Gebelikte 20. Hafta Değişimleri

Gebelikte 20. Hafta Değişimleri

20 Haftalık Hamilelik Gelişimi: Gebeliğin 20. Haftası / Embriyonun 18.Haftası

Tebrikler! Gebeliğinin yarısına güzel geldin! 20 haftalık hamilelik orta demektir. 20 haftalık hamilelik gelişimi hakkında her şeyi merak ettiğini öğreniyoruz, o halde başlayalım!

20 haftalık hamilelik kaç aylık olur? sualiyle başlayalım, 5.ayın içindesin. 5.ay, ikinci trimesterin 2.ayıdır. Sana hareket alanı sağlayan bir yarıyıldır. Gerek erken yarıyıl semptomlarındaki eksilme ile gerekse henüz yeterince ağırlaşmamış olmanla gebeliğinin altın çağıdır.

20 Haftalık Hamilelikte Bebek Gelişimi
Bu hafta bebeğin hemen hemen bir kelek büyüklüğünde! Baş bölgesinden kalçaya kadar olan uzunluğu 14 ila 16 cm iken, 20 haftalık hamilelikte bebeğin kilosu ise takribî 260 gram.

Cinsiyetini Bilmek İstiyor musun?
Şayet bilmek istiyorsan bu haftaki ultrasonda bebeğin cinsiyetini bilebilirsin. Cinsiyet dış faize uzuvlarının görünmesiyle anlaşılır. Fakat faize uzuvları, cinsiyeti sarihçe belli edecek biçimde gelişmiş olsa dahi bebeğin pozisyonu suratından ya da ultrason makinesinin modeli suratından cinsiyet varsayımında yanılma olabilir. Fakat kız ise, bu hafta rahmi tamamen şekilleniyor ve vajina kanalı büyümeye başlıyor. Oğlan ise testisleri karından alt iniyor ve birkaç ay içinde testis kılıfına düşecek.

Cildi, Saçı ve Tırnakları Ne Vaziyette?
Bu hafta cildi artık kalınlaşıyor ve verniksin gözetmesi altında katmanlar oluşturuyor. Bu tabakalar: Epidermis en üst tabaka olan üstderi, Dermis cildin %90’ını oluşturan ortaderi, Subkutis çoğunluğu yağ olan altderi

Saçı ve tırnakları da büyümeye devam ediyor. Bu hafta bebeğine bir göz atma kısmetin olsaydı, ince kaşları, saçları ve bir hayli gelişmiş bacaklarıyla dikkat sürükleyecek kadar bir bebeğe benzeyen embriyoyla karşılaşırdın.

20 Haftalık Hamilelikte Bebek Hareketleri
Hamileliğin ortalarında olduğun bu yarıyılda bebeğinin hareketlerini de sezmeye başlamış olabilirsin. Zira bebeğinin henüz rahminin içinde dönecek, kıvrılacak, tekme ve yumruk atacak, hatta arada bir parende atacak bol bol yeri var. Bu hareketleri henüz sezmediysen dahi sezmeye başlaman çok yakın. Ne zaman sezmeye başladığını anekdot et ve bir sonraki buluşmada hekimine söyle.

20 Haftalık Bebek Görüntüsü

Bebeğinin Gelişini Kutlamaya Hazır Mısın?
Senin ve bebeğinin lüzumlarının bitirildiği, dostlarınla buluşup neşeli zaman geçirdiğin ve üstüne üstlük bir de bebeğinin gelişini kutladığın bir baby shower faalliğine ne dersin? Bize kalırsa, bu düşüncesi beğeneceksin. Gereksinimin olan malzemelerin listesini hazırlamaya başla!
20 Haftalık Hamilelikte Annedeki Farklılıklar
Beşinci ayla beraber artık hamileliğe dair bir asıllık duygusu kazanç. Karnın gelişmeye devam ettiği gibi bebeğinin hareketlerini de hissedebilirsin artık. Ruh halindeki salınmalar görece eksilmiş olmasına karşın düşüncelilik ve kendinde olmama hali devam eder.

Rahmimde Neler Oluyor?
Bu haftaya kadar sihrime kumpassız olsa da, 20 haftalık hamilelikte rahim büyüklüğü artık göbek deliğinin hizasına kadar gelmiştir. Rahim, 20.haftadan itibaren daha kumpaslı gelişir. Gebeliğin 20.haftasından sonra rahim her hafta 1 cm gelişmelidir. Misalin 20.haftada rahminin büyüklüğü 20 cm ise, bir sonraki tetkikte 4 hafta sonra 24 cm olmalıdır.

Şayet bu hafta rahminin büyüklüğü 28 cm ise ikiz hamilelik yaşayıp yaşamadığını ya da doğum tarihinin doğru hesaplanıp hesaplanmadığını tanımlamak gerekebilir. Rahminin büyüklüğü 15-16 cm ise iyi bir ultrason hakimiyetinden geçmek gerekebilir. Rahim içi geriliği, öbür problemler ya da hamilelik hesaplamada yanılgı gibi ihtimaller mevzubahisi olabilir.

