Gebelikte 37. Hafta Değişimleri

Gebelikte 37. Hafta Değişimleri

37 Haftalık Hamilelik Gelişimi: Gebeliğin 37.Haftası/ Embriyonun 35.Haftası

37 haftalık hamilelik yarıyılı artık doğumun erken doğum sayılmadığı, bitirilmiş doğum olarak görülmeye başlandığı ilk haftadır. Doğum 37.ve 41.haftalar arasında rastgele bir gün olabilir. Buna hazırlıklı olman gereken bir yarıyıla girdin. İşte gebelikte 37.hafta hakkında merak ettiğin her şey!

37 Hafta Hamilelik Bebek Gelişimi

37 haftalık hamilelik bebek kilosu:

Hemen hemen 2.95 kilogram’dır. Baş bölgesinden itibaren toplam uzunluğu ise takribî 47-51 cm ortamındadır. Bu hafta doğsa artık erken doğmuş değil, haftasını bitirmiş sayılacak. İlk soluk hazırlığını yapıyor ve ciğerlerine amniyon akışkanı sürükleyip boşaltıyor. Başparmağını emiyor, gözlerini kırpıştırıyor, bir yandan diğer yana kaykılıyor.

37 haftalık hamilelikte bebeğin pozisyonu:

Bebeğin gebeliğin bu son birkaç haftasında dahi gelişmeye ve büyümeye devam eder. Bebeğin başı bu yarıyılda genellikle pelviste alt doğrudur. Ancak gebeliklerin %3’namda pelvise ilk evvel bebeğin kalçaları kazanç. Buna ters pozisyon denir. Hekimin bebeğin makat pozisyonunda olduğundan şüphelenirse bundan emin olmak için ultrason tetkiki yapılır. Bu tetkik bebeğin rahimde nasıl durduğunu kavramaya takviye eder.

37 haftalık hamilelikte bebek hareketleri:

Her bebek daha doğmadan dahi birbirinden değişiktir. Özellikle de hareket seviyeyi mevzubahisi olduğunda… Bazı bebekler dışarı çıkmaları yanaştıkça azıcık daha az hareket ederken kimileri büyük güne kadar dinamik bir şekilde kıpırdanmaya devam eder. Gebeliğin sonlarına doğru genellikle hareket rakamı azalır.

Bunun sebebi büyük ihtimalle yer darlığı, amniyon akışkanının eksilmesi ve fetüsün daha gelişmiş hareket koordinasyonu olmasıdır. Ama her hareketini saymıyorsan farkı sezme olasılığın pek yüksek değildir.

37 Haftalık Bebek Görüntüsü

37 Haftalık Hamilelikte Annedeki Değişiklikler

37 haftalık hamilelik kaç aylık diye merak ediyorsan, artık 9.ayda olduğunu andırdıralım. Gebeliğinin son ayına girdin, son haftalarının içindesin. Artık coşku dorukta! Bu haftadan itibaren bebeğin rastgele bir gün doğabilir ve bu erken doğum sayılmaz.

Rahmin bir- iki hafta evvelki miktarla aynı olabilir. Pubik simfizden rahmin tepe noktasına kadar olan miktar, 37 cm, göbek deliğinden ise 16-17 cm kadar ölçülür. 37 haftalık hamilelik kilosu toplamda 11.3 ila 15.9 ortamında olabilir.

37 Haftalık Hamilelik Bulguları

Aşağıdaki bulguların kimilerini belki haftalardır seziyorsun, belki daha yeni sezmeye başladın, belki de hiçbir zaman sezmeden hamileliğini tamamlayacaksın. Semptomların şahıstan bireye değiştiğini unutma!

 • Kalça ve pelvis bölgesinde rahatsızlık ve ağrı
 • Bebeğin doğum pozisyonuna yerleşmesinden sonra soluk almada rahatlama
 • Bebeğin doğuma pozisyonuna yerleşmesiyle idrara daha sık çıkma ihtiyacı
 • Sırt sızısında çoğalış ve ağırlık hissi
 • Hazırlık sancılarının sıklaşması
 • Hassas diş etleri
 • Meme başlarında kolostrum sızıntısı
 • Kabızlık
 • Geceleri bacak krampları
 • Bacaklarda varisli damarlar
 • Karında kaşıntı ve göbek deliğinin dışarı doğru çıkması

37 Haftalık Hamilelikte Hekim Kontrolü

Hekimin 37 haftalık hamilelikte vajinal tetkik ya da tıbbi tabirle pelvik tetkik yapabilir. Bu pelvik tetkik hekimin, gebeliğin durumunun değerlendirmesine takviye eder. İlk olarak dikkat edeceği şeylerden biri amniyotik akışkan sızıntısı olup olmadığıdır.

Bu tetkik sırasında rahim ağzı hakimiyet edilir. Doğum sürecinde rahim ağzı genellikle daha yumuşak olur ve incelir. Rahim ağzının yumuşaklığı, sertliği, incelme ölçüyü değerlendirilir. Doğum süreci başlamadan evvel serviks kalındır. Etkin doğum sürecindeyken incelir.

Bebeğin başının, kalçalarının veya bacaklarının evvel gelip gelmediğine bakılır. Biçimi de değerlendirilir.

Doğum kanalını pelvik kuşaktan pelvise ve vajinanın dışına giden bir tüp gibi düşün. Bebek rahimden bu tüpe seyahat eder. Doğum süreci sırasında genişlemesi ama bebeğin pelvisten alt doğru hareket etmemesi olasıdır. Bu vaziyette sezaryen işlemi gerekebilir, zira bebeğin başı pelvik kuşağa sığmaz. Çoğul hamilelikler de vajinal doğumu güçleştirebilir. Bebeklere hasar gelmeden doğum olmasını imkansızlaştırır.

Kadınların çoğu bayağı, vajinal doğum yapmayı düşünür ama sezaryen doğum her zaman ihtimal dahilindedir. Sezaryen doğumda bebek, annenin karın duvarına ve rahmine bir yarık açılarak dünyaya getirilir.

Vajinal doğumun avantajları, sezaryen doğum gibi operasyonla alakalı problemleri eksiltmeyi de kapsar. Vajinal doğum sonrasında iyileşmek daha kısa zaman alır. