Gebelikte 29. Hafta Değişimleri

Gebelikte 29. Hafta Değişimleri

29 Haftalık Hamilelik Gelişimi: Gebeliğin 29. Haftası / Embriyonun 27. Haftası

Sen 29 haftalık hamilelik serüvenini yaşarken küçük bebeğin de 27 haftadır serüvenden serüvene koşuyor. Temel serüveni ise dünyaya gözlerini açtığı anda yaşamaya başlayacak. Artık birbirinizi iyice seziyor ve tanıyorsunuz, kavuşmanıza az kaldı. Peki, 29 haftalık hamilelikte neler olur, neler biter? Hemen başlayalım!

29 Haftalık Hamilelikte Bebek Gelişimi Nasıldır?

O bilindiği üzere sual ile başlayalım: 29 haftalık hamilelik kaç aylık olur? 29 haftalık gebelik, 7 aylık olur. Takribî olarak 3.trimesterin henüz başlarıdır. 3. trimester artık bebeğin gelişimini bitirmeye başladığı dönemdir.

29 haftalık hamilelik gelişimi, bebeğin toplam boyunun takribî 37- 43 cm, kilosunun ise takribî 1.25- 1.35 kilo olduğu bir haftadır. Her hafta takribî olarak bir fikir vermesi için belirttiğimiz bu miktarlar vasati miktarlardır. Her bebeğin gelişimi, boyu, kilosu aynı olmaz.

Artık doğacağı boya neredeyse yanaşmış sayılsa da daha epeyce kilo alması gerekiyor. Hatta önümüzdeki 11 hafta süresince şimdi kilosunun 2 katına veya daha yukarıyası çıkacak. Bu çoğalışın çoğu da teninin altında biriken yağlardan olacak.

O tombullaştıkça rahimde yer eksilecek ve muhtemelen tekmeleri artık daha öncekisi kadar sert olmayacak. Zira hareket alanı kısıtlanacak. Fakat diz ve dirsekleriyle dürtüklendiğini daha fazla hissedeceksin.

Doğum Resimlerin Olsun İstiyor musun?

İster profesyonel bir resimciyle çalış, ister resimden kavrayan bir yakınından rica et ama kesinlikle bir doğum resimleri albümün olsun. Sağlık Kurumu odasında bebeği beklediğiniz o coşkulu anları, bebeğine kavuştuğun o ilk saniyeleri, ilk ağlamasını, babasıyla ilk karşılaştığı anı, ailelerinizin coşku dolu karelerini kesinlikle ebedileştirmeni öneririz. Seneler sonra o özel ve coşkulu günü tüm ayrıntılarıyla anımsamak ve çocuklarınıza hatta torunlarınıza göstermek için…

Şayet yaşamının en özel günü tüm duygularıyla gizli kalsın istiyorsan artık doğum resimleri çekimi için profesyonel bir resimci bulma zamanı geldi. Şayet usunda böyle bir tasarı varsa resimci araştırmaya başlamalısın. O güne dair nasıl resimlerin olmasını istediğini hayal et. Üstelik doğumunda çalışacağın resimciyle bebeğin için yeni doğan çekimi de yapabilirsin.

Araştırdığın resimcilerin daha evvel sürükledikleri resimleri araştır, kendini ve aileni o resimlerde görüp göremediğini düşün. En ehemmiyetlisi de tanıştığınızda ya da ilk telefon konuşmanızda onu kendine yakın, içten ve içten buluyor musun buna dikkat et.

29 Haftalık Bebek Görüntüsü

29 Haftalık Hamilelikte Annedeki Farklılıklar

Göbek deliğinden ölçüldüğünde rahmin takribî 7.6 ila 10.2 cm. Pubik simfizden ise hemen hemen 29 cm kadar. Hekimini 4 hafta evvel gördüysen başka bir deyişle gebeliğin 25.haftasında, büyük ihtimalle o zaman rahmin 25 cm’di. 4 haftada 4 cm gelişmesi olası.

Rahim büyüklüğü dışında merak edilen bir öbür mevzu ise 29 haftalık hamilelikte annenin kilosu. 29.haftadayken toplam kilo alımı 8.55 ila 11.25 kilogram. aralığında olabilir. Şayet basmakalıp kilolarda hamile kaldıysan bu yarıyılı toplamda 11-14 kadar kilo alımı ile tamamlamanı öneririz.

