ayın son haftasında bebek büyümektedir. Bu hafta bebeğin boyu 1 santimi geçmiştir. Bununla birlikte gebelik 8. hafta döneminde bebek boyu yaklaşık olarak 2 cm’ye erişmektedir.

Artık bebek küçük bir çilek veya bir ahududu kadar olmuştur. Hatta bazen bebek barbunya tanesi kadardır. Dudakları, göz kapakları, kulakları, burnu, kolları, bacakları ve sırtı şekillenmeye başlamıştır. Minik kolları ve minik bacakları uzayıp belirginleşir. Göz kapakları oluşur. El ve ayak parmakları bu hafta oluşur ama henüz perdelidir. El ve ayak bilekleri, kol dirsekleri net olarak görülür. Hatta dirsekler ve bilekler bükülebilir durumda olur. Kulakları, üst dudağı ve burun ucu da belirgin bir şekil almaya başlar. Kalp fonksiyonu ve dolaşım sistemi de gelişir. Kalbi dakikada tam 150 vuruş yapar.

Hamileliğin 8. Haftasında Annede Ne gibi Değişiklikler Olur?
gebelik 8. hafta
Aynı zamanda gebelik 8. hafta döneminde hamile olan anne adayları belinde ve giysilerinin ölçüsünde hafif bir değişiklik fark eder. Çünkü rahim zamanla büyür, ama hala fark edilecek kadar büyük değildir. Doktor tarafından pelvik muayenede rahimin büyüdüğü görülür. Rahmin büyümesi ile de şikayetler artmaya başlar. Ayrıca  döneminde kasık ve karın ağrısı oluşur. Gebeliğin bu haftasında idrar torbası rahmin önünde, biraz da altındadır. Rahim büyüdükçe idrar torbasına baskı yaptığından sık idrara çıkılır.

Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde rahim büyüdükçe karnın altlarında ve yanlarında kramplar ve ağrılar oluşabilir. Hamileliğin 8.haftasında karın ağrısı anormal olmayıp normal bir belirtidir. Rahim esner ve kasılır. Bu da çok normaldir. Plasenta büyümeye devam eder. Plasenta rahme sıkıca tutunur. Bu sebeple normal kabul edilen ufak tefek kanamalar olabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...