Gebelikte 21. Hafta Değişimleri

Gebelikte 21. Hafta Değişimleri

21 Haftalık Hamilelik Gelişimi: Gebeliğin 21. Haftası / Embriyonun 19.Haftası

Öyle sanıyoruz ki gebeliğinin 21.haftasında, haftanın neredeyse yarısını -belki de daha aşırısını- 21 haftalık hamilelikte anne ve bebekteki farklılıklar mevzusunu araştırmaya tüketiyorsun. Elbette bu gidişat 21.haftaya özel bir vaziyet de değil. Gebeliğinin her haftasına aynı itinayı gösterip, her hafta yine ve yine araştırmaya koyuluyorsun. 21 haftalık hamilelikte yaşananlar mevzusunu merak ettiğini öğreniyoruz. İşte 21 haftalık hamilelik ile alakalı her şey!

Evvel 21 haftalık hamilelik kaç aylıktır? Sualini yanıtlayalım. 21.hafta, gebeliğin 5. ayına denk kazanç. Hakikatinde 9 ay 10 günlük müddet, 40 hafta veya 280 güne denk kazanç. Gebelik hesaplamalarında karmaşıklığın sebebi bazı ayların 4 hafta değil de 4,5 – 5 hafta olmasıdır.

21 Haftalık Hamilelik ve Bebek Gelişimi
21 haftalık hamilelikte bebek miktarları ile başlayalım. Minik bebeğin, gebeliğinin ikinci yarısının bu ilk haftasında, hemen hemen büyük bir muz kadar! 21 haftalık hamilelikte bebeğin kilosu vasati 300 gram, uzunluğu ise baş bölgesinden kalçalara kadar takribî 18 cm.

Bu hafta bebeğin sen ne yersen onun tadını alacak ve bu tatlara alışıp beğenmeye başlayacak. Bunun sebebi amniyotik akışkanın ne yediğine bağlı olarak her gün değişik değişik olması bir gün acı biber, bir gün muz ve artık onun her gün bu akışkanı yutması akışkan lüzumunu karşılamak, beslenmek, yutma ve sindirme alıştırması yapmak için.

Bunların yanında, kollar ve bacaklar sonunda doğru oranlarını bulmuş, beyinle adaleler arasındaki nöronlar bağlanmış ve tüm bedende kıkırdak dokular kemiğe dönüşmeye başlamış gidişatta. Bu da bebeğin hareket ettiğinde hareketleri çok daha eşgüdümlü olacak ve ani seğirme ve kasılmalar olmayacak demek oluyor.
Bebeğinin Gelişi Kutlamaya Değer!
Doğumundan evvel sana armağanlar almak isteyen dostların olacak ve belki de bir çoğu eş şeyler alacak. Onun yerine sana teklifimiz, bir lüzum listesi hazırlaman ve baby shower partisi tertip etmen! Tabi, bunu senin yerine bir dostun da tertip edebilir.

Bu partiyle hem dostların ne alacaklarına dair düşünmekten kurtulurlar hem de sen alman gereken malzemelere kavuşursun. Herkes için iyi bir usul, nasıl liste hazırlarım diye düşünme! Ayrıca, bu kutlama hoşlandıklarınla toplanmanı sağlamak için de hoş bir usul.

Gebelikte Ve Doğumda Yardıma Gereksinimin Var Mı?
Hem gebeliği hem de doğumu keşkesiz, şuurlu ve istediğin bir biçimde yaşamak seni elini öğreniyorsun değil mi? Şimdiye kadar çevrenden pek çok gebelik ve doğum öyküsü dinlemiş olabilirsin. Bazen bu süreçlerin ne kadar basit bazen de ne kadar güç olduğu anlatılır. Hakikatinde bu süreci basitleştiren en ehemmiyetli faktör takviye almaktır. Gebelik sürecinde, doğumda ve hatta sonrasında neler yaşayacağını, hangi gidişatlarda nasıl davranman gerektiğini bir doğuma hazırlık kursuna giderek bilebilirsin.

21 Haftalık Hamilelikte Bebek Hareketleri
En çok merak edilen suallerden biri de: 21 haftalık hamilelikte bebek hareketleri nasıl sezilir? Hamileliğin 20.haftasından itibaren artık bebeğine hareketlerini sezebilirsin. Bu ilk hareketler çoğu bayan için gevşeme ve cümbüş kaynağıdır. Onun tekme ve yumruk attığını, kıpırdadığını, hıçkırdığını, takla attığını 20-21.haftalardan itibaren hissedebilirsin.

Fakat gebeliğin bu evresinde bebeğin hareketlerini bir gün sezip bir gün sezmemek de basmakalıptır. Bunun için kaygı faktöre gerek yoktur. Fetüs hareketleri 28.haftadan itibaren daha tutarlı olur. İşte o zaman hareketleri günlük olarak takip edip, vaziyetini gözlemek usluca olacaktır.

21 Haftalık Bebek Görüntüsü

21 Haftalık Hamilelikte Annedeki Farklılıklar
Artık hekim tetkikinde rahmin hemen hemen 21 cm olarak ölçülür. Gelişmekte olan rahme ek olarak bedenin öteki kısımları da gelişmeye ve değişmeye devam eder.

Bacaklarda, ayaklarda ve bileklerde özellikle gün sonunda şişme görülür. Şayet çok fazla ayakta kalıyorsan, gün içinde ayaklarını uzatarak dinlenirsen ayaklarının daha az şiştiğini görebilirsin. Bol bol su içmek de ödeme bağlı kabarıklıkları eksiltecektir.

