Gebelikte 28. Hafta Değişimleri

Gebelikte 28. Hafta Değişimleri

28 Haftalık Hamilelik Gelişimi: Gebeliğin 28.Haftası / Embriyonun 26.Haftası

Üçüncü ve son trimestere güzel geldin! Gebeliğinin üçte ikisini ama acı ama tatlı günlerle geride vazgeçtin. Son çeyreğe girdin ve maksada koşuyorsun. Coşku dorukta! Her hafta olduğu gibi bu hafta da içinde bulunduğun haftayı inceliyorsun ve 28 haftalık hamilelikte neler olur? diye merak içindesin.

Bu haftadan sonra yalnızca coşku değil, gelişen göbeğin ile beraber gebeliğin kasvetleri içinde olabilirsin. Zira artık gebeliğin altın çağı olan 2.trimester sona erdi.

Annelerin her hafta sorduğu o kritik sual ile başlayalım: 28 hafta hamilelik kaç ay eder?Gebeliğinin 28.haftası ile 7.ayına girmiş bulunuyorsun. Aylık hesaba göre yalnızca 3 ayın kaldı. Fakat hekimler hamileliği haftalık olarak hesaplarlar. Bu haftayı saymazsak ve bebeğinin 40.haftada geleceğini düşünürsek 12 haftan var. Elbette bebeğinin kaçıncı haftada geleceğini ancak o öğrenir. Natürel tasarılı doğum yapmayacaksan.

Lafı fazla uzatmadan işte 28 haftalık hamilelikte anne ve bebekteki farklılıklar!

28 Haftalık Hamilelik ve Bebek Gelişimi

Bu hafta bebeğinin toplam uzunluğu takribî 35-40 cm etrafında. Muhtemelen en çok 28 haftalık hamilelikte bebek kaç kilo olur? diye merak ediyorsun, vasati 1100 ila 1300 gram dolaylarında olacaktır. Elbette bebekler değişik ağırlıklara ve uzunluklara sahip olur aynı doğduktan sonraki sihrime çarpıkları gibi.

Bu sayılar ortalamalara işaret eder ama senin bebeğinin daha fazla ya da az kilolarda olmasının bir mesele olduğunu göstermez. Ehemmiyetli olan seni takip eden hekimin gelişim çarpığında mesele görmemesidir.

Bu zamana kadar bebeğin büyümekte olan beyninin yüzeyi düzdü. 28.hafta ile beraber beynin yüzeyinde karakteristik oluklar ve çukurlar oluşur. Ayrıca beyin dokusunun ölçüyü de artar.

Bu hafta teninin altında yağ biriktirmeye devam eder. Bu sayede daha öncekisi kadar zayıf görünmez ve artık şişmanlamaya başlamıştır.

Kaşları ve kirpikleri oluşur ve artık o küçük gözlerini kırpıştırabilir. Başka Bir Deyişle bu haftaki beceriyi göz kırpmak! Buna öksürmek, emmek, hıçkırmak ve soluk almak da dahil. Artık kumpaslı bir biçimde yatıp uyanır. Fakat uyku kumpası yeni doğmuş bir bebeğe benzemez. Her seferinde 20-30 dakika yatar. Hareketlerini ise oturduğun ya da uzandığın zamanlar daha çok sezersin. 28.haftadan sonra fetüs hareketlerini, bir kere sabah saatlerinde bir kere de akşam saatlerinde olmak üzere günde 2 kere hakimiyet etmek usluca olabilir.

Gelelim 28 haftalık hamilelikte bebeğin pozisyonu mevzusuna… Bu yarıyıllarda bebeğin pozisyonunu sormak çok yaygın bir gidişattır. Gebeliğin bu evresinde karnına değerek bebeğin nasıl uyuduğunu, kalçalarının mı, ayaklarının mı, başının mı önde olduğunu söylemek ihtimalsizdir. Bebek gebelik müddetince pozisyon değiştirir. Son trimesterde başının altta olma olasılığı ötekilerinden fazladır fakat en doğru bilgiyi hekim ultrason sırasında verecektir.

