Gebelikte 33. Hafta Değişimleri

Gebelikte 33. Hafta Değişimleri

33 Haftalık Hamilelik Gelişimi: Gebeliğin 33.Haftası / Embriyonun 31.Haftası

33 haftalık hamilelik dünyasına güzel geldin! 33 haftalık hamilelikte dikkat edilmesi gerekenlerden bebeğinin gelişimine, nasıl beslenmen gerektiğinden yaşayacağın farklılıklara 33 haftalık hamilelikle alakalı her şeyi yazdık. Eksik olanları yorumlarda paylaşabilir, sen de bu hafta yaşadıklarını yazabilirsin.

33 haftalık hamilelik kaç aylık olur? suali ile başlayalım! 33 haftalık hamilelik takribî olarak 8.ayın içine dahildir. Senin hekimin 33.haftadayken kaçıncı ayın içinde olduğunu söylüyor? Bizimle ve tüm annelerle paylaşabilirsin.

33 Haftalık Hamilelik ve Bebek Gelişimi

Bebek bu ara neredeyse senin kadar süratli kilo alıyor. Yeniden de daha çok gelişmesi gerekiyor. 33 haftalık hamilelik bebek kilosu takribî olarak 2.000 gram etrafında olur. Haftada vasati 225 gram alıyor. Büyük güne kadar kilosu neredeyse iki katına çıkabilir.

Artık rahim bebekle bu kadar doluyken amniyotik akışkan seviyeyi de doruk yapmış gidişatta. Artık daha fazla akışkan alacak yer kalmadı. Bu da bebeğin dürtükleme ve tekmelerinin neden bazen bu kadar rahatsız edici olduğuna söylüyor. Artık darbeleri tamponlayacak akışkan ölçüyü daha az ve bebek daha büyük.

Bu arada senin miniklik kendi bağışıklık sistemini geliştirmeye devam ediyor ve antikorlar senden ona geçiyor. Bu antikorlar çok işine yarayacak, onu reyin parkındaki mikropların çoğundan koruyacak.

Ciğerleri de neredeyse bütün olarak büyüdü. Bu hafta dünyaya gelecek olsa hayata kaderi yüksek.

33 Haftalık Hamilelikte Bebek Hareketleri

33 haftalık hamilelikte bebek hareketleri ise artık kendi karakteristik özelliklerini almaya başladı. Zira 24-28.haftalarda bebekler rahmin içindeki en faal yarıyıllarını yaşar, yeterince yerleri olduğu için taklalar atar, tekmeler savurur. Fakat hareketler kumpassız ve kısa vakitlidir. 28-32.haftalarla beraber hareketler kumpaslı ve meblağlı bir hale kazanç.

Hareketli olduğu ve dinlendiği zamanlar daha besbellidir. Bazı bebeklerin hareketli olduğu müddet, bazı bebeklerin ise dinlenmeye ayırdığı müddet daha fazladır. Hareketlerde çok ciddi bir yavaşlama ve durma olmadığı sürece tüm varyasyonlar normaldir.

Evham ettiğin bir vaziyet varsa en son ne zaman hareket sezdiğini, iki hareket arasında geçen müddeti, 1 saat içinde kaç kere hareket sezdiğini anekdot alarak hekiminle paylaşabilirsin.

33 Haftalık Bebek Görüntüsü

Amniyon Akışkanı ile Alakalı Oluşabilecek Meseleler

33 hafta hamilelikte suyun eksilmesi:

Bebeği çevreleyen ve gözeten amniyotik akışkan ölçüsünün beceriksiz olmasıdır. Genellikle 3.trimesterın son kısmında görülse de gebeliğin daha erken yarıyıllarında da ortaya çıkabilir. Çoğu defa bu vaziyet yalnızca akışkanın dışarı sızmasından ya da amniyotik kesenin delinmesinden kaynaklanır. Daha ender olarak amniyotik akışkan seviyesinin düşüklüğü bebekte fetal gelişim geriliği ya da böbrek veya idrar yolları rahatsızlığı gibi bir meseleyi de düşündürebilir.

