Gebelikte 26. Hafta Değişimleri

Gebelikte 26. Hafta Değişimleri

26 Haftalık Hamilelik Gelişimi: Gebeliğin 26.Haftası / Embriyonun 24.Haftası

Her hafta olduğu gibi bu hafta da merak içindesin ve 26 haftalık hamilelikte sana ve bebeğine neler olacağını inceleyip duruyorsun. Merak ettiğin her şeyi senin için yazdık. Haydi hemen başla!

İlk yarıyı atlattın, gebeliğinin hafta bazında 2.yarısına geçtin ve süratle ilerliyorsun. Peki, 26 haftalık hamilelik kaç aylık olur? 26.hafta hesaplamalarımıza göre gebeliğin 6.ayına dahil. 6.ayı tamamlamana ve dolayısıyla 2.trimesterı bitirmene çok az kaldı.

26 Haftalık Hamilelik Bebek Gelişimi

26 haftalık hamilelikte bebeğin kilosu artık hemen hemen 910 gram – 1 kilo ortamında. Baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu ise takribî 23 cm.

Gözleri açılmaya başlıyor. Gözünün renkli kısmında hala pigment yok, dolayısıyla göz rengi hala oluşmadı. Her ne kadar rahmin içinde görülecek bir şey olmasa da bebeğin artık görüyor. Artık büyüyen görme ve duyma duyularıyla parlak bir ışık gördüğünde ya da yüksek bir ses dinlediğinde hareketlerinde bir çoğalış olduğunu gözlemleyebilirsin.

Artık embriyonun bir kumpası var, emin geçime ve uyanma yarıyılları var. Hatta günün muhakkak saatlerinde faalken muhakkak saatlerinde uykuda olduğunu fark edebilirsin.

26 Haftalık Bebek Görüntüsü

26 Haftalık Hamilelikte Annedeki Değişiklikler

Zaman çok seri geçiyor. 2.trimesterın sonuna yanaşıyorsun. Gebeliğin üçte ikisi geride kalacak. Bebeğine kavuşmana uzun bir zaman kalmadı.

Bu hafta rahmin göbek deliğinin üzerinde 6 cm ve pubik simfizden takribî 26 cm ölçülüyor. 40 haftayı ikiye dağılırsak, gebeliğin 2.yarısında her hafta 1 cm gelişecek. Şayet besleyici, balanslı bir yeme tasarısını takip ediyorsan, 26 haftalık hamilelik kilo alımı ile beraber toplam 7.2 ila 9.9 kilogram arasında kilo almış olmalısın. Unutma şayet olağan kiloyla hamile kalmış bir anne adayı isen gebeliği toplamda 11-14 kilo aralığında tamamlaman en idealidir.

Rahmin, plasenta ve bebeğin geliştikçe kilon da çoğalır. Sırt sızısı, pelvisteki baskı, varisler, bacak krampları ve baş sızıları gibi meseleler daha sık ortaya çıkabilir. Dinlenirken sol tarafa uyuman bebeğin için en iyi dolaşımı sağlar. Gün içinde sol tarafına uyuyup dinlenirsen şişme problemleri çok fazla yaşamazsın.

26 Haftalık Hamilelikte Beslenme

Balık yemek sıhhatlidir, hele hamileyken çok daha yararlıdır. Hamileyken balık yiyen bayanlar daha sıhhatli ve uzun bir gebelik yarıyılı geçirirler, daha kilolu ve sıhhatli bebekler dünyaya getirirler. Zira bebeğin rahimde kalma süresi ne kadar uzun sürerse doğumda olasılığı da çoğalır.

Son araştırmalar gebelikte balık harcayan bayanların erken doğumla alakalı daha az problemleri olabileceğini göstermiştir. Bu tesir omega-3 yağ asitlerinden kaynaklanabilir. Omega-3 yağ asitleri aynı zamanda gebeliğe bağlı hipertansiyon meselelerini önleyebilir.

Balıkların çoğunda yağ oranı düşük ve B vitamini, demir, çinko, selenyum ve bakır oranı yüksektir. Hamsi, uskumru, tekir, somon, sardalye bol ölçüde omega-3 barındıran balıklardır. Balığı beslenme programına hekiminin de önerdiği ölçülerde koymaya itina göster.

Balık yiyemiyorsan keten tohumu yağı, soya fasulyesi, ceviz ve buğday tohumu harcayarak omega-3 yardımı yapabilirsin.

Başarılı Bir Doğum Süreci Yaşamak için Bunları Düşünmeye Başla!

Doğum süreci ve doğum hakkında düşünmeye başlamak için çok da erken sayılmaz. Gebelik ilerledikçe eşinle beraber düşünmeniz ve bilgi edinmeniz gereken bazı mevzular vardır. Usunuzda olması için buraya vazgeçiyoruz:

  • Gebelik ve doğum tecrübeyi hakkında akıllı olun. Gebelik yarıyılında nelerin oluşabileceğini kavradığınız zaman daha rahat olabilirsiniz.
  • Doktorunla, varsa beslenme uzmanı veya doğum koçunla/psikoloğunla bağlantının çok ehemmiyetli. Onlarla bağlarını eforlu yakala. Onların tekliflerine uyarak, kilona dikkat ederek, sıhhatli beslenerek, doğum evveli vitaminleri alarak, test ve buluşmalarını takip ederek iyi bir danışan ol.
  • Doğum biçimleri, doğum mektepleri, sızı kesici usuller, bebek besleme, eşlerin doğuma katılma seviyeyi gibi mevzularda destek almak rahatlatıcıdır.

Araştırmalara Başla: Sağlık Kurumu Tercihi!

Belki hekimin zati bir sağlık kurumunda vazife yapıyor ve onun çalıştığı sağlık kurumunda doğum yapacaksın, belki de hekiminin çalıştığı birkaç değişik sağlık kurumu içinden sen bir tercih yapacaksın ve doğum orada olacak.

Muhtemelen şimdiye kadar gittiğin doğum ziyaretlerinden, dostlarından dinlediğin tecrübelerden kalbinde uyuyan birkaç sağlık kurumu vardır.

Elbette isteklerle, objektif hakikatleri lokasyon, parasal şartlar gibi bir arada düşünüp eşinle ortak bir karar vermelisiniz. Çevrende doğum yapan insanlardan fikir alabilirsiniz, bir haftasonu etraftaki sağlık kurumuların doğum servislerinde şöyle bir gezintiye çıkabilirsiniz, hekiminize danışabilirsiniz…

Şayet özel sıhhat sigortan varsa hangi sağlık kurumularda geçtiğini, neyi ne kadar kapsadığını bilmelisin. Hangi sağlık kurumunun doğum hastalarına ne gibi ihtimaller sunduğunu, nasıl bir maliyeti olduğunu incelemelisin. Kısacası şayet hala doğum yapacağın sağlık kurumu muhakkak değilse tercih için kolları sıvamalısın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...