28 Haftalık Bebek Görüntüsü

Gebeliğinin Resimleri!

Artık karnın iyiden iyiye gelişti. Gelişen bebeğinin görüntüsü artık geçmiş yarıyıllara oranla çok daha aşikar! Ancak bitmedi, önünde 3 ay daha var. Gebeliğinin sonuna kadar yavaş yavaş devam edecek olan bu gelişmenin resimlerini sürükleterek, aradaki metamorfozu kaybolmayacak ve unutulmayacak bir hatıraya dönüştürebilirsin. Göbeğindeki başkalaşımın resimleri, reelinde bebeğinin nasıl geliştiğinin resimleri olacak, unutma.

28 Haftalık Hamilelikte Annedeki Farklılıklar

Artık rahmin, göbeğinin oldukça üzerinde… Bazen bu sihrime yavaş sezilir, bazen ise çok ivedi oluyormuş gibi gelebilir. Hatta sanki bir gecede… Rahmin göbek deliğinin üzerinde takribî 8 cm’dir. Pubik simfizden ölçülürse rahmin tepe noktasına kadar hemen hemen 28.cm etrafındadır.

Rahim büyüklüğünün yanı gizeme gebelikte kilo alımı her yarıyıl hatta her hafta merak edilir. İdeal kilo aralıklarında mıyım, çok mu kilo aldım, az mı kilo aldım diye inceleyip durulur. Gebeliğe klasik kiloda başlayan bir anne adayının toplamda 11 ila 14 kilo arasında alması idealdir. 28 haftalık hamilelik kilosu ise 500-750 gram etrafında olabilir. Şimdiye kadar ise toplam 7.7 ve 10.8 arasında kilo almış olabilirsin.

28.Hafta Hamilelik Şikayetleri Neler Olabilir?

Bu yarıyıl içerisinde bebek ve rahim iyice ağırlaşacağı için kasık sızısı, bel sızısı, soluk darlığı, mide yanması, varsa varis ve hemoroid hemoroit gibi şikayetler giderek çoğalarak doğuma kadar devam edebilir. İşte yaşıyor olabileceğin bazı semptomlar:

28 haftalık hamilelikte kasık sızısı:

Rahim, göbek deliği ile göğüs boşluğu arasındaki mesafenin bütün ortasına kadar genişler. Zamanla kasık kemiği ile göğüs kafesinin arasındaki alanın tamamını kaplar. Kasıklarında sezdiğin sızının sebebi büyük olasılıkla rahmin genişlemesi ve ağırlaşmasıdır. Yeniden de hekimine şikayetlerini kesinlikle söylemelisin.

28 haftalık hamilelikte kanama:

3.trimesterde olan vajinal kanamalar plasenta ile alakalı bir sualin bulgusu olabilir. Plasenta yırtılmasında, plasenta rahmin iç duvarından dağılmaya başlar. Böyle bir gidişatta olağanda rahmin üst kısmında duran plasenta, rahim ağzını tıkar. Plasenta previya sınan bu sualin başlıca bulgusu, 3.trimesterin başında alana gelen sızısız vajinal kanamalardır. Plasente previyada gelen kan kıpkırmızıdır. Kanama az da olabilir ama genellikle şiddetlidir. Durabilir ama günler ya da haftalar sonra yine başlar. Ağır kanamaya eşlik eden sızı ve rahatsızlık hissi varsa hekiminle müddet kaybetmeden bağlantıya geçmelisin.

28 haftalık hamilelikte soluk darlığı:

Progesteron hormonunun harekete geçirmesiyle beraber bu ay ciğer kapasiten genişlemeyi sürdürür. Solunumdaki bu başkalaşım, kanının basmakalıptan daha fazla oksijen almasına ve karbondioksit atmasına imkân verir. Bunun neticeyi olarak daha süratli soluk alabilir, soluk darlığı sürükleyebilirsin. Gebelik süresince soluk egzersizleri yapmak hem soluk darlığı da dahil bir hayli şikayetini eksiltir hem de doğumu basitleştirir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...