Gebelikte 25. Hafta Değişimleri

Gebelikte 25. Hafta Değişimleri

25 Haftalık Hamilelik Gelişimi: Gebeliğin 25.Haftası / Embriyonun 23.Haftası

25 haftalık hamilelikte neler olur, anne karnında bebek ne vaziyettedir, annedeki farklılıklar nelerdir, nasıl beslenmelidir hepsi ve daha aşırısı bu yazıda seni bekliyor!

Gebelik hesaplamak hep bir kafa karmaşıklığına neden olur. Bu surattan da hangi haftanın kaç aylık ettiği hep merak edilir. Annenin gebeliği ile embriyonun yola çıkışı arasında 2 hafta fark vardır. Embriyo 2 hafta geriden kazanç zira anne hamile kaldıktan 2 hafta sonra oluşmaya başlar. Peki, neden embriyo henüz oluşmadan evvelki 2 hafta hamileliğe dahil diye soruyor olabilirsin. Bunun sebebi gebelik başlangıcı olarak ortak kabul edilen tarihin son adet tarihi SAT olmasıdır.

Gebelik 3’er aylık 3 trimesterdan oluşur. Toplamda 40 haftayı tamamlar. Fakat her ay 4 haftadan oluşmaz bazı aylar 5 haftadan oluşur. Misalin 25 hafta hamilelik kaç ay eder? suali üzerinden hesaplayalım. Gebeliğin 25.haftası 6.aya dahildir. Şayet her ayın 4 haftadan oluştuğunu düşünseydik 25.hafta 7.aya dahil olurdu fakat henüz 6.ayın içindesin.

25. Haftada Anne Karnındaki Bebek Gelişimi

25 haftalık anne karnındaki bebeğin kilosu ile başlayalım. Bebeğin artık 700-750 gram veya azıcık daha fazla ortamında. Baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu ise 22 cm.

Bu hafta tenin altında kılcal damarlar oluşuyor ve içleri kanla doluyor. Bebeğinin ciğerlerinde kılcal damarlarla kaplı hava kesecikleri de oluşacak ve ilk soluğunu almak için hazırlıklara başlayacak.

Şuana kadar kapalı olan burun delikleri bu hafta açılmaya başlıyor. Bu sayede soluk alma alıştırması yapabilecek. Artık ses telleri de çalışıyor ve bu da arada sırada hıçkırmasına neden oluyor. Hatta kaderliysen sen de hissedebilirsin.

25.Hamilelik Haftasında Bebek Hareketleri

25 haftalık bebek anne karnında neler yapar diye merak ediyor olabilirsin. Bebekler anne karnında 24 ve 28.haftalarda en faal yarıyıllarını geçirirler. Rahmin içindeki yuvalarında yerleri boldur. Bu surattan rahatça dans eder, takla atar, tekme atar, yumruk savurur ve hatta aerobik yaparlar.

Bu haftalar arasına denk gelen 25 haftalık bebeğin anne karnındaki hareketleri kumpassızdır. Hatta kısa müddetlidir. Bu sebeple anne bu hareketleri aralıksız / her gün sezemeyebilir. Fakat ultrasonda bu hareketler görülür. Fetüsün hareketleri gebeliğin ancak 28. ve 32.haftaları arasında daha kumpaslı ve meblağlı bir hale kazanç.

25 Haftalık Bebek Görüntüsü

25 Haftalık Hamilelikte Erken Doğum

İnanması güç olabilir ama bebeğin şayet şimdi doğarsa hayata uğru vardır. Tıptaki büyük büyümelerden kimileri prematüre bebeklerin bakımı alanında olmuştur. Hiç kimse bir bebeği bu kadar erken doğurmak istemez ama yeni rehabilitasyon usulleri ile misalin vantilatörler, monitörler ve ilaçlar ile bebeğin hayata uğru gerçekten vardır.

Aslında bebek 1 kilodan azdır ve son derece miniktir. Bu kadar erken doğan bir bebek büyük ihtimalle sağlık kurumunda birkaç ay geçirir. Enfeksiyon tehlikeyi ve başka bazı karmaşıklıklar olabilir. 29.haftada erken doğum mevzusundan daha ayrıntılı bahsedeceğiz.

25 Haftalık Hamilelikte Annedeki Farklılıklar

Gebeliğin bu haftasında rahmin azıcık daha gelişti. Yandan baktığın zaman sarihçe geliştiğini göreceksin. Pubik simfizden pelvik kemiğinde bulunan kemik uzantısı rahminin tepe noktasına kadar miktarı 25 cm’dir. Bu noktada rahmin bir futbol topu kadardır. Rahmin tepe noktası, göbek deliğin ve göğüs kemiğinin alt kısmı arasında orta bölgededir.

