Gebelikte 17. Hafta Değişimleri

Gebelikte 17. Hafta Değişimleri

17 Haftalık Hamilelik Gelişimi: Gebeliğin 17.Haftası / Embriyonun 15.Haftası
17 haftalık hamilelikte anne karnındaki bebek, annedeki farklılıklar, dikkat edilmesi gerekenler ve çok daha aşırısını senin için yazdık! Hemen okumaya başla!

17 haftalık hamilelik kaç aylık eder sualiyle başlayalım, zira en çok sorulan suallerden biri bu!                    17 haftalık gebelik, 4 aylık gebeliğe denk düşer. Gebeliği 13’er haftalık 3 trimestera ayırdığımızı düşünürsek, ilk 13 haftalık başka bir deyişle ilk 3 aylık, 1. trimester bitmiş, 4.ayla beraber 2. Trimester yaşanmaya başlamıştır. 17.hafta da 4.ayın son haftasıdır. Bu kısa bilgiden sonra 17 haftalık hamilelikte anne ve bebekteki farklılıklar hakkında merak ettiğin diğer mevzulara geçebiliriz.

17 Haftalık Hamilelik Bebek Gelişimi
On yedinci haftada bebeğinin baş bölgesinden kalçaya kadar olan uzunluğu 11 ila 13 cm ortamında. Ağırlığı 2 haftada neredeyse 2 katına çıktı. Başka Bir Deyişle 17 haftalık hamilelikte bebeğin kilosu takribî 100-150 gram ortamında. Bu hafta süresince hemen hemen bir elinin tamamen açılmış hali kadar olacak.

Bu hafta ve önümüzdeki haftalarda yağ oluşmaya başlıyor. Yağlı doku olarak adlandırılan yağ, bedenin ısı imali ve metabolizması için ehemmiyet taşır. Gebeliğin sonunda bebekteki yağ, vasati 3.5 kiloda takribî 2.4 kilo olur.

Bebeğin bu hafta, doğacağı o büyük gün için hazırlıklara devam ediyor. Şuanda üzerinde çalıştığı en ehemmiyetli maharetler emmek ve yutmak! Başka Bir Deyişle memeden veya biberondan alacağı ilk yudumlar için hazırlanıyor.

Kalp atışları artık beyni tarafına tertip ediliyor. Başka Bir Deyişle artık rastgele vuruşlar geride kaldı. Dakikada 140-150 vuruş yapıyor.

17 Haftalık Bebek Hareketleri
Bu hafta bebeğinin hareket ettiğini sezebilirsin ya da çok yakında sezeceksin. Ama bunu her gün sezmeyebilirsin, o surattan sezmediğinde panik yapma. Gebelik ilerledikçe zati hareketler güçlenir ve sıklaşır.

Dördüncü ay sona eriyor ben hala bebeğime hareketlerini sezmiyorum diyorsan uysal ol. Zati çok az anne adayı, özellikle de ilk bebeğini bekleyenlerden çok azı ilk tekmeyi 4.ayda sezer. Cenin 7.haftadan itibaren kendiliğindene hareketler yapmaya başladığı halde kolları ve bacakları küçücük olduğu için bu hareketler anne tarafını sezilemez.

İçeride yaşam olduğuna dair ilk his, 14.haftayla 26.hafta arasında ama genellikle de 18 ila 22.haftanın ortalarında kazanç. Elbette bu ortalamadan sapmalar oldukça yaygındır.

17 Haftalık Hamilelikte Cinsiyet Belli Olur Mu?
17 haftalık hamilelik cinsiyet tespiti için ihtimal veren haftalardan biridir. Zira faize uzuvları bunu kavramaya fırsat verecek kadar büyüdü. Fakat cinsiyet tespitine müteveccih ultrasonografi belirtilerini etkileyen bazı etkenler var. Ultrasonun yapıldığı hamilelik haftası, fetüsün anne karnındaki pozisyonu, ultrasonografi aygıtının niteliği ve doktorun deneyimi gibi etkenler devreye girince bütün olarak hangi hafta belirli olacağını söylemek azıcık güçleşir.

17 Haftalık Bebek Görüntüsü

17 Haftalık Hamilelikte Annedeki Farklılıklar
17 haftalık hamilelikte anne karnı artık keskin. Hamile olduğun daha çok belirli olur ve karnının alt kısmında keskin bir şişlik var. Göbek deliğinin altında olan rahminin büyüklüğü ise takribî 5 cm ortamında.