Annenin sezebileceği bir semptomu yoktur ve ultrasonda tespit edilir. Böyle bir tanı konulursa istirahat etmek gerekir. Amniyotik akışkan ölçüyü yakından takip edilir. Bebeği tehdit edecek bir seviyeye inmesi gidişatında hekimin müdahale etmek isteyebilir.

33 hafta hamilelikte suyun fazla olması:

Fetüsün etrafındaki amniyotik akışkanın çok fazla olmasına hidramniyos denir. Çoğu gidişatta hafif ve kısa süreli olur. Amniyotik akışkan imalindeki geçici bir farklılıktan kaynaklanır. Akışkanın aşırısı bir rehabilitasyon gerektirmeksizin absorbe edilir. Suyun eksilmesine göre daha çok karşılaşılan bir gidişattır. Amniyotik kese içindeki akışkan ölçüsünün ölçüldüğü bir ultrason taramasında ortaya çıkar.

Bu cins meseleler kumpaslı olarak hekim buluşmalarına gidiyorsan rahatlıkla hakimiyet altına alınabilecek meselelerdir. Hekiminle tüm şikayetlerini paylaşman her zaman erken tanı ve teşhiste önemlidir.

Plasentanın Erken Ayrılması: Dekolman!

Plasentanın doğum sonrasında değil, erkenden, gebelik sırasında rahim duvarından ufalamasıdır. Ayrılma hafif seviyede ise hemen rehabilitasyon uygulandığı ve lüzumlu ihtiyatlar alındığı takdirde anne ya da bebek açısından genellikle fazla risk yoktur.

Ancak ufalama ciddi ise bebek açısından tehlike yüksek olabilir. Bunun nedeni plasentanın rahim duvarından tamamen dağılmasının bebeğe oksijen ve yiyecek gidemeyecek olması anlamına gelmesidir.

Plasentanın erken bölmesi, genellikle gebeliğin 2.yarısında en çok da 3.trimesterde görülür. Bu surattan gebeliğin 2.yarısında karın sızısı ile beraber kanama yaşarsan hekimini hemen aramalısın.

33 Haftalık Hamilelikte Annedeki Değişiklikler

Bu hafta rahmin tepe noktasına kadar olan miktarı, pubik simfizden ölçüldüğünde, takribî 33 cm, göbek deliğinden ölçüldüğünde ise 13 cm civarındadır.

33 haftalık hamilelikte annenin kilosu ise toplam 9.9 ve 12.6 kilogram. arasında olabilir. Gebelik ilerledikçe kilo almaya devam ediyorsun. Hatta bu aralar gebeliğinin rastgele bir yarıyılında olduğundan daha süratli kilo alıyorsun. Ancak bu kilonun çoğu bebeğe gidiyor. Bebeğin gelişmenin çoğaldığı bir yarıyıla girebilir ve her hafta 224 gr ya da daha fazla kilo alabilir.

33.Hafta Hamilelikte Su Gelmesi: Çeperlerinin Yırtıldığını Nasıl Kavrayacaksın?

Suyunun geldiğini nasıl kavrayacaksın ya da suyun geldiğinde ne yapacaksın? Çoğunlukla amniyotik akışkandan bir fışkırma olur ve bunu az ölçüde akışkan sızıntısı takip eder. Bayanlar bu gidişatı ayaktayken kesintisiz bir ıslaklık ve bacaklarından su akması olarak tasvirler. Kesintisiz su sızıntısı suyunun geldiğine dair iyi bir ipucudur. Amniyotik akışkan genellikle pak ve su gibidir. Bazen kanlı bir görüntüsü olabilir. Ya da sarı veya yeşil olabilir.

Bebek idrar torbasına baskı yaptıkça, vajinal akıntıda veya idrar kaybında az ölçüde bir çoğalış görülebilir. Sezdiğin şey bu da olabilir. Ama hekimin, suyunun geldiğini söylemek için lüzumlu görürse 2 test yapabilir.

