Gebelikte 12. Hafta

Gebelikte 12. Hafta

Gebelikte 12. Hafta

Gebeliğin 12. Haftası ilk Trimesteri’nin son haftasıdır. Trimesteri; Gebelikte her 3 aylık döneme verilen isimdir. Olağan sürecinde devam eden bir Gebelikte 3 adet Trimesteri dönemi oluşur. Gebelikte Anneyi zorlayan bulantı, kusma, halsizlik gibi semptomların azalmaya başladığı döneme girmiş bulunmaktasınız.

12. hafta gebelik, hafta hafta gebelik, gebelik 12. hafta,

  • Gebeliğin 12. Haftasında bebeğin büyüklüğü SİYAH ERİK boyutuna ulaşmıştır.
  • Bebeğin baş ve popo arası boyu yaklaşık 6 cm kilosu 14 gr a ulaşmıştır.
  • 11. Hafta da başlayan tırnak oluşumu bu hafta tamamlanır.
  • El ve Ayak Parmaklarında ki perdeler artık yoktur, parmaklar birbirinden ayrılır.
  • Göz kapaklarının oluşumu tamamlanır ve göz açıp kapatmaya başlar.
  • Bu haftadan sonra kalp atışlarını rahatlıkla duymaya başlayacaksınız.
  • Sinir sistemi gelişimi artar ve Amniyotik sıvı miktarında artma olur.
  • Bebek hareket etmeye başlar, ancak bu hareketler annenin net bir şekilde hissedebileceği şekilde değildir.

12. Hafta Gebeliğe ulaşmış annede Östrojen hormonu seviyesi çoğaldığı için göğüsler büyümeye başlar. Meme ucu ve etrafındaki kahverengi halkalar gözle görülür biçimde büyür. 3. ayın bitti bu hafta da kilo artışı hızlı bir biçimde görülebilir. Gebeliğin ilk 3 ayında alınan kilolar sağlıklı değildir. Bu kilo miktarı bu hafta için 3 e kadar ulaşabilir. Rahim büyüdüğü için artık karın boşluğuna sığamaz ve leğen kemiğine kadar genişler. Bu büyüme de idrar torbasının üzerinde ki baskıyı azaltır ve sık idrar ihtiyacı oluşmasını önler. Rahim’in yukarıya doğru ilerlemesi karnın belirgin bir şekilde görünmesini sağlar.

12. Hafta da gebelik kontrollerine başlamak önemlidir. Bu hafta yapılan kontroller ışığında kişiye özel bir kontrol takvimi ayarlanmalı ve sürekli anne ve bebeğin durumu takip edilmelidir. Birinci Trimesteri tarama testi yapılmalıdır. Kan testi yapılarak annenin kromozom anomalili bir bebek doğurma riski saptanır, büyüme geriliği riski tespit edilir.
Bunların dışında 12. Hafta da annede baş ağrısı, ciltte hassasiyet ve lekelenme gibi şikayetler olur.

Gebeliğinizin 12. Haftasına gelmenize rağmen hala tam manasıyla kendinize zaman ayıramıyorsanız daha sağlıklı ve rahat bir gebelik geçirmek için Doktorunuza danışarak Hamile Pilatesi veya Hamile Yogası yapabilir, yavaş tempoda yürüyüşlere çıkabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...