Gebelikte 18. Hafta Değişimleri

Gebelikte 18. Hafta Değişimleri

18 Haftalık Hamilelik Gelişimi: Gebeliğin 18.Haftası / Embriyonun 16.Haftası

Sevgili anne, gebeliğinin 18.haftasına güzel geldin! Sen 18 haftadır içinde küçük embriyosunu geliştirirken, o da 16 haftadır yolda! 18.hafta, 13’er haftalık periyodlarla 3 trimestera parçalayan gebeliğin 2.trimesterına dahildir. Peki, 18 haftalık hamilelik kaç aylıktır? 18 haftadır hamile olan bir anne adayı, dolu dolu 4 aydır hamiledir. 18.hafta gebeliğin 5.ayının, ilk haftasına denk kazanç. İşte 18 haftalık hamilelik gelişimi hakkında her şey!

18 Haftalık Hamilelikte Bebek Gelişimi
18 haftalık hamilelikte bebek ağırlığı genellikle annelerin en çok merak ettikleri mevzulardan biri oluyor. Bebeğin bu hafta 150 gram etrafında olacak… Baş bölgesinden kalçalarına kadar olan uzunluğu ise vasati 12.5 ila 14 cm aralığında.

16 haftalık bebeğinin dönmeleri, tekmeleri ve yumrukları senin dahi sezebileceğin kadar kocamanlaşmaya başlıyor.

Ayrıca şu gizemeler uzmanlaşmakta olduğu becerileri arasına esnemek ve hıçkırmak da katıldı.

İnanması güç ama el ve ayak parmakları, parmak izleriyle beraber bitirilmiş gidişatta. Kim bilir ne kadar küçük birer iz…

Gebeliğin 18.haftasında ultrason ile kalpteki bazı anormallikler tespit edilebilir. Ultrason mevzusunda deneyimli bir hekim, spesifik kalp hatalarına bakar. Şayet bir anormallikten şüphelenirse, gebelik ilerledikçe bebeğin gelişimini izlemek için daha çok ultrason tetkiki yapılır.

18 Haftalık Hamilelikte Cinsiyet Muhakkak Olur Mu?
Gebelikte 20.haftaya yanaştıkça cinsiyetin kesin olarak muhakkak olma ihtimali çoğalır. Fakat cinsiyet tanımlamada, gebeliğin haftasından başka bazı etmenler de vardır. Ultrason aygıtının modeli, doktorun deneyimi ve en ehemmiyetlisi de embriyonun pozisyonu. Embriyo bazen ultrasında faize uzuvlarını göstermeyecek pozisyonlarda olabilir. Böyle gidişatlarda bazen 20.haftaya kadar hatta belki daha sonraki haftalara kadar cinsiyet net olarak anlaşılmayabilir.

18 Haftalık Hamilelikte Bebek Hareketleri
Bir zamanlar soyut olan bebeğin süratle elle yakalanır bir varlık haline geliyor. 18 haftalık hamilelikte sezilir mi, sezilmez mi merak ettiğini öğreniyoruz. Büyük olasılıkla bu ay ya da gelecek ayın başlarında bebeğinin hareketlerini ilk kez gerçekten sezeceksin.

Zira içeride bir yaşam olduğuna dair ilk his 14.haftayla 26.hafta arasında bir yerlerde ama en çok da 18.ile 22.haftanın ortalarında kazanç. Bu olağanüstü duygu ve artık kocamanlaşan göbeğin gebeliği nihayet reel gibi sezmeni sağlayacak.

18 Haftalık Bebek Görüntüsü

Gebeliğinin Resimlerini Sürükletmeyi Düşünür Müsün?
Gebeliğin sırasında vücudunun nasıl değiştiğini, bebeğinin nasıl geliştiğini anımsamak ister misin? Hatta bu günleri anımsamak, belki de bebeğinle karşılıklı oturup konuştuğun ve resimleri araştırdığın bir görüntü ile canlanıyordur usunda, kim öğrenir! E o zaman hadi, resimcileri analize ve nasıl bir çekim istediğine dair düşünmeye başla.

18 Haftalık Hamilelikte Annedeki Farklılıklar
Rahmin artık kocaman bir kavun kadar! Onu, göbek deliğinin hemen altında sezebilirsin.

18 haftalık hamilelikte kaç kilo alınmalı? Mevzusu en çok merak edilen farklılıklardan biri… Bu noktaya kadar toplamda 4.5 ila 5.8 aralığında kilo almış olmalısın. Fakat bu değişkendir. Bazı bayanlar ilk yarıyıllarda çok kilo alabilir, kimileri ise 2.trimesterda kilo almaya yeni başlar.