Fakat bu misalleri rahmin beklenenden büyük veya minik olduğu gidişatlar için verdik. Zira her hekim aynı biçimde rahim ölçümü yapmaz, her kadının rahmi de aynı büyüklükte olmaz. Çevrendeki gebelere rahimlerinin büyüklüğünü sorup seninki onlardan değişikse üzülme zira ölçümler bayandan bayana değişir. Hatta aynı kadının değişik gebeliklerinde dahi değişir. Bu surattan kumpaslı olarak aynı hekimin hakimiyetinde olmaya itina göstermek gelişimi takip etmek açısından verimlidir.

20 Haftalık Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalı?
Bu ay haftada yarım kilodan ayın sonunda toplamda hemen hemen 2 kilo alman muhtemel. 20.haftanın sonunda toplamda 4.5 kilo etrafında almış olabilirsin. Hangi trimesterda kaç kilo alman gerektiğini merak ediyorsan sana vahşice şöyle bir tablo verebiliriz.

1.trimester 0-3 ay: 1 ila 3 kilo 2.trimester 3-6 ay: 4 ila 5 kilo 3.trimester 6-9 ay: 5 ila 6 kilo

Şayet kumpaslı ve yavaş kilo alarak ilerlersen gebelikte ortaya çıkan sızı ve karmaşıklıklara daha az maruz kalırsın. Gebelik vaktince toplam kilo alımın 11 ila 14 kilo aralığında olabilir. Ama kilon çoğaldıkça sızıların, çatlakların çoğalabilir ve kendini daha külfetli hissedebilirsin.
Kalp ve Dolaşım Sistemimde İşler Nasıl?
Dolaşım sistemin genişlemeye devam ediyor bu surattan bu ay ve gelecek ay tansiyonun sıradanın altında izleyecek. Bedenin da daha fazla kan yapmaya devam ediyor. Yeterince demir alıyorsan şayet Daha sonraları bedenin eritrosit üretimini çoğaldıracaktır. Eritrosit imalini çoğaldırmaya yarayan günlük demir gereksinimini almadığın takdirde, eritrositlerde eksilmeyle kendini belli eden demir beceriksizliğine bağlı anemi ortaya çıkacaktır. Bu hastalık çoğunlukla hamileliğin 20.haftasından sonra ortaya çıkar ve bitkinlik hissi verdiği gibi seni hastalıklara karşı alıngan yapar.

Karın Adalelerim Esniyor mu?
Bebeğin geliştikçe karın adalelerin de esner ve gerilir. Adaleler kaburga kemiğinin alt kısmına bitişiktir ve dikey olarak pelvise doğru uzanır. Orta çizgide dağılabilirler. Bu parçalamayı en çok uyurken ve adalelerini sıkıştırarak başını kaldırdığında fark edersin. Karnında şişlik hissi verir. Hatta bu şişliğin her iki yanında da adalenin ucunu sezebilirsin. Sızı yapmaz ve bebeğine hasar vermez. Adalelerin arasında sezdiğin boşluk rahmindir. Bebeğin hareketlerini burada daha basit hissedebilirsin.

20 Haftalık Hamilelikte Beslenme
Gebeliğin 20.haftasına özel bir beslenme teklifi olmasa da genel anlamda tatlandırıcı kullanımından bahsetmek istiyoruz. Bir Hayli bayan kalori alımını kısıtlamak için şeker yerine yapay tatlandırıcılara yönelir. Aspartam, sakarin ve splenda besinlerde ve meşrubatlarda en çok kullanılan yapay tatlandırıcılardır.

Gebelik yarıyılında şeker kullanımını hudutlandırman gerekse bile yapay tatlandırıcıları kullanmamanı öneriyoruz. Bazı araştırmalar gebelik yarıyılında tatlandırıcı kullanmanın emin olmadığını gösterir. Bu surattan bu mevzuda hekiminin fikrini almadan tatlandırıcı kullanmaman sıhhatli olabilir.
20 Haftalık Hamilelikte Cinsellik
Gebeliğin 2.trimesterı cinsel yaşamın için en ergonomik yarıyıldır. Zira azıcık daha kilo aldıkça, cinsel ilişki senin için güçleşebilir. O surattan önünde bu mevzuda rahat olduğun son bir buçuk ayın olabilir. Azıcık hayal eforu ve farklı pozisyonlarla gebeliğin bu yarıyılında cinsel ilişki kurmaya devam edebilirsiniz.

20 haftalık hamilelikte cinsel ilişki pozisyonları da merak edilen noktalar biri. Sırtüstü ve yüzüstü uyumadığın, partnerinin tamamen ve tam gücüyle senin üzerinde olmadığı pozisyonları sınayabilirsiniz. Geceleri yatman gereken pozisyonlara yakın, yan pozisyonlar senin için daha sıhhatli olacaktır.

Şayet sızı, kanama veya öbür gebelik karmaşıklıklarıyla alakalı meselelerin varsa gebelikte cinsel yaşamının nasıl ilerleyeceği ile alakalı hekiminle konuşmalısınız. Bu konuşmada yanında eşin de olmalı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...