Gebelikte 27. Hafta Değişimleri

Gebelikte 27. Hafta Değişimleri

27 Haftalık Hamilelik Gelişimi: Gebeliğin 27.Haftası / Embriyonun 25.Haftası

Gebeliğin altın çağı başka bir deyişle 2.trimesterı sona eriyor ve bundan azıcık daha güçlü ve ağır bir yarıyıla doğru ilerliyorsun. Ama iyi haber doğuma artık daha az zaman kaldı. Sonunda kazanan her biçimde sen olacaksın. Sürüklediğin tüm güçlüklere dokunacak. Merak ettiğini öğreniyoruz, sözü daha fazla uzatmayalım: 27 haftalık hamilelikte neler olur?

Bu haftaya 27 haftalık hamilelik kaç aylık? Suali ile başlayalım. 27 haftalık hamile bir bayan, 6.ayını doldurmak üzeredir. Başka Bir Deyişle bu hafta sona erdiğinde 27 haftayı, 6 ayı, 2 trimesterı geride bırakacaksın.

27 Haftalık Hamilelik Bebek Gelişimi

Müjde! Artık bebeğinin boyu kafadan popoya değil, tepeden tırnağa ölçülebilecek. Bu hafta bütün boyu neredeyse 40 cm’e yakın. 27 haftalık hamilelikte bebeğim kilosu ise 1 kilo veya azıcık daha üzerinde.

Bu hafta bebeğinin ağzında doğumda olacağından daha fazla tat alma tomurcuğu var. Bu da senin yediklerini amniyotik akışkan aracılığı ile fark etmekle kalmayıp tepki dahi verebileceği anlamına geliyor. Mesela bazı bebekler baharatlı gıdalara hıçkırarak tepki verirler. Ya da baharat tadını alınca tekme atabilirler.

Ciğerleri, karaciğeri ve bağışıklık sistemi henüz bütün olarak olgunlaşmamış olsa da çok az kaldı. Şayet bu hafta dünyaya gelecek olsaydı hayata kısmeti takribî %85 olurdu.

İhtiyaç Listesi Hazırlansın, Baby Shower Kutlaması Başlasın!

Nedir bu baby shower? Lüzumun olan malzemelerin listesini hazırladığın ve dostlarının bu listedeki armağanlardan birini alarak geldiği kutlamadır. “Olmaz öyle şey, ayıp” diyorsan, onları “ne alsam acaba” tasasından kurtardığını düşünmelisin. Bunda ayıp bir şey yok! Hem lüzumun olan şeyi aldıklarını öğrenmek, onları hoşnut edecektir. En iyisi listeyi hazırlamaya başla!

27 Haftalık Hamilelikte Bebek Hareketlerinin Eksilmesi Olağan mı?

Bebeğin hareketlerinin yoğunluğu değişebilir. Anne adayları genellikle bir bebeğin ne sıklıkta hareket etmesi gerektiğini sorarlar. Bebek çok hareket ederse ya da hareketleri yavaşlarsa kaygılanmaları gerekip gerekmediğini bilmek isterler.

Genellikle sık hareket eden bebek güven vericidir ama bebeğim çok fazla hareket etmediği durgun zamanlar geçirmesi de banaldir. Hareketsiz bir bebek de pekâlâ sıhhatli olabilir.

Bebekler aralıksız hareket etmezler, nasıl bizler de günün bazı saatlerini dinlenmeye ve yatmaya ayırırız onlar da günlerini kumpaslı yaşarlar. Veya sen hareketli iken o serinkanlılaşır, sen serinkanlılaştığın zaman o hareketlenir.

Hamilelik ilerledikçe bebeklerin hareket ve uykusu kumpasa girer. 1-3 saat arası çoğalan ya da eksilen hareketlilik yarıyılları olur. Fakat her zamankinden farklı bir serinkanlılık ve hareketsizlik varsa, aşina olduğun biçimde faal değilse hekiminle konuşmanda fayda var.