Bu hafta bel ölçün muhtemelen değişir. Gebeliğini hala nazar dokunmasın diye gizlemeyi tasarlıyorsan artık bunun için çok geç. O günler geride kaldı. 21 haftalık hamilelikte kilo alımı ise bu haftaya gelindiğinde 4.5 ila 6.3 arasında olmalı.

Gebeliğin ilerleyen yarıyıllarında kan akışındaki metamorfoz, rahimden gelen baskı ve çoğalan kilolar varisleri makûslaştırabilir. Ya da evvelleri kendini küçük küçük gösterse de gebelik ilerledikçe, beden ağırlaştıkça daha apaçık ve daha acı verici hale gelebilir. Bunun önüne geçmek için balanslı ve hakimiyetli kilo almak usluca olacaktır. Bir anda kilo alımı bir hayli kasveti de birliktesi getirir.

21.hafta hamilelikte akıntı:
Bayağı karşılanan şikayetlerden biri de akıntıdır. Bu yarıyılda da vajinal akıntı devam edebilir. Beyaz renkte sulu akıntının nedeni, hormonların serviksteki bezler ve vajina teni üzerindeki tesiridir. Hamilelikte basmakalıptır ve kaygı edilecek bir şey yoktur. Şayet bu akıntı sarıya veya yeşile çalar renkte, besbelli kokulu ise ya da tahriş, kızarıklık ve kaşıntıya neden oluyorsa hekime müracaat etmen gerekir. Zira bunlar vajinal enfeksiyon habercisidir. Tam enfeksiyonlar gibi vajinal enfeksiyonlar da bebeğe ve sana hasar verebilir. Vajinal akıntılarla alakalı ayrınıtlı bilgi için,

21 haftalık hamilelikte soluk darlığı:
Progesteron hormonunun tesiriyle akciğer kapasitesi 21.haftanın içinde bulunduğu 5.ayda da çoğalmaya devam eder. Ciğerler her soluk alışta daha öncekisine göre %40 oranında daha fazla hava alıp verir. Bu surattan azıcık daha süratli soluk alıp verebilirsin. Çoğu bayan bu farklılıklardan dolayı soluk darlığı şikayeti yaşar. Kaygı etme ama yeniden de yaşadığın tüm şikayetleri hekiminle paylaş.

21 haftalık hamilelikte mide yanması:
Hamilelik hormonlarının tesiri altında olan sindirim sistemi de ağırlaşır. Bu nedenle ve rahmin de genişlemesinden dolayı mide yanması hatta kabızlık şikayetleri devam eder. Yalnız olmadığını öğrenmelisin. Zira hamile bayanların çoğu mide yanması, ekşimesi ve kabızlıktan şikayet eder.
21 haftalık hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu:
Hamilelik yarıyılında idrar akışı yavaş olduğundan her an idrar yolu enfeksiyonuna tutulma tehlikeyi vardır. Zati hamilelikten dolayı klasikten daha fazla idrara çıkıyorsun ama idrara çıkmadaki çoğalışın yanı gizeme yanma hissi, sızı, ateş ya da bel sızısı varsa idrar yolun enfeksiyon kapmış olabilir. Hekiminle bağlantıya geçmen sıhhatli olacaktır.

21.hafta hamilelikte karın sızısı:
22.Hissettiklerin muhtemelen sihrime sızılarının gebelikteki eşi. Daha çok karnın alt taraflarında sezilen bu sızıların sebebi ise gelişen rahmi destekleyen adale ve bağların gerilmesi. Bu sızılar çoğu hamile bayanda birbirinden değişik biçimlerde görülür. Kramp gibi ani, uzun süreli, kısa süreli, uyuduğun yerden kalkarken, öksürürken… Bunlar kaygıya neden olmayacak bayağı sızılardır, fakat sızılara ateş, titreme, kanama, baş dönmesi eşlik ederse hekimini haberdar etmelisin. Her hakimiyette şikayetlerini kumpaslı olarak iletirsen neyin bayağı neyin gizeme dışı olduğuna da daha egemen olursun.

21 haftalık hamilelikte ayak şişmesi:
Ne Yazık Ki gebelik yarıyılında şişen tek şey karnın değil. Ayaklarının da gebelik yarıyılında ani kilo alımı ve akışkan yakalanmasına bağlı olarak şişme ve hatta sihrime olasılığı var. Böyle bir meseleyi hiç yaşamayan ya da arada sırada hafif şişlik paydan kaderli azınlıktansan ne mutlu sana! Ayak şişmesi için bol su harcamak, yürüyüş ve egzersiz yapmak, uzun müddet oturmak, uzun müddet ayakta kalmak gibi zorlayıcı vaziyetlerden sakınmak, ayaklarını uzatarak dinlendirmek seni bir parça hafifletebilir.

21 Haftalık Hamilelikte Beslenme
Bazı bayanlar gebelik yarıyılında aşerir, kimileri tiksinir, kimilerinde ise besinlerle alakalı hiçbir tepki oluşmaz. Aşerme vaziyeti beslenme ile alakalı bazı kritik noktaları etkileyebilir.

Aşerdiğin yiyecek yiyecek kıymeti olan bir besin ise miktarlı bir biçimde bundan harcayabilirsin. Şayet yağ, şeker oranı yüksek ve boş kalorili besinleri canın sürüklüyorsa yandın. Bir parça tadına bakmak belki ama kendini kaptırarak harcamamalısın. Başka bir şey yemeğe çalışabilirsin. Taze meyve veya peynir gibi atıştırmalıklara yönelebilirsin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...