Şayet bu aralıktan daha fazla kilo aldıysan hekiminle konuşarak bir beslenme uzmanından takviye al. Gebeliğinin henüz yarısındasın ve bundan sonra daha çok kilo alacaksın. O surattan kilo mevzusunda hakimiyetli olmalısın.

Gebeliğin başında beden kitle endeksine göre hesaplanarak verilen ideal kilo alım kapasiteni aşmamalısın. Fazla kilolar hem gebelik sırasında karmaşıklıklar yaratabilir, hem de doğum sonrası için baş belası olabilir.

18.Hafta Hamilelik Bulguları
Her zaman söylediğimiz gibi her gebeliğin ve her kadının birbirinden değişik olduğunu unutma. Gebelikte bir bulgular havuzu vardır fakat bu bulguları her bayan değişik seviyelerde ve değişik frekanslarda sezer. Kimilerini hiç yaşamaz, kimilerinden gebelik vaktince kurtulamaz, kimilerini ise yarıyılsal olarak yaşar. İşte 18.haftanın da içinde olduğu 5.ayda sezebileceğin bulgular:

Vajinal akıntıda çoğalış
Nabızda çoğalış
Göbek deliğinin dışarı çıkması
Tende renk metamorfozları
Bacak krampları
Ayaklarda ve ellerde şişme
Bel ve sırt sızısı
Kabızlık
İştah çoğalışı
Burun tıkanıklığı ve seyrek olarak kanaması
Diş etlerinde hassasiyet
Gebelik mevzusunda giderek çoğalan hakikatlik hissi
Ruh halindeki salınmaların eksilmesi
Devam eden düşüncelilik ve kendinde olmama hali
18.Haftada Hamilelik Şikayetleri

1. 18 Haftalık Hamilelikte Sırt ve Bel Sızısı:
Hamileyken, pelvisteki sıradanda değişmez olan eklemler doğum sırasında bebeğin rahatça geçebilmesini sağlamak için rahatlar. Buna bir de fazla gelişen karnın ilave edilince bedeninin balansı bozulur. Bunu dengelemek için omuzlarını geriye atıp, boynunu bükmeye başlarsın. Ayakta dururken de göbeğini öne çıkartma meyli gösterirsin. Netice: İyice öne kıvrılmış bir bel, zorlanan sırt adaleleri ve hatta sızı!

Çözüm Teklifleri:
Muntazam otur, duruşunu olabildiğince muntazam ayarla.
Ne çok uzun otur, ne de çok uzun zaman ayakta dur.
Ağır yükler kaldırmaktan kaçın.
Kastedilen kilonun üzerine çıkma.
Doğru pabuç tercihi yap.
Hamile yastığından takviye al.
Fazla yukarıya uzanma.
Sızıyan sırt adaleleri için sıcak/soğuk kompres yap.
Rahatla, hafifle ve stres suratından gerilmene izin verme.

2. 18 Haftalık Hamilelikte Karın ve Kasık Sızısı:
Karnının alt taraflarında ve kasıklarında sezdiğin sızının sebebi gelişen rahmi destekleyen adale ve dokuların gerilmesi. Kramp gibi belirgin ve ani ya da daha çok sızı gibi olabilir. Yataktan ya da sandalyeden kalkarken veya öksürdüğünde daha fazla sezilebilir. Kısa da sürebilir, birkaç saat de. Tamamen banaldir.

Yanında ateşli titreme, kanama, baş dönmesi gibi başka semptomlar olmadığı sürece hasarsızdır. Ayaklarını uzatıp rahat bir biçimde dinlenmenin yararı olacaktır. Fakat yeniden de içinin rahat etmesi için hekimine bu ve bunun gibi sızılarından bahsetmelisin.

3. 18 Haftalık Hamilelikte Sık İdrara Çıkma:
Gebeliğin en yaygın meselelerinden biri de sık sık idrara çıkmaktır. İdrar yolu enfeksiyonları daha sık tuvalete gitmene neden olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu gebelik yarıyılında idrar torbası ve böbrekleri içeren en yaygın problemdir. Rahim geliştikçe idrar akışını maniler. İdrar torbası enfeksiyonunun en keskin özellikleri; acil idrar yapma hissi, sık sık ve sızılı idrara çıkma, özellikle idrar sonrası sızı ve sızlama hissi, hatta ciddi bir enfeksiyon vaziyetinde kanamadır.

Bu cins sinyallerde idrar gereksinimini erteleme ve yakalama. Gereksinim sezdiğinde en kısa vakitte idrara çık. Bol bol su iç. Böyle bir risk sezdiğinde kesinlikle hekimine bilgi ver ve gerekli hakimiyetleri yaptır. Rehabilitasyon edilmemesi bebekte karmaşıklıklara yol açabilir.