Her geçen gün karnındaki farklılıkları fark faktörün en iyi yolu eşinle birbirinize sarılmanız. Sarılın ve aradaki mesafenin her gün nasıl açıldığını görün. Hatta kendinize ufak bir hatıra albümü dahi yapabilirsiniz. Her hafta aynı yerde aynı elbiselerle birbirinize sarılarak bir resim çektirin ve en sonuncu resmi de doğumdan sonraki hafta çektirin. Bu sefer minik bebeğiniz göbeğinde değil kucağınızda olsun.

Yevmiye yaşamında daha rahat sezmek için artık daha bol elbiseler giymeye başlasan iyi olur. Karnına ya da kasıklarına baskı yapan beli sıkı rahatsız elbiselerden artık uzaklaşmalısın.

Karın bölgesinin dışında bedenin geri kalanı da gün geçtikçe değişiyor. Şimdiye kadar toplam 2.25 ila 4 kilo almış olman klasik sayılabilir.

Rahimdeki Farklılıklar: Gitgide Büyüyor!
Gebelik ilerledikçe rahmin tepe noktası neredeyse bir küre biçimini alır. Uzunluğu genişliğinden daha süratli bir şekilde çoğalır. O surattan rahim yuvarlak değil oval olur. Rahim artık pelvisi doldurur ve karna doğru gelişmeye başlar.

Bağırsaklar da yukarıya ve yanlara doğru itilir. Rahim sonunda karaciğere kadar uzanır. Hareket etmez ama bir noktaya da bağlı değildir. Ayakta durduğun zaman rahmin, ön karın duvarına kıymet. Rahmini en çok bu pozisyondayken basitçe hissedebilirsin. Uzandığında ise belkemiğine ve kan damarlarına doğru geriye çekilebilir.

Yuvarlak Bağ Ağrısı: O da Ne?
Yuvarlak bağlar rahmin üst kısmının her iki yanına ve yan pelvis duvarına bitişiktir. Gebelik ve embriyonun gelişmesi sırasında bu bağlar gerilir ve çekilir. Daha uzun ve ince hale kazanç. Hareketlerin bu bağları gerebilir ve sürükleyebilir. Bu bir probleme değil rahminin geliştiğine işaret eder. Bütün bu farklılıklar 17 haftalık hamilelikte rahim sızısı ve rahim kasılmasının nedeni olabilir.

Ağrı iki tarafta da olabilir ya da yalnızca bir tarafta olabilir. Bu sızının senin için de bebeğin için de bir hasarı yoktur. Ağrı olduğunda uzanıp dinlenerek daha iyi hissedebilirsin. Ağrı şiddetliyse ve başka bulgularla birlikteyse kesinlikle hekiminle konuşmalısın. Ciddi problemler için ihtar bulguları vajinal kanama, vajinadan akışkan kaybı ve şiddetli sızıdır.

Artan Vajinal Akıntı: Enfeksiyon Mu Değil mi?
Gebelikte vajinal akıntı ve salgılarda çoğalış olması banaldir. Bu akıntı genellikle beyaz veya samanidir ve oldukça koyudur. Bir enfeksiyon değildir. Şayet yoğun bir akıntı varsa ped kullanmak zorunda kalabilirsin. Külotlu çorap ve naylon iç çamaşırı giymekten sakınmalısın. Hava dolaşımını sağlayan pamuklu iç çamaşırları seçim etmelisin.

Gebelik sırasında vajinal enfeksiyonlar da ortaya çıkabilir. Akıntıyı makûs kokulu olan bu enfeksiyonlar takip eder. Rengi sarı ve yeşildir. Cerahate veya kaşıntıya neden olur. Vajinal şikayetlerin bu noktaya kazançsa kesinlikle hekimden yardım almalısın.

Hekimlerin çoğu hamileyken hatta hamile değilken de vajinanın içini devirememek gerektiği mevzusunda hemfikir. Püskürtmeli duşlar vajinanın içindeki ph kıymetini bozdukları için netlikle mahzurlu bulunuyor. Duş kullanmak akıntıya, kanamaya veya daha ciddi meselelere neden olabilir.

Gebeliğinin Resimleri!
Bedenindeki başkalaşımın görünür olmaya başladığı bu yarıyılların resimlerini sürükletmek ister misin? İsterim diyorsan, bilgi almak ve fikir danışmak için resimcilerle görüşmeye başlaman gereken bir süreçesin. Bizden söylemesi!

