Gebelikte 15. Hafta Değişimleri

Gebelikte 15. Hafta Değişimleri

Gebelikte 15. Hafta

15. Hafta da gebeliğiniz 4. ayın içinde bulunmaktadır. vücudunuz bu duruma ayak uydurmaya başladığı için hamilelik şikayetleriniz azalır. Bu hafta da bebeğinizin baş ve ayak ucu arası boyu 9.5 cm ile 11 cm aralığında kilosu ise yaklaşık 50 gram kadardır.

gebelik gelişimi, gebelikte değişim, 15. hafta gebelik, gebelik 15. hafta, 15 haftalık hamile, hamilelik, anne karnı gelişimi,

  • Gebeliğin 14. Haftasında bebeğinizin boyutu bir elma kadardır.
  • Derisinin üzerinde tüylenmeye başlar ve ince saç telleri görülür. Oluşan bu tüyler bebeğinizin vücudunu amniyotik sıvıdan dolayı oluşabilecek zararlara karşı korur.
  • Tırnakları uzamaya başlar.
  • Yutkunma, emme, soluma gibi temel refleksleri de oluştu.
  • Bu Haftaya kadar hızlı bir şekilde büyümeye devam eden baş, bundan sonra daha yavaş bir şekilde gelişecektir.
  • 15. Haftada kulak içi oluşmaya başlamıştır. Annenin sesini bebeğiniz duyamayabilir bunun tam olarak olacağı zaman yaklaşık olarak 34. haftadır.

gebelik gelişimi, gebelikte değişim, 15. hafta gebelik, gebelik 15. hafta, 15 haftalık hamile, hamilelik, anne karnı gelişimi,

Gebeliğin 15. Haftasında annenin karnın da yukarıdan aşağıya inen ince kahverengi bir çizgi oluşabilir. İkili tarama testinizi yaptırmış olmanız gerekmektedir. Eğer sonucu güzel ve kesin çıktıysa doktorunuz Üçlü tarama testini istemeyebilir. Eğer bu konu da bir görüş bildirmediyse olağan şekilde üçlü tarama testinizi yaptırmanızı tavsiye ederiz. Üçlü ve Dörtlü tarama testleri Gebeliğin 16. ve 20. Haftaları arasında yapılmaktadır.

Göğüslerde hassasiyet ve büyüme, halsizlik, mide sorunları, idrar sıklığında azalma, Ellerde ayak ve bileklerde şişlikler ve ağrı olabilir. Fazla ayakta durmaktan kaçınmak, otururken de ayaklarınızı sallamadan uzatarak oturmanız bu şikayetlerinizin azalmasına yardımcı olur.

Hamileliğin ikinci ayından itibaren kendini gösteren Hamilelik Gingiviti ( dişlerde hassasiyet, kanama, şişkinlik vb. şikayetler) bu hafta da başlayabilir. Gebeliğin ilk ayların da oluşan kusmaların ardından, yenilen tatlı ve abur cubur dediğimiz besinlerin tüketiminden sonra dişlerin temizlenmesi bu durumun önüne geçmekte oldukça önem taşır. Genel olarak bilinenin aksine vücudun hassaslaştığı bu dönemde tüm bedenimize özen gösterdiğimiz gibi diş bakımımıza da fazlasıyla özen göstermeliyiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...