Gebelikte 19. Hafta Değişimleri

Gebelikte 19. Hafta Değişimleri

19 Haftalık Gebelik Gelişimi: Gebeliğin 19.Haftası / Embriyonun 17.Haftası

Sevgili anne, sen gebeliğinin 19.haftasına girdin, küçük embriyonun da 17 haftadır içinde gelişmeye devam ediyor. 19 haftalık hamilelik hakkında her şeyi merak ettiğini ve delice araştırdığını öğreniyoruz. Yaşamının bu en fantastik yarıyılını yaşarken muhtemelen en yoğun sezdiğin duygu merak ve bilme isteği. Elbette hekiminden bileceklerinin yerini yakalamayacak ama biz de her hafta olduğu gibi senin için 19 haftalık hamilelik gelişimi ve 19 haftalık hamilelikte yaşananlar hakkında yazdık.

19 Haftalık Hamilelikte Bebek Gelişimi
En çok bunu merak ediyorsun: Boyu ve kilosu!
Annelerin her hafta tekerrür tekerrür ve asla bunalmadan merak ettikleri 2 şey var. Bu hafta bebeğimin boyu ve kilosu ne kadar? Bu hafta embriyonun baş bölgesinden kalçaya kadar olan uzunluğu 13 ila 15 cm aralığında olacak. Peki, 19 haftalık hamilelik bebek kilosu için hipotezleri alalım: Embriyosunun kilosu bu hafta 200-225 gram ortamlarında olacak. Buna inanmayacaksın ama kilosu, şu andan itibaren doğuma kadar bütün 15 kat çoğalacak.

Vernisk: Alıngan cildi koruma altında!
Artık bebeğinin alıngan cildi, onu etrafındaki amniyotik akışkandan gözeten, verniks isminde yağlı, beyaz peynire benzeyen bir madde ile kaplı. Iyyk dediğini dinler gibiyiz ama bu gözetici katman olmasa bebeğin doğduğunda kırışık olabilirdi. Zira bu madde onu çatlaklardan ve çiziklerden gözetiyor. Verniks doğuma yanaşırken kaybolur ama erken doğumların kimilerinde hala bebeğin üzerinde olduğu görülebilir.

Eyvah bebeğim idrarını içiyor!
Müjde! Bebeğinin böbrekleri artık idrar üretebiliyor. Doğduktan sonra bu hüneri sana kutu kutu bebek bezi olarak geri dönecek fakat içeride işler şöyle yürüyor: İdrar, bebeği bebeğin de içinde olduğu amniyotik kesenin içinde salgılanıyor. Başka Bir Deyişle evet, bebeğin idrarını yapıyor, yutuyor, sonra yeniden yapıyor ve yeniden yutuyor… Fakat bebeğin sterilize bir civarda yaşadığı için, bizimkinin aksine onun idrarı bütün olarak sterilize. Dolayısıyla içinde idrar olan amniyotik akışkanı yutmasında bir mahzur yok. İdrar mevzusunda doğumdan sonra kaygılanmaya başlayabilirsin. Bebek bezlerini stoklasan iyi edersin.

Müzik dinletileri başlasın!
Bebeğinin dinleme yetisi iyice büyüdü. Hatta bir hayli değişik sesi hatta sizin konuşmalarınızı dahi dinliyor olabilir. Elbette konuşmalarda en apaçık ses seninki! Onunla konuşur ya da şarkı söylersen bunu fark edebilir. Belirli bazı sesleri ayırt edip etmediği ise pek öğrenilmiyor.

19 haftalık hamilelikte sezilir mi?
Adaleler ve beyin arasındaki irtibatı sağlayan motor nöronları oluşmaya devam ediyor. Bunun neticesinde, istem dışı hareketlerin yanı gizeme parmak emmek, başını hareket ettirmek gibi şuurlu adale hareketleri yapabilir halde. Bu hareketlerin farkına varıyor olabilirsin de olmayabilirsin de ama yakında kesinlikle sezeceksin!