17 Haftalık Hamilelikte Beslenme: Et yemek ya da yememek!
Bazı bayanlar vejetaryen beslenmeyi seçim eder, kimilerinin ise gebelik yarıyılında etten midesi bulanır. Hamilelik yarıyılında hayvansal protein çok ehemmiyetlidir. Elbette hamileyken vejetaryen beslenmek bir tercihtir ama yediğin yiyeceklerin cinsine ve kombinasyonlarına çok dikkat faktör gerekir.

Şayet et harcamayı vazgeçersen enerjiyi gereksinimini karşılamak için yeterli kaloriyi alman gerekir. Bunların da nitelikli kaloriler olması gerekir. Taze meyve, sebze ve bakliyat gibi… Çok az yiyecek bedeli olan ya da hiçbir yiyecek bedeli olmayan boş kalorili besinlerden sakınmak gerekir.

Gebelik zamanınca emel embriyo ve kendin için yeterli enerjiyi alabileceğin değişik cinste protein kaynaklarıyla beslenmektir. Lüzumun olan vitamin ve mineralleri alman da ehemmiyet taşır. Çok muhtelif bütün hububatlılar, bakliyat, bezelye, chia tohumu, maş fasulyesi, nohut, mercimek, kuru börülce, buğday tohumu yersen bedenin demir, çinko ve diğer mineral lüzumlarını karşılayabilir. Kalsiyum, B grubu ve D vitaminlerini karşılamak için başka kaynaklardan yardım almalısın.

Netice olarak şayet et harcayamıyorsan hekiminle ve bir beslenme uzmanı ile doğru bir tasarılama yaparak beslenmeni kumpasa sokmalısın.

Gebelikte Bacak Krampları için Küçük Bir Teklif!
Şayet bacaklarında kramplar oluşuyorsa uzun vakit ayakta kalmamalısın. Muhtemel olduğu kadar sık yan uyumaya çalış. Esneme egzersizleri de bu mevzuda dayanakçı olabilir. Aynı zamanda kramp giren bölgelere 15 dakikadan uzun olmamak koşuluyla sıcak kompres uygulayabilirsin. Bacaklardaki kramplar başlamadan evvel verimli olması için beslenme tasarısına kuru üzüm ve muz gibi potasyum doğrultusundan zengin gıdalar ilave edebilirsin. Potasyum bedende kramp yaradılışının önüne geçer. Ayrıca günde 2-3 litre su içtiğinden emin olmalısın.

Kendin İçin Bir Şeyler Yap!
Gebeliğin zamanınca ruhsal gidişatında metamorfozlar, vücutsal etkinliklerinde kısıtlamalar olacak. Bunlar canını sıkıyor, kendini daha da gergin sezmene neden oluyor olabilir. Bu surattan seni mutlu edecek sıhhatli şeylere yönelmeni öneriyoruz. Bu bazen bir yoga seansı, bazen gebelere uygun olan pilates hareketleri ya da spa ile rahatlayacağın bir gün olabilir.

Üçlü Tarama Testi mi, Dörtlü Tarama Testi mi?
Dörtlü tarama testi, vahşice Down belirtili bir bebek taşıyıp taşımadığını tanımlamasına dayanakçı olur. Bu kan testi ayrıca gebelikteki diğer meseleleri de önler. Misalin nöral tüp yanılgılar…

On beşinci haftada da bahsettiğimiz gibi dörtlü tarama testi 2.trimesterda yapılması gereken en ehemmiyetli testtir. Yapılması için en ideal yarıyıl hamileliğin 15 ila 18.haftaları arasıdır ama 22.haftaya kadar da yapılabilir. Başka Bir Deyişle henüz yaptırmadıysan 17.haftada da yaptırabilirsin.

Dörtlü tarama testi, dördüncü bir değerlendirme olan İnhibin A seviyesinin dışında üçlü tarama testi ile aynıdır. Bu dördüncü değerlendirme inhibin A seviyeyi, standart üçlü tarama testinin Down belirtisini tanımlama hassasiyetini %20 çoğaldırır. Bu surattan 1.trimesterda yapılan İkili tarama testinden sonra üçlü tarama testi yerine yalnızca dörtlü tarama testi uygulamak daha manalıdır. Zira dörtlü tarama zati üçlü taramayı içerir!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...