Gebelikte 16. Hafta Değişimleri

Gebelikte 16. Hafta Değişimleri

16 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 16. Haftası / Ceninin 14. Haftası

Sen hamileliğinin 16.haftasına geldiğinde, minik ceninin de 14 haftadır büyümeye devam ediyor. 16 haftalık gebelik kaç aylık olur, diye merak ediyorsan, 4 aylık hamileliğe denk geldiğini söyleyebiliriz. Uzmanlar hamileliği 13’er haftalık 3 trimestera böler. 16 haftalık gebelik de 2. Trimesterın 3.haftasıdır.

16 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi
Bebeğin baş bölgesinden kalçasına kadar olan uzunluğu 10 ila 13 cm, kilosu ise yaklaşık 80 ila 150 gram aralığındadır.
Bu hafta lanuga denilen ince vücut tüyleri bebeğinin başını kaplar.
El parmaklarındaki tırnaklar tamamen oluşur.
Bacaklar kollardan daha uzundur.
Dokunma duyusu da giderek hassaslaşır. Hatta göbeğini dürtecek olursan o da içeride kımıldanacaktır.
16 Haftalık Bebek Görüntüsü

16 Haftalık Gebelikte Bebek Hareketleri
16 haftalık gebelikte bebek hareketleri ultrason incelmesinde görülebilir. Bebeğinin gözleri yanlara doğru hafif hareketler yapar. Kolları ve bacakları hareket halindedir.

Hamileliğinin bu döneminde bebeğinin hareket ettiğini hissedebilirsin. 16 haftalık gebelikte bebek hareketleri hissedilir mi? diye merak ettiğini biliyoruz. Birçok kadın bebeğinin hareket etmesinin verdiği hissi, gaz balonu veya bir kelebeğin kanat çırpması gibi tarif eder.

İkinci hamileliğini yaşıyorsan bu hislerin anlamını daha iyi bildiğin için bebeğinin hareketlerini daha erken hissedebilirsin. Ama ilk hamileliklerinde kadınlar genellikle bu hissettikleri şeylerin bebek hareketleri olup olmadığına emin olamayabiliyor.

Bebeğinin hareket ettiğini henüz hissetmediysen de üzülme. Canlanma olarak da tanımlanan fetal hareket genellikle hamileliğin 16.ve 20.haftaları arasında hissedilir. Bu süre her kadın için farklıdır. Ayrıca ceninin büyüklüğü ile de ilgilidir.

16 Haftalık Gebelik: Cinsiyet Belli Olur Mu?
Gelelim 16 haftalık gebelikte cinsiyet kesin belli olur mu? konusuna… İyi bir ultrason ve deneyimli bir göz bu haftada cinsiyeti büyük doğruluk oranı ile saptar. Çünkü daha önceleri erkek bebeklerin karınları içinde bulunan testisleri, normalde olmaları gereken testis torbaları içerisine inmeye başlamıştır. Bu süreç 30’lu haftalarda sonlanacaktır.

Öneri: Hamileliğinin Fotoğraflarını Çektirmek İster Misin?
Hamileliğinin gittikçe görünür olduğu bu dönemde, doğumundan sonra bu dönemi hatırlamak isteyebilirsin. Bebeğinin yavaş yavaş büyümesinin, ay ay çekilen fotoğraflarla takip etmeyi istersen, Hamile ve Doğum Fotoğrafçılarını araştırabilirsiniz. Bunun üzerine profesyonelleşmiş insanlar var.

16 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler
Bebeğin büyüdükçe rahmin ve plasentan da büyüyor. Altı hafta önce rahminin ağırlığı 140 gramdı. Bugün yaklaşık 250 gram ağırlığında… Yani 16 haftalık gebelikte anne karnı artık hatırı sayılır şekilde fark edilmeye başlıyor.

Bebeğin etrafındaki amniyotik sıvının miktarı da artıyor. Artık hemen hemen 250 ml. Sıvı var.

16 haftalık gebelikte rahim büyüklüğü yaklaşık 7.6 cm, onu göbeğinin altında rahatlıkla hissedebilirsin.

16 haftalık gebelikte kasık ağrısı hissetmek normal sayılabilir. Bunun sebebi genişleyen rahmin etrafındaki kas ve bağ dokularının esnemesidir.

Kendini İhmal Etme!
Bu dönemde hangi pozisyonda yatman gerektiğinden ve beslenmenin ne şekilde düzenlenmesinin iyi olacağından bahsettik. Ancak kendin ve bebeğin için yapabileceklerin bunlarla sınırlı değil! Hamilelik yogası, hamilelik pilatesi, spa ya da beslenmene dair alabileceğin sana özel öneriler ile bu dönemi daha güzel geçirebilirsin.

16 Haftalık Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler
Bu hafta özellikle dikkat edilmesi gereken konulardan biri de 16 haftalık gebelikte nasıl yatmalı sorusu. Artık yatakta dinlenirken, uyurken veya egzersiz yaparken sırtüstü dümdüz yatmak yok. Bu pozisyon damarlara fazladan basınç uygular ve bebeğe giden kan akışını azaltır. Anneden cenine giden kan akışı, ceninin gelişmek ve büyümek için ihtiyacı ola besinleri sağlar. Bu önemli noktayı unutup bebeğin gelişimini tehlikeye sokmamalısın.

16 Haftalık Gebelikte Beslenme
Hamilelik döneminde sık sık ara öğün yemen gerekir. Özellikle de 16.haftanın da içinde olduğu 2. Trimester döneminde. Ana öğünlere ek olarak günde 3-4 kere ara öğün yemen sağlıklı olacaktır. Fakat birkaç kural var. Öncelikle ara öğünler besleyici olmak zorunda. İkincisi ana öğünler daha az olmalıdır ki ara öğünleri yiyebilesin.

Hamilelikte beslenmeyle ilgili en önemli amaç, yeterli miktarda beslenmektir. Ara öğünler için besleyici gıdalar seçmek biraz planlama ve çaba gerektirebilir. Ara öğünleri önceden hazırlayabilirsin. Haftalık bir planlama yap, alışverişe çık, öğünlerin için gerekli besinleri hazırla. Taze sebzeler, meyveler, süt ve süt ürünleri, yumurta, kuruyemişler…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...