27 haftalık hamilelikte bebek çok hareketli ise bunda şaşılacak bir şey yoktur. Zira bebeğin en hareketli zamanı 27-32 haftalar arasıdır. Artık yumruk atacak, tekmeleyecek kadar gelişmiştir ve hala içeride yeterince hareket edebileceği kadar alan vardır.

27 Haftalık Bebek Görüntüsü

27 Haftalık Hamilelikte Annedeki Farklılıklar

Rahim göbek deliğinin üzerinde takribî 7, pubik simfizden rahmin tepe noktasına kadar 27 cm olarak ölçülür. 27 haftalık hamilelik kilosu için yarım kilo uygundur. Aldığın kiloların çoğu yağ birikiminden değil, bebeğin aldığı kilo, gelişen plasenta ve amniyotik akışkan ile dokulardaki akışkan birikiminden kaynaklanır.

Progesteron hormonunun harekete geçirmesiyle beraber bu ay ciğer kapasiten genişlemeyi sürdürür. Solunumdaki bu başkalaşım, kanın basmakalıptan daha fazla oksijen almasına ve karbondioksit atmasına imkân verir. Bunun sonuncu olarak daha süratli soluk alabilir, hafif de olsa soluk darlığı sürükleyebilirsin. Gebelik müddetince soluk egzersizleri yapman seni hem soluk darlığı hem de başka bir hayli mevzuda rahatlatacaktır.

Sindirim sistemi içindeki besinlerin hareketi hala yavaştır ve genişleyen rahim bağırsaklar üzerinde baskı yapmayı sürdürür. Netice olarak mide yanması ya da kabızlık sürüklemeye devam edebilirsin.

27 Haftalık Hamilelikte Beslenme: A, B, E Vitaminleri Ehemmiyetli!

A, B ve E vitamini gebelik yarıyılında alman gereken en ehemmiyetli vitaminlerdir. Fakat hepsi için kesinlikle hekiminin önerdiği günlük alım ölçüsüne uyman gerekir. Beceriksiz alımın hasarları olduğu gibi bu vitaminleri aşırıdan harcamanın da hasarları vardır. Hamileyken her türlü ilaç ve özel bir yiyecek alımında kesinlikle hekimine danışmalısın. Şimdi bu 3 vitaminin her birine kısaca göz atalım:

  • A Vitamini: Bu vitamin insanın üremesi için esastır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. A vitamini süt, yumurta sarısı, tereyağı, yeşil yapraklı sebzeler, narenciye, kayısı, brokoli, karalahana, havuç, şeftali, ıspanak, patates, bal kabağı, brüksel lahanası gibi gıdalarda bulunur. Hamilelik yarıyılında bu A vitamini kaynakları harcanabilir. A vitamini yetersizliğinde bağışıklık sistemi cılızlar. Bağışıklık sistemi zayıflayınca muhtelif enfeksiyonel hastalıkların tehlikeyi çoğalabilir. A vitamini hamilelikte anne karnındaki ceninin gelişimi için ehemmiyetli bir vitamin olduğu için noksanlığında da ceninin gelişiminde meseleler çıkma olasılığı olacaktır.
  • B Vitamini: B6, B9 folik asit ve B12 dahil B vitaminleri gebelik müddetince ehemmiyetlidir. Bebeğin asaplarının gelişimini ve kan hücrelerinin yaradılışını tesirler. Hekimin önerdiği ölçüde B12 almazsan kansızlık büyüyebilir. B vitamini için en iyi yiyecek kaynakları, süt, yumurta, muz, patates, kabak, avokado ve kahverengi pirinçtir.
  • E Vitamini: Bu vitamin yağların metabolizmaya karışmasına ve adalelerin ve kırmızı kan hücrelerinin yaradılışına destek ettiği için ehemmiyet taşır. Et yiyorsan genellikle yeterli ölçüde E vitamini alabilirsin. Bu vitamin açısından zengin değişik yiyecekler ise zeytinyağı, buğday tohumu, ıspanak ve kuru meyvelerdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...