Bu haftadan itibaren saçında farklılıklar sezebilirsin. Daha gürleşmiş ve dolgunlaşmış olabilir. Hamilelik vaktince saç telleri dinlenme aşamasında daha çok kalır, daha az döküldüğü için olgunlaşır ve gürleşir. Bebek doğduktan sonra dinlenme aşamasında kalma süresi yine kısalacak ve dökülmeler başlayacaktır. Hatta birkaç ay keskin bir biçimde eksilebilir ama sonra banale dönecektir.

Rahim, palavradan kasılmalarla doğum sürecine hazırlık yapmaya devam edebilir. Palavradan kasılmaların kumpassız, asıl kasılmaların ise kademe kademe çoğalan bir kumpas izlediğini, giderek uzayarak ve şiddetlenerek arasının sıklaştığını unutma. Hekimine bu ikisi arasındaki farkları net olarak sorarsan yaşadıkların seni daha az korkutur. Unutma, öğrenmediğimiz şeyden daha çok korkarız. Nasıl davranman gerektiğini öğrenirsen duygularını da daha rahat hakimiyet edersin.

Gelişen rahmin idrar torbanı baskılamayı sürdürdüğü için özellikle gülerken, öksürürken, aksırırken idrar kaçırırsan afallama.

Çoğalan kan dolaşımı dolayısıyla sabahları uyanınca suratının ve gözlerinin şiştiğini fark edebilirsin.

Şayet hekimin yatak istirahati verirse onun önerilerini uygula. Yevmiye yaşamı durdurmak ve hakikatinde yapacak şeyler varken boş boş oturmak güzeline gitmeyebilir ama bunun bebeğin ve senin sıhhatiniz için olduğunu unutma.

29 Haftalık Hamilelikte Uyku Pozisyonu

Bebeğin ve dolayısıyla da göbeğin geliştikçe yatmak da giderek güçleşir. Geceleri sık sık gereksinimi de uykunu ayrılır, yine uykuya dalmak belki saatlerini alır.

Uykuyu etkileyen mide yanması ve bel sızısı da ilave edilince rahat bir pozisyon bulmak iyice güçleşir. Yüzüstü uyumak artık olası değildir. Sırtüstü uyumak da sıhhatli değildir zira rahim tüm sızılarını bel kemiğinin ve sırt adalelerinin üzerine verir. Ayrıca gebeliğin 2.trimesterinden sonra sırtüstü uyumak öneri edilmez. Sebebi gelişen rahmin ana kan damarlarını sıkıştırması riskidir.

Bu vaziyette en iyi uyku pozisyonu yan uyumaktır. Tercihen azami kan akışını sağlamak için sol tarafa uyunmalıdır ama her iki tarafa da uyunabilir. En uygun pozisyon sola uyuyup dizleri bükerek arasına bir yastık koymak olabilir. Bazı bayanlar sırtlarına bazı bayanlar ise karınlarının altına yastık koymayı seçim ederler.

29 Haftalık Hamilelikte Beslenme

Umarız gebeliğin vaktince bedenini dinliyorsundur. Yorulduğunda dinleniyor, lüzumlu sezdiğin anda tuvalete gidiyorsundur. Rastgele bir yeni şikayete ya da yolunda gitmeyen bir şeylere dikkat ediyorsundur.

Yemek ve içmek mevzubahisi olduğunda da bedeninin iletilerini dinlemelisin. Acıktığında ya da susadığında lüzumlarını karşıla. Hatta susama hissinin başlamasına izin vermeden su harca. Susamak bedende yeterince su kalmadığının sinyalidir. Kendini asla bu kadar susuz bırakma.

Daha az, daha sık öğünler yemek gelişmekte olan bebekler için aralıksız yiyecek sağlar. Besleyici ara öğünleri el altında bulundur. Üzüm, erik, kayısı, incir gibi kuru meyveler, badem, ceviz, fındık gibi kuruyemişler açlık sezdiğinde harcamak için sıhhatli gıdalardır. Süt, yoğurt ve peynir ara öğünde tüketilebilir.

İştahını kesen ve seni hasta eden bir gıdayı yemek için kendini zorlama. Besleyici besinler yediğin ve yediğin yiyeceklerin cinsine dikkat ettiğin sürece bebeğin için iyi bir şeyler yaparsın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...