Gebelikte 22. Hafta Değişimleri

Gebelikte 22. Hafta Değişimleri

22 Haftalık Hamilelik Gelişimi: Gebeliğin 22. Haftası / Embriyonun 20. Haftası

Sevgili anne şaka maka gebeliğinin 22.haftasına geldin. Sen 22 haftadır hamileyken bebeğin de 20 haftadır içinde gelişmeye devam ediyor. Az zaman değil artık gebeliğin hafta türünden 2. yarısına geçtin dahi. 22 haftalık hamilelikte neler olur, neler biter muhtemelen merak içindesin.

22 haftalık hamilelik kaç aylık olur? sualiyle başlayalım. 22 haftalık hamilelik 5.ayın sonuna denk kazanç. Başka Bir Deyişle bu hafta ile beraber 5.ayını bitiriyorsun. Dolu dolu 5 aylık bir hamile olacaksın. Altıncı aya yelken açacaksın. Beşinci ay, 2.trimesterin 2.ayıdır. Bu ayı bitirdikten sonra 2.trimesterin son ayına geçeceksin. Daha fazla zaman kaybetmeden işte 22 haftalık hamilelik hakkında her şey!

22 Haftalık Hamilelikte Bebek Gelişimi
Annelerin en çok merak ettiği mevzulardan biri olan bebeğin miktarlarından başlayalım! 22 haftalık hamilelikte bebeğin kilosu, 350 gram ila 400 gram ortamında. Başka Bir Deyişle bebeğin artık ele avuca gelecek kadar ağırlaştı.

Peki, 22 haftalık hamilelikte bebek kaç cm? diyorsan, baş bölgesinden kalçaya kadar olan uzunluğu ise takribî 19 cm kadar. Bedeni her gün azıcık daha gelişiyor ve dışarı çıkıp sana kavuşacağı ana hazırlanıyor. Değme, görme, duyma ve tat alma duyuları büyüyor. Şayet karnındaki bebeğe bir göz atabilecek olsaydın, suratına değerek, parmağını emerek ya da başka uzuvlarına değerek yeni keşfettiği değme duyusuyla deneyler yaptığını görebilirdin.

Bu hafta faize sistemi de büyümeye devam eder. Erkekse testisleri, karnından testis torbasına doğru inmeye başlar. Kız ise rahmi ve yumurtalıkları yerine yerleşir, vajinası da oluşur.

22 Haftalık Bebek Görüntüsü

Baby Shower Partisine Ne Dersin?
Neredeyse gebeliğinin 6. ayına gireceksin. Gebeliğinin görece basit geçtiği bu yarıyılı, bir faallikle daha da hoşlaştırabilirsin. Hoşlandıklarınla toplanabilir ve bebeğinin gelişini kutlayabilirsin.

Şayet bir baby shower partisi tertip etmeyi düşünüyorsan, bir lüzum listesi hazırlamalısın. Bu listenin emeli, kutlamaya gelecek olan dostlarının sana alacakları armağanlar mevzusunda onlara yol göstermek! O nasıl iş öyle deme! Bunda utanılacak ya da nasıl liste hazırlarım diye düşünecek bir şey yok! Bu insanlar zati sana doğumun için bir armağan alacaklar. Sen yalnızca onların işini basitleştiriyorsun.

22 Haftalık Hamilelikte Annedeki Farklılıklar
Artık kendini rahatça hamile sezebilirsin zira 22 haftalık hamilelikte anne karnı artık kendini muhakkak eder. Gitgide gelişen karnın reelinde henüz çok da büyük değil. Sana henüz fazla mani olmaz. Rahatça eğilebilir ve oturabilirsin. Yürümek gayret gerektirmez. Sabah bulantıları büyük ihtimalle geçmiştir ve kendini daha iyi seziyorsundur. Artık hamile olmak çok neşelidir!

Hamileliğin 5.ayına kadar progesteron hormonu seviyesi, östrojen seviyesinden azıcık daha yüksektir. Bu ay östrojen ona yetişir. 21.ve 22.haftalarda ikisinin seviyesi hemen hemen aynı olur.

22.hafta her ne kadar erken yarıyıl semptomlarının artık geride kaldığı bir yarıyıl olsa da kendine has bulguları olabilir. 22 haftalık hamilelik şikayetleri içinden başına gelebilecek kimileri.

22 haftalık hamilelikte kaç kilo alınmalı? suali de yeniden anne adaylarının en çok merak ettiği suallerden biri: 22 hafta hamilelik kilosu en başından itibaren başka bir deyişle toplamda 5 ila 6.5 kilo ortamında olmalı.