4. 18 Haftalık Hamilelikte Ayak Şişmesi ve Gelişmesi:
Hamileyken bedeninin gelişen tek yeri göbeğin olmayacak. Bu süreçte ayaklarının da geliştiğini ve şiştiğini göreceksin. Bu surattan gebelik vaktince pahalı kunduralardan uzak dursan aile bütçesi için iyi olabilir.

Gelişmenin ve şişmenin bir kısmı gebelikte ödeme ve kilo çoğalışına bağlanabilirse de bir başka neden daha vardır. Pelvis bölgesindeki eklemleri yumuşatıp rahatlatan hormon, yalnızca pelvisle kalmayıp ayaklardaki adale ve bağları da hafifletince, kemikler hafifçe açılarak ayak gelişmesine neden olur.

Bunun için ayaklarının rahatını her şeyden fazla düşünmelisin. Bir zaman için şıklık değil rahatlık peşinde olmalısın. Seni ayakta onlar yakalıyor! Onları dinlendir, uzat, masaj yaptır, egzersiz yap, bir numara büyük pabuçlar al ve mutlu et!

Kendine Yeterli İtinayı Gösteriyor Musun?
Yalnızca yeni mutluluklar değil; yeni yeni huzursuzluklar da edindiğin bu yarıyılda kendin için yapabileceklerine zaman ayırıyor musun, bir düşün! Bu yalnızca senin için değil, karnındaki bebeğin için de ehemmiyetli, unutma! Senin mutluluğun, onun mutluluğu! Bu yarıyılda yapacağın egzersizler, uygulanacak bir masaj, kendini hafifleteceğin bir yoga seansı… Kulağa güzel geliyor, değil mi?

Hamilelikte 18.Haftadan İtibaren Yapılır: İkinci Trimester Ultrasonu!
Maksada müteveccih tetkik, detaylı ultrason tetkiki veya 2.seviye tetkik de denilen ikinci trimester ultrasonu, genellikle ilk 3 aydaki standart ultrason ve tarama testi sırasında doğan bir anormallik kuşkusunu incelemek için kullanılır. Hekimler bu ultrasonu tehlikeli gebeliklerde daha çok seçim eder. Genellikle hamileliğin 18-20.haftaları arasında uygulanır. Embriyonun yaşını tespit etmenin yanı gizeme iskelet yapısı, uzuvları, kalp odaları ve ana arterleri görmeye olanak sağlar. Böylece yapısal anormallikleri tespit etir.

18 Haftalık Hamilelikte Beslenme
Gebelikte demir almak çok ehemmiyetlidir. Kan hacminin çoğalışı sebebiyle çoğalan lüzumları karşılamak emeliyle günde muhakkak bir ölçü demir alman gerekir. Bunun için demir açısından zengin beslenmeye itina göstermelisin. Natürel tavuk, kırmızı et, sakatatlar, yumurta sarısı, ıspanak, lahana, tofu, mantar demir açısından zengin gıdalardır. C vitamini açısından zengin bir yiyeceği demir kapsayan bir yiyecek ile harcamak demir emilimini çoğaldırır.

Beslenme ve yevmiye olarak alman gereken vitamin ve mineraller mevzusunda hekiminle ayrıntılı olarak konuşmalısın. Şayet istersen bir beslenme uzmanından da takviye alabilirsin. Böylece hem harcaman gereken yiyecekleri kumpaslı olarak harcayabileceğin bir beslenme programın olur hem de hakimiyetsizce kilo alımından kaynaklanacak gebelik karmaşıklıklarıyla uğraşmak zorunda kalmazsın.

18 Haftalık Hamilelik Egzersizleri: İkinci Trimesterda Egzersiz!
Rahim geliştikçe ve karın genişledikçe denge duyusu bu gidişattan etkilenebilir. Kendini enez sezebilirsin. Bu surattan egzersiz ve etkinlik hem sana hem de bebeğine iyi gelecektir. Fakat bu yarıyıl basketbol gibi temas sporları, basitçe düşüp kendini yaralayabileceğin ya da karnına darbe alacağın sporlardan sakınmalısın.

Yüzme ve yürüyüş gebelik yarıyılı için en uygun egzersizlerdir. Bisiklete binmeyi zati öğreniyorsan ve tehlikesiz yerlerde yanında sana eşlik edecek birileri ile kullanacaksan kendi hudutlarını zorlamadan kullanabilirsin. Ama bizim teklifimiz hamile pilatesi veya hamile yogasını yaşamına kesinlikle sokmandan yana. Yeniden de hekimine danışmanda fayda var.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...