Zarların gebeliğin rastgele bir yarıyılında yırtılabilir. Bunun yalnızca doğum sürecinde olacağını düşünme. Suyun geldiğinden şüpheleniyorsan hekimine bildir. Bu yarıyılda cinsel ilişkiden kaçınmak sıhhatli olabilir zira cinsel birleşme rahimde ve bebekte enfeksiyon tehlikesini arttırabilir.

33 Haftalık Hamilelik Sancıları: 33 Haftalık Hamilelikte Vajina Sızısı!

Rahim ağzı açılmaya bu ay, başka bir deyişle 8.ayda başlayabilir. Dolayısıyla 33 haftalık hamilelikte rahim açılması gidişatı ile karşılaşabilirsin. Açılma doğum sancılarının başlamasından saatler, günler veya haftalar evvel başlayabilir. Veya rahim ağzı doğum sancısından evvel hiç açılmayabilir de. Bu süreç her bayan için farklıdır.

Açılma sırasında vajinada şiddetli ve bıçak saplanması gibi bir sızı sezebilirsin. Fakat bu doğum sancılarının başladığı anlamına gelmez ve senin için de bebeğin için de bir hasarı yoktur.

Gebeliğin son yarıyıllarında vajina sızısı genelde kaygılanacak bir şey değildir ama çok fazla rahatsızlık verdiği gidişatta hekimine bildirmende elbette fayda vardır.

Bu ay kesinlikle bazı kasılmalar olacaktır bu surattan 33 haftalık hamilelikte rahim kasılmalarıhissetmen natüreldir. Hem kramp sezip hem de rahmin kasılmış ve sertleşmiş gibi seziyorsan ne kadar sık ve kumpaslı olduğuna dikkat et. Asıl ya da palavradan olsun kasılmaları evvelden hipotez etmek muhtemel değildir. Asıl doğum sancısı 5 dakika aralıklarla kazanç ve kumpaslı aralıklarla tekrarlar.

33 Haftalık Hamilelikte Kasık Sızısı

Bazı hamile bayanlarda kasık kemiği sancısı meseleyi olabilir. Bu özel olarak 33.haftaya has bir sızı değildir. Gebeliğin değişik yarıyıllarında yaşanabilir. Sık tesadüfülen bir hamilelik şikayetidir. Bu hafif veya apaçık bir sancı da olabilir, sızı veya morluk varmış hissi de verebilir. Sancının nedeni, dokuların ve eklemlerin yumuşaması ve rahatlamasıdır. Leğen kemiğinin ortasındaki iki kasık kemiğini birbirine bağlayan kıkırdak yumuşayınca hareket ederken ve yürürken kasık kemiğinde yoğun bir acı sezilmesine yol açar.

Bazı bayanlarda bu acı daha şiddetli iken, kimileri yalnızca son yarıyılda bunu sezer. Kasık kemiği sancısının doğumdan birkaç hafta sonra kaybolması gerekir.

Nasıl Önleyebilirim?

Kasık kemiği sancısını gevşetmek için külotlu varis çorabı giymek gerekebilir. Ilık banyo yapmak da fayda edebilir. Bir sıcak bir soğuk uygulaması ile de rahatlayabilirsin.

Ne Zaman Hekime Gitmeliyim?

Kasık kemiği sızısı çok nadide olarak eklem cerahatinden kaynaklanıyor olabilir. Bu gidişatta sancı kesintisizdir ve giderek makûslaşır, ateş yapar. Bu işaret ve bulgular ortaya çıkarsa süre kaybetmeden hekiminle bağlantıya geçmelisin.

33 Haftalık Hamilelikte Kanama

Son trimesterde vajinal kanamalar plasenta ile alakalı bir sualin habercisi olabilir. Plasenta yırtılmasında plasenta rahmin iç duvarından ufalamaya başlar. Şiddetli ya da orta şiddetli bir kanama olabilir.

33 Haftalık Hamilelikte Cinsel İlişki

Kafan 33 haftalık hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi, 8 aylık hamileyken cinsel ilişki hasarlı mı? Gibi birtakım sual işaretleriyle dolu olabilir. Kafa karmaşıklığı yaşayabilir, gebeliğin son haftalarında cinselliğin tehlikesiz olup olmadığını ve doğum sancılarını tetikleyip tetiklemediğini merak edebilirsin.

