Gebelikte 14. Hafta Gelişmeleri

Gebelikte 14. Hafta Gelişmeleri

Gebelik 14. Hafta

Gebeliğin 14. Haftasındasınız artık. Hamileliğinizin 4. ayındasınız. 1. ve 3. Trimester den daha rahat geçecek kendinizi zinde ve mutlu hissettiğiniz bir dönemdesiniz. Bu Hafta da bebeğinizin boyu 9 cm ile 11 cm aralığında olup, kilosu yaklaşık olarak 45 gram’dır.

gebelik, hafta hafta gebelik, her hafta gebelik, 14 haftalık gebelik, gebelik 14. hafta, gebelikte 14. Hafta, 14 haftalık gebelik,

  • Bu Hafta bebeğinizin baş ve ayak arası boyu bir LİMON kadardır.
  • Artık bebeğinizin parmakları oldukça belirginleşti ve parmak izi oluştu. Ultrasonografi de de çok rahat bir şekilde el ve ayak hareketlerini belirgin bir şekilde mümkün. Elini ağzına götürme refleksi oluştu ve bunu sıklıkça yapmaya başlar. Yutkunma ve emme hareketlerini yapmaktadır. Bir parmak izine sahiptir.
  • 14. Hafta da kız ve erkek organları tam olarak oluşacağı için cinsiyet belirleme işlemi daha net ve kolay şekilde gerçekleşir.
  • Yüz kasları iyiden iyice geliştiği için sık sık mimik yapar, yüz kaslarını oynatmaya başlar.
  • Nefes alıp verme hareketleriyle birlikte ses telleri, üst solunum yolu ve gırtlak artık hazırdır.
  • Bebeğinizin gözleri ve kulakları artık iyice yerlerine yerleşmiştir.
  • 14. Hafta bebeğinizin gelişimi için çok önemlidir. Bu hafta da bebeğinizin organları görevlerini yerine getirmeye başlar, Böbrekleri idrar üretmeye başlar ve bebeğiniz artık kesesine idrarını yapar.
  • Saç oluşumu başlar ve ense den uzar.

gebelik, hafta hafta gebelik, her hafta gebelik, 14 haftalık gebelik, gebelik 14. hafta, gebelikte 14. Hafta, 14 haftalık gebelik,

 

14. Hafta da Bebeğin gelişimiyle birlikte rahminiz de büyümektedir. İyice büyüyen ve yukarı çıkan rahim belinizi daha kalın ve sizi daha kilolu gösterecektir. Ayrıca büyüyen rahim kasılmalara ve ağrılara da sebep olabilir.
Bulantılarınız ve diğer rahatsızlıklarınız bitiği için bu hafta iştahınız oldukça açılacaktır. İştahınızı kontrol altında tutmaya çalışmanız sizin faydanıza olacaktır. Zira aşırı kilo artışının önüne geçmiş olmanın yanında oluşabilecek mide rahatsızlıklarının ( ekşime, ağrı, sancı kasılma, bulantı vb.) önüne de geçmiş olursunuz. Gaz yapan yiyeceklerden ( kızarmış ve yağlı gıdalar, gazlı içecekler, işlenmiş ürünler, Soğan, Kuru Fasülye, Lahana) uzak durmanız da daha rahat olmanız için önemlidir.

Sık idrara çıkma ve uykusuzluk şikayetleriniz de başlayabilir. Ayrıca genel olarak aşermeleri bu hafta dan itibaren görülmüştür.

Burunda kuruluk ve tıkanıklık şikayetleriniz de olabilir.

Süt kanallarınız genişlediği için meme üzerinde belirginleşmeye başlar. Göğüs ucu belirginleşir ve etrafında ki kahverengi halka koyulaşır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...