Gebelikte 36. Hafta Değişimleri

Gebelikte 36. Hafta Değişimleri

36 Haftalık Hamilelik Gelişimi: Gebeliğin 36.Haftası / Embriyonun 34.Haftası

Tebrikler! 36 haftalık hamilelik, gebeliğin 9.ayına, başka bir deyişle 3.trimesterın son ayına geldiğine işaret eder. 9 aylık gebelik serüveninin son ayına girdin. Gebelik müddetinin 40-41 hafta olduğunu düşünürsek doğuma takribî 4-5 haftan kaldı. Peki, hamilelikte 36.haftada neler olur, neler biter? İşte yanıtlar!

Sonunda beklediğin, hazırlandığın hatta belki azıcık da korktuğun o ay geldi. Muhtemelen hem artık sabırsızlanıyor ve hazır olduğunu düşünüyorsun… Hem de korkuyor ve henüz hazır olmadığını… 9. ay tam koşturmasına karşın sana en uzun aylardan biri gibi gelebilir. Yüzüp yüzüp sonuna gelinen bir kuyruğun, bir cinsli ucuna erişememek gibi…

36 Hafta Hamilelikte Bebeğin Gelişimi

36 hafta hamilelik bebek miktarları, her hafta olduğu gibi en çok merak edilen mevzulardan biri. Zira annelerin her geçen hafta bebeklerinin gelişimini ve başkalaşımını takip etmek istemeleri en natürel şey… 36 haftalık hamilelik bebek kilosu, takribî olarak 2.750 gramdır. Toplam uzunluğu ise 46-51 cm aralığında olabilir.

Şuanda bebeğinin sistemlerinin çoğu dışarıda yaşamasına uygun biçimde gelişmiş gidişattadır. Şimdiye kadar hep göbek bağından beslendiği için henüz hiç lüzumu olmasa da sindirim sistemi de çalışmaya hazır. Sütünü emdiği ilk yudumda sindirim sistemi harekete geçecek.

Bu hafta teninin altında yağ depolamaya devam ediyor. Şayet şuanda onu görme fırsatın olsa dolgun, yuvarlak suratlı bir bebekle karşılaşırdın. Suratının dolgun olmasının nedeni son zamanlarda biriktirdiği yağlar ve gelişimini bitirmiş emme kaslarıdır.

36 Haftalık Hamilelikte Bebeğin Pozisyonu: Bebeğim Nasıl Duruyor?

Genellikle gebeliğin 32.ve 34.haftaları arasında bebeğin başının karnının altında olduğunu sezebilirsin. Fetal kafatasında kalsiyum depolandıkça baş yavaş yavaş sertleşir. Bu surattan baş değişik bir his verir.

Başka Bir Deyişle hekimin ters bir bebekte sezdiğinden değişiktir. Ters pozisyon yumuşak ve yuvarlak bir his verir. 32.ila 34.haftalardan başlayarak hekimin bebeğinin pozisyonunu kavramak için karnını değer. Bu pozisyon gebelik sırasında bir hayli kere değişir.

34-36.haftalarda bebek genellikle artık değişmez duracağı pozisyonu alır. Fakat 37.haftada ters duruyorsa bebeğin hala başını olasılığı da vardır. Gebeliğin sonuna yanaştıkça bu olasılık azalır.

36 Haftalık Hamilelikte Bebek Hareketleri: Hareketler Eksildi mi?

Evvelden sertçe tekmelerdi sanki daha öncekisine göre daha az hareket ediyor diye kaygılanıyor olabilirsin. Ama artık bebeğinin yeri dar ve bir an evvel dışarı çıkmak için gün sayıyor. Daha Öncekinden rahimde her türlü hareketi kaldıracak kadar çok yer vardı. Şimdi koşullar değişti, rahimde gidişatlar sıkışık, ancak dönecek ve kıpırdanacak kadar yeri var. Büyük olasılıkla sezilen şey bu farklılık…

Hele başı kemik çatıya iyice yerleştiğinde bundan daha da hareketsiz olacak. Daha Öncekisi gibi delice taklalar, tekmeler bekleme ama hiç hareket sezmezsen ya da çok süratli, coşkulu, kesik kesik ya da şiddetli hareketler sezersen hekimine danışmayı umursamama etme.