Bu mevzuda yapılan araştırmalarla beraber genel olarak düşünülen şey, doğum için koşullar olgunlaşmadığı sürece ne cinsel ilişki ne de orgazmın doğumu tetiklemeyeceğidir. Eldeki bilgilere katlanarak söylersek çoğu hekim, gebelikleri klasik ve meselesiz geçen hastalara en sonuna kadar cinsel ilişkiye izin verir. Ve anlaşıldığı kadarıyla pek çok çift de rastgele bir mesele yaşamadan son güne kadar cinsel yaşamlarını devam ettirebilir. Elbette 8 aylık hamileyken libidosu yerlerde olmayanlar.

Zira doğum yanaştıkça pek çok bayan yalnızca doğuma ve bebeği ile kavuşma anına odaklanır. Coşku, endişe, evham, sabırsızlık gibi pek çok duygunun yanı gizeme 3.trimester şikayetleri de çoğaldıkça cinsel yaşamlarını pek düşünmeye süre bulamayabilirler.

33 Haftalık Hamilelikte Cinsel İlişki

Kafan 33 haftalık hamilelikte cinsel ilişkiye girilir mi, 8 aylık hamileyken cinsel ilişki hasarlı mı? Gibi birtakım sual işaretleriyle dolu olabilir. Kafa karmaşıklığı yaşayabilir, gebeliğin son haftalarında cinselliğin tehlikesiz olup olmadığını ve doğum sancılarını tetikleyip tetiklemediğini merak edebilirsin.

Bu mevzuda yapılan araştırmalarla beraber genel olarak düşünülen şey, doğum için koşullar olgunlaşmadığı sürece ne cinsel ilişki ne de orgazmın doğumu tetiklemeyeceğidir. Eldeki bilgilere katlanarak söylersek çoğu hekim, gebelikleri klasik ve meselesiz geçen hastalara en sonuna kadar cinsel ilişkiye izin verir. Ve anlaşıldığı kadarıyla pek çok çift de rastgele bir mesele yaşamadan son güne kadar cinsel yaşamlarını devam ettirebilir. Elbette 8 aylık hamileyken libidosu yerlerde olmayanlar.

Zira doğum yanaştıkça pek çok bayan yalnızca doğuma ve bebeği ile kavuşma anına odaklanır. Coşku, endişe, evham, sabırsızlık gibi pek çok duygunun yanı gizeme 3.trimester şikayetleri de çoğaldıkça cinsel yaşamlarını pek düşünmeye süre bulamayabilirler.

Yulaflı Kurabiye: Sıhhatli Ve Neşeli Bir Atıştırmalığa Ne Dersin?

Canın tatlı bir şey istediğinde hiç un ve şeker kullanmadan kendine yulaflı bir kurabiye yapabilirsin.

Malzemeler
2 yumurta
1 su kadehi süt
1 su kadehi yoğurt
4 su kadehi yulaf ezmesi
1 tatlı kaşığı tarçın
2 yemek kaşığı pekmez ya da bal
1 elma
1 muz
3-4 tane kuru kayısı, kuru incir, kuru üzüm, ceviz, badem, fındık
İsteğe göre zencefil rendesi
Adımlar
Yumurtaları çırp, içine sütü ve yoğurdu ilave ederek karıştır.
Diğer malzemelerin hepsini karıştır ve rondodan istediğin kıvama göre çek.
Kuru karışımı yumurtalı karışımla karıştır ve yulaf ezmesini ekle.
Yulafı az ilavelersen kıvamı çok sıvı olur. O surattan az koymamalısın. 3-4 su kadehi yetecektir.
Fırın tepsisine yağlı kağıt ser ve ortaya çıkan karışımı yemek kaşığı ile miktar yaparak yağlı kağıdın üzerine parçalar halinde vazgeç.

Muhteşem bir tat seni bekliyor. Afiyet olsun!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...