25 hafta hamilelikte kilo alımı mevzusunda ise şunu söyleyebiliriz. 25. Haftanın da içinde bulunduğu 6.ayda, haftada yarım kilo ortamında, ay sonunda toplamda hemen hemen 2 kilo alman muhtemel. Bir hafta 750 gram, bir hafta 250 gram da alabilirsin. Bunun bir mahzuru yoktur. Kilo alımı oranla sürekli olduğu, ani iniş çıkışlar olmadığı sürece mesele yoktur. Ama 2.trimesterde toplam 4—5 kilo alman sıhhatli bulunur. Şayet banal kiloyla hamile kaldıysan, gebeliği ise toplam 11-14 ortamında bir kilo alımıyla tamamlaman idealdir.

Gebelikte Kaşıntılar: Ten ve Adaleler Geriliyor!

Kaşıntı, gebelikte sık görülen bir bulgudur Ciltte bir darbe yoktur, yalnızca kaşınır. Rahim geliştikçe ve pelvisi doldurdukça karındaki ten ve adaleler gerilir. Kaşıntı bunun natürel bir neticeyidir. Cildini tahriş etmemeye ve tırnakla kaşımamaya çalış. Kaşıntı şikayetleri için hekimin sana bazı hafifletici ve ferahlatıcı losyonlar verebilir. Fakat hekiminden habersiz rastgele bir losyon kullanmanı önermeyiz.

Dikkat: Stresten Etkilenme!

Hayatındaki stresin gebeliğin üzerinde tesiri vardır. Araştırmalar, anne adayındaki stres ve gebeliğe bağlı problemler arasında yüksek tansiyon, düşük veya erken doğum gibi çoğalan bir ilişki olduğunu gösterir.

Şayet hayatında şuan ehemmiyetli bir stres varsa kendine iyi bakmaya çalış. Kumpaslı beslen, yeteri kadar dinlen, egzersiz yap, içini dök ve stresi yenmeye bak!

25 Haftalık Hamilelikte Beslenme

Her hafta gebelikte beslenme ile alakalı bazı bilgiler ve öneriler veriyoruz. Bunları birer nasihat ve motivasyon olarak görmeni ama gebeliğini etkileyebilecek her hareketini kesinlikle hekimine danışmanı isteriz. Hekiminin haberi olmadan ve bizzat o önermeden destek kullanmamak ya da vitamin ve mineralleri onun teklifinin üzerinde veya altında ölçülerde almamak gibi…

Doğum Evveli Yardımlar: Vitamin ve Mineraller Ehemmiyetli!

Gebelik vitamin ve mineral ihtiyacını çoğaldırır. Bu vitamin ve minerallerin çoğunu yediğin yiyeceklerle karşılamak senin için en iyisidir. Fakat asılcı olmak gerekirse yevmiye yaşamın koşturmasında zorunlu ölçülerde vitamin ve minerali beslenme programına dahil etmek azıcık güçtür. Kaldı ki günümüzde pek çok sebze ve meyve iddia edilen vitamin ve mineral ölçüsünü kapsamaz. Tarımın kimyevileşmesinin ve organik beslenemememizin bunda tesiri büyüktür. Bu surattan hekimler doğum evveli vitamin desteği verirler.

Bazı bayanlar gebelik sırasında ekstra yardıma lüzum dinler:

  • Çok genç bayanlar,
  • Çok düşük kilolu veya hamile kalmadan evvel noksan beslenen bayanlar,
  • Daha evvel çoğul hamilelik yaşamış bayanlar,
  • Sigara içen ve çok içki alan bayanlar
  • Kronik tıbbi rahatsızlığı olan bayanlar.
  • İnek sütünü, buğday ve öteki esas gıdaları hazmetme problemleri olan bayanlar

O surattan hekimin senin özel vaziyetine ve bedeninin gereksinimlerine göre yardımlar önerecektir

Gebelikte Seçenek Besin Tercihleri: Beslenme Tasarısında Zorlanıyor musun?

Yediğin besinlerden bunalmış olabilirsin ya da gebelik ilerledikçe besleyici gıdaları programına ilave etmek güçleşebilir. Alttaki ipuçları sana motivasyon verebilir.

  1. Lif açısından zengin olan kompleks karbonhidratlar bedenin içi değişmez bir enerji kaynağıdır ve daha uzun müddet tok sezmene destekçi olur. Bütün buğday ekmeği, siyez unundan ekmek, bütün hububatlı ekmek, esmer bulgur tipi gıdaları seçim et. Beyaz ekmek, beyaz pirinç ve hamur işlerinden uzak dur.
  2. Yeşil yapraklı sebzeler misalin ıspanak, pazı ve brokoli, turuncu sebzelerden misalin havuç ve tatlı patatesten değişik gıdalar kapsar. Bu surattan hem yeşil yapraklı hem de turuncu yiyecekleri her gün beslenme programına dahil etmeye çalış. Gün içinde gıdalarını şöyle bir masaya diz. Sarılar, yeşiller, turuncular, kırmızılar tüm renkleri kapsıyorsa bu iyiye işarettir.
  3. Besin bedeli yüksek olan besinler misalin meyveler ve sebzeler, bol vitamin ve mineral sağlar ama yüksek kalorili değillerdir. Misalin kivi, rastgele bir başka meyveye göre daha fazla C ve E vitamini barındırır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...