36 Haftalık Bebek Hareketleri

36 Haftalık Hamilelikte Annedeki Değişiklikler

Rahmin tepe noktasına kadar olan 36 haftalık hamilelik miktarları, pubik simfizden ölçüldüğünde 36, göbek deliğinden ölçüldüğünde 14cm’den fazladır. Bebek içinde geliştikçe rahmin de son birkaç haftada çok gelişti bu surattan karnında hiç yer kalmamış gibi hissedebilirsin. Artık rahmin büyük olasılıkla kaburga kemiğinin hemen altında…

Doğum yapmana 4-5 hafta kaldı. 36 haftalık hamilelik kilosu toplamda 11.25 ila 13.5 kilo olabilir. Ama hala 1 ayın var. Bu kilolar elbette vasati kilolardır. Her bayan için gebelik evvelindeki beden kitle endeksine göre hesaplanan “gebelikte alınması gereken ideal kilo” aralığı değişiktir.

Artık amniyotik akışkan bebeği maksimum ölçüde etraflar. Gelecek haftalarda bebek gelişmeye devam eder. Ancak amniyotik akışkanın bir kısmı beden tarafından absorbe edilebilir. Bu da bebeğin çevresindeki akışkan ölçüsünü eksiltir ve bebeğin hareket alanını daraltır. Bunun neticeyi olarak da bazı bayanlar artık bebeklerinin daha öncekisi kadar hareket etmediğini hisseder.

İyi Beslenmeye Devam: 36 Haftalık Hamilelikte Beslenme!

Gebeliğinin sonuna yanaşıyorsun, belki de artık beslenmene çok dikkat etmekten ve 2 karakter mesullük üstlenmekten bunaldın. Belki kucağına bir kase dolusu cips alıp yanında pek de bereketli olmayan şeyler içmek istiyorsun. Ama iyi beslenmekten bırakma!

Bebeğin gitgide gelişiyor ve bu surattan mide yanması ve hazımsızlık problemleri de yaşıyorsun. Tüm bunlara karşın ne yediğine dikkat etmeye devam etmelisin. Bebeğinin iyi beslenmesi ve büyümesi için zorunlu olan gıdaları ona yalnızca sen verebilirsin.

Pediatr Araştırmaya Başlama Zamanı!

Artık bebeğin için bir pediatr bulma zamanı geldi. Teklifleri değerlendirmeye başlayabilirsin. Doğum hekiminin ya da bebeği olan yakınlarının da sana önerileri olacaktır. Adları liste yapıp araştırmaya başla.

Eğitimleri, hangi sağlık kurumularda çalıştıkları, hastalarının yorumları ve değerlendirmeleri, bebek gelişimine ve sıhhatine olan yaklaşımları, hastalarına olan davranış ve davranışları gibi mevzuları değerlendirmeye alabilirsin.

Sağlık Kurumu Çantası Hazırlıkları Başlasın!

Sağlık Kurumu çantası hazırlamak azıcık korkutucu olabilir. Çok erken hazırlamak çantanın haftalar boyu sana bakmasına neden olur, geçe kalmak tehlikelidir. Doğumdan 2-3 hafta evvel hazırlamaya çalışmak iyi olabilir.

Evvel bir lüzum listesi çıkartmak, yetersizler için alışveriş yapmak ve yavaş yavaş çanta yerleştirmek için yeterli bir müddettir. Kendin için gerekli olabilecek eşyalardan başla. Zira bebeğin için sağlık kurumunda çok fazla eşyaya lüzumun olmayacak genellikle sağlık kurumular bebeğin ilk gereksinimlerini kendileri karşılıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...