Gebelikte 13. Hafta

Gebelikte 13. Hafta

Gebeliğin 13. Haftası 1. trimesterin bittiği 4. aya adım attığınız 2. Trimesterin ilk haftasıdır. Bu Hafta da bebeğinizin boyu 6.5 cm ile 7.8 cm arasında değişiklik gösterebilir. Kilosu ise yaklaşık olarak 25 gr’dır.

mutlu bebek, şeftali, 13. hafta, 13. hafta gebelik, hafta hafta gebelik, gebelik takibi, gebelik 13. hafta, bebek gelişimi,

  • Bebeğin boyu yaklaşık olarak bir şeftali kadardır. Şu anda bebeğinizin kafası vücudunun yarısı kadardır. Bu oran ileri de ki haftalarda yavaşca normale dönecektir.
  • Gözleri birbirinden uzak olan bebeğin bu hafta gözleri birbirine yaklaşmaya başlar. Bu süreç 15. haftaya kadar devam eder. Kulakları olması gereken yerine doğru ilerler ve yüz hatları normal bir insanı andırmaya başlar.
    Bebeğin iç organları olağan gelişimlerini sürdürmeye devam eder. Karaciğerde safra, Pankreas da insülin salgılanması bu hafta başlar.
  • Kas yapısının kontorlü gelişmeye başlar, eller kol ve bacaklar hareketlenir. Artık ultrasonda bu hareketler net olarak gözlenmeye başlar.
  • 13. Haftaya kadar göbek bağının içerisinde büyümekte ve gelişmekte olan bağırsakları yerini almaya başlar.
    Bu hafta da bebeğin cinsel organları oluşmuş olur. Eğer bebek anne karnında kendisini gizlemiyor ise ultrasonda cinsiyetini görebilirsiniz.
  • Bebeğin ses telleri bu hafta tam olarak gelişir.

 

mutlu bebek, şeftali, 13. hafta, 13. hafta gebelik, hafta hafta gebelik, gebelik takibi, gebelik 13. hafta, bebek gelişimi,

 

13. Haftalık Gebe olan annelerin bu hafta gebelik bulantıları iyiden iyiye azalacak ve artık daha rahat edeceksiniz. Bebeğin gelişmesiyle kasık ağrıları ve hafif kasılmalar yaşayabilirsiniz. Bu sizi korkutmasın olağan sürecin bir parçasıdır. Gebeliğin ilk dönemlerinde şiddetli görülen şikayetlerin azalmasıyla birlikte 13. ve 14. haftalarda ani olarak bir cinsel istek duyabilirsiniz. Gebelik boyunca cinsel ilişkiye girmenin ne sizin ne de bebeğinizin sağlığı açısından bir tehlikesi yoktur. Doktorunuz aksini söylemediği sürece!

Bu haftadan sonra bebeğinizin ihtiyaç duyduğu demir ve kalsiyum desteğini sağlamak için multivitamin alımına başlanabilir. 11 ve 14. Haftalar arasında yapılması gereken ikili tarama testinin sonuçlarına göre kromozom hastalıkları değerlendirilir.
Baş ağrısı, unutkanlık, kasılma, kabızlık, göğüslerde hassasiyet gibi şikayetler de annelerin yaşayabilecekleri durumlardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...