19 Haftalık Bebek Görüntüsü

19 Haftalık Hamilelikte Annedeki Farklılıklar
Anne adaylarının en çok merak ettikleri suallerden biriyle başlayalım: 19 haftalık hamilelikte anne karnı ne kadar gelişir? Göbeğinin altında sezdiğin rahmin artık 1.3 cm büyüklüğünde. Artık kendini belirli ediyor. Rahmin tepe noktası 20.hafta ortamında göbek deliğinin hizasını bulacak. Bu ayın sonunda rahmin, göbek deliğinden 2 cm kadar yukarıyada olacak. Bu evrede hamile olduğunu artık kimseden gizleyemeyeceksin.

19 hafta hamilelik kilosu ise bir öteki merak edilen mevzu. Şimdiye kadar toplam kilo alımın vasati 3.6 ila 6.3 kilogram. Bu kilonun yalnızca 200 gramı bebeğine ait. Plasenta hemen hemen 170 gr, amniyotik akışkan ise takribî 320 gram. Rahminin ağırlığı 320 gram, göğüslerinin her birinin ağırlığı ise 180 gram ortamında. Bunlar elbette vasati sayılar…

19. Haftada Hamilelik Şikayetleri: Baş Dönmesi
Baş dönmesi hamilelik yarıyılında oldukça yaygın bir şikayettir ve genellikle düşük kan tazyiki suratından olur. 19 haftalık hamilelik meseleleri arasında sayabileceğimiz gibi çoğunlukla 2.trimesterda başlar. Fakat bünyeden bünyeye değişeceği için daha erken de ortaya çıkma olasılığı vardır. Gebelik yarıyılında hipotansiyon düşük kan tazyiki 4 sebepten olabilir:

Gelişen rahmin aort damarına tazyik yapması: Genellikle uyuduğun zaman olur. Sırtüstü uyumayarak bu gidişat eksiltilebilir.
Süratle ayağa kalkmak: Oturma, çömelme ve diz çökme pozisyonlarından süratle ayağa kalkma anında oluşur. Yer çekimi sebebiyle kan beyinden ufaladığı için süratlice kalktığın zaman kan tazyikin düşer. Yavaş ve alıştıra alıştıra ayağa kalkmak meseleyi eksiltebilir.
Anemi: Anemi, baş dönmesi, bitkinlik, eforsuzluk yapar. Gebelik yarıyılında kan bedelleri kumpaslı olarak takip edilir. Zati kan tablosunda bir mesele varsa baş dönmesinin nedenlerinden biri budur.
Kan şekeri seviyesi: Yüksek veya düşük kan şekeri, baş dönmesine veya bitkinliğe neden olur. Balanslı ve tasarılı beslenerek, öğün sıçramayarak, uzun vakit aç kalmayarak bu meseleyi eksiltebilirsin.
19 Haftalık Hamilelikte Beslenme: 5-6 Öğün Ehemmiyetli!
Araştırmalar, gün süresince sık ve az öğünler yiyen bayanların, üç büyük öğün yiyen bayanlara göre- kalori ve kilo alımı aynı olsa dahi- gelişmekte olan bebekleri için daha iyi beslendiklerini gösteriyor.

Gün içinde 5-6 ufak öğün yaparak kan seviyesini ve şekerini balansta yakalamanın fetal gelişim için daha iyi olduğu tespit edilmiş. Zira 3 Büyük ana öğün gün içinde kan seviyesinin yükselip alçalması anlamına kazanç. Bu gelişmekte olan bir bebek için yararlı değildir. Ayrıca sık sık ve az az yeme felsefesi mide bulantısı, yanması ve hazımsızlık şikayetleri için de birebir.

19 Haftalık Hamilelikte Nelere Dikkat Edilmeli?
Hamilelikte Nebatsal Mahsullerin Kullanımı:
Yevmiye yaşamımızda nebatsal mahsullerden ne kadar dayanak alsak da gebelik yarıyılında şifalı nebatların kullanımında kesinlikle hekimine danışmalısın. Misalin şayet kabızlık meseleyi yaşıyorsan sinameki kapsayan çaylar kullanmak isteyebilirsin ancak sinameki rahimdeki adaleleri uyarır ve düşüğe neden olabilir. Bazı nebatlar bağırsaklarını ve bebeğin bağırsaklarını rahatsız edebilir. Bu surattan gerek nebatsal çayları gerekse ilaçları kullanırken kesinlikle hekimine danışmalısın. Unutma gebelik bir hastalık olmasa da bedenin ve hormonların apayrı çalıştığı bir yarıyıl.