22 Haftalık Hamilelikte Rahim Kasılması
22 haftalık hamilelikte sancı hissi yaşayabilirsin. Hamileliğin 22.haftası ortamında rahim, doğum sancılarına ve doğuma hazırlık alıştırmaları yapar. Adale kitlesine egzersiz yaptırarak kendisini bekleyen büyük vazife için efor toplar. Bunlar ara ara gelen sızısız kasılmalardır.

Yirmi ikinci hafta hamilelikte kasık nedeni de reelinde bu kasılmalardır zira rahmin üst kısmı ve alt karın bölgesi ve kasıklarda sanki bunalıyormuş gibi bir his yaratır. Bu kasılmalar hakikat doğum sancısı kasılmalarından çok değişiktir. Kumpassız olduğu gibi uzunluğu ve yoğunluğu da değişkendir.

22 Haftalık Hamilelikte Halsizlik ve Anemi
Kansızlık başka bir deyişle anemi gebelikte sık tesadüfülen bir şikayettir. Anemi meseleyi yaşıyorsan, rehabilitasyon bebeğin ve senin için ehemmiyetlidir. Zira şayet kansızlıksan gebelik yarıyılında kendini hiç iyi sezmezsin. Çok basit yorulursun, başın döner ve kesintisiz halsizsindir.

Şayet klasiğin üzerinde bir halsizlik hissi, çok ivedi yorulma, kesintisiz geçime lüzumu gibi meseleler yaşıyorsan kesinlikle hekimine danışmalı ve kan ve demir bedellerine baktırmalısın.

22 Haftalık Hamilelikte Grip veya İshal
Grip gibi öteki viral enfeksiyonların yanında hamileyken ishal veya nezle de olman muhtemeldir. 22 haftalık hamilelikte ishal ya da grip şikayeti yaşıyorsan şayet hekimini aramaktan çekinme.

Şayet ishal ya da bir viral enfeksiyon meseleyi varsa akışkan tüketimini çoğaldırabilirsin. Bol su, meyve suyu, ve öteki verimli akışkanları et suyuna çorba gibi harcamaya itina göster. Katı besinler bulunmayan hafif bir perhiz kendini daha iyi sezdirecektir. Yatak istirahati de iyileşme sürecini süratlendirecektir. İshal 24 saatten uzun sürerse yalnızca aramakla kanaat etmeyip hekimi ziyarete gitmelisin.

22 Haftalık Hamilelikte Beslenme: Su, Su ve Daha Çok Su!
Yalnızca grip, nezle ya da ishal olmana gerek yok hamileyken su ve öteki akışkanları almaya her zamankinden daha çok gereksinimin vardır. Zira akışkanlar bedeninin yiyecekleri işlemesine, yeni hücreler oluşturmasına, kan hacminin korunmasına ve beden ısısının tertip etmesine destekçi olur. Hamileyken daha fazla su kapsasan kendini daha iyi sezebilirsin.

Günde 6 ila 8 kadeh vasati 2 litre su iyi bir amaçtır. Yeterince su harcarsan gebelikte yaşadığın bazı meseleler eksilebilir. Baş sızıları, rahimdeki kramplar ve idrar kesesi enfeksiyonları bol su içtiğinde daha az mesele yaratır. Yeterli su içip içmediğini test etmek için idrarının rengine bakabilirsin. Samani veya duruysa yeterli akışkanı alıyorsundur, koyu sarıysa yeterli ölçüde su içmediğini kavrayabilirsin.

22 Haftalık Hamilelik Psikolojisi
Bu haftayla beraber ani ruh hali başkalaşımlarında düzelmeler olduğunu fark edebilirsin. Bunun sebebi hormon yapımının artık daha balanslı ve tutarlı bir süratte çoğalıyor olması olabilir. Ayrıca içinde olup bitenlere gitgide alışıyorsun.

Bunların yanı gizeme şayet bu yarıyılda kendini bir hayli nedenden stresli seziyorsan gevşemeli ve durgunlaşmalısın. Stres hiç kimse için iyi değildir hele şuan senin vaziyetinde olan hamile anne adayları için hiç uygun değildir. İşte stresi eksiltmen için bazı ipuçları:

Uykusuzluk stresli sezmene neden olabilir. Yeterince ve nitelikli yat!
Gün içinde dinlenmeye ve hafiflemeye zaman ayır. Kitap oku ve müzik dinle!
Egzersiz yap, yürüyüş ya da beğendiğin başka bir egzersizi kumpaslı olarak yevmiye yaşamına sok. En çok da soluk egzersizleri yap!
Kumpaslı beslen! Bunalım ve stres tehlikesini eksilten D ve E vitamini ağırlıklı yiyecekler harca.
Kokuların eforundan yararlan, beğendiğin kokuları içine çek ve rahatla!
Evhamlarını ve fobilerini hoşlandıklarınla paylaş, içinde yakalama!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...