Hamilelikte Kalsiyum Alımı:
Gebelikte günlük kalsiyum gereksinimi gebelik evveline göre %50 çoğalır. Her gün takribî 1200 mg. kalsiyum almak çok kritiktir. Elbette net ölçüleri hekiminle konuşmalısın. Süt, yoğurt ve peynir mahsulleri, badem, tofu, brokoli gibi yiyecekler kalsiyum açısından zengindir.

Bir Şey Yapmalı!
Kendindeki metamorfozu daha çok gözlemliyor, ara ara keyiflenip ara ara huzursuz oluyorsun. Ruhsal vaziyetindeki ani farklılıklar da seni hırpalıyor. O zaman bir şey yapmalı! Kendini daha iyi sezmeni ve hafiflemeni sağlayacak etkinliklerle ilgilenmen, inan ki, iyi gelecektir. Belki spa, belki yoga, belki pilates…

19 Haftalık Hamilelikte Yatış Pozisyonları: Yan, Yan ve Yan Uyuyabilirsin!
Her zaman yüzüstü uyuyarak yatmışımdır. Şimdi karnımın üzerine uyumaya korkuyorum, başka hiçbir pozisyonda da rahat edemiyorum diyor olabilir misin? Haklısın, basmakalıpta en çok seçim edilen sırtüstü ve yüzüstü uyumak hamileyken en iyi pozisyonlar sayılmaz. Eh, en rahat pozisyonlar da olduğu söylenemez. Bir karpuzun üzerinde uyuyor olmanın rahat bir tarafı yoktur bu surattan yüzüstü uyumayı tartışmıyoruz dahi.

Sırtüstü uyumak ise, karnın ve rahmin tüm ağırlığını bağırsaklara, sırta ve ana kan damarlarına bindirir. Bu tazyik bel ve sırt ağrılarını çoğaldırabilir. Hazımsızlığı tetikleyebilir. Kan dolaşımını etkileyebilir ve düşük tansiyona neden olarak baş dönmesine yol açabilir.

Senin için ideal olan yan uyumaktır. Tercihen sol tarafına uyuyarak, bir bacağını ötekisinin üzerine atıp araya da yastık koymak hem fetüs hem de senin için idealdir. Bu pozisyon el ve ayaklarda şişliği eksiltir. Böbreklerin faydalı çalışmasını sağlar. Gece süresince bu pozisyonu gözetmek elbette basit değildir fakat sırtına yastıkla dayanak yaparsan ya da hamile yastığı kullanırsan, bu gidişat sırtüstü yatmanı yasaklayabilir.

19 Haftalık Hamilelikte Yolculuk: Ne Zaman ve Nereye?
Hamileyken tatil yapacağın, yolculuğa çıkacağın giderekme çok ehemmiyetli. Uzak bir yere gidiyorsan şayet, 19.haftanın da içinde bulunduğu 2.trimester sarih ara farkla kazanır. Birinci trimesterde tehlikesiz gebeliklerde dahi uzun yolculuklar oldukça güç olabilir. Özellikle de bulantı, bitkinlik gibi erken yarıyıl semptomları ağır geçiyorsa. 3.trimester de ağırlaşan beden ve yanaşan doğum suratından konuttan uzaklaşmak için pek uygun değildir.

Ne zaman yolculuk edebileceğinin yanı gizeme nereye yolculuk edeceğinin de ehemmiyeti var. Yükselen metabolizman sebebiyle sıcak ve nemli abuhavaya katlanman güç olabilir. Yüksek yükseltili bölgelere gitmek de mahzurlu olabilir zira oksijen seviyesindeki eksilmeye geçim sağlamak hem bebeğin için hem de senin için hırpalayıcıdır.

Gitmeden evvel aşı yapılması lüzumlu olan bölgeler de gebelik yarıyılında önerilmeyen rotalar arasındadır. Hem gebelik yarıyılında aşıların riskli olması hem de bu bölgelerdeki enfeksiyon kapma tehlikeyi gebelik yarıyılında Asya, Afrika ve Güney Amerika gibi bölgeleri mayınlı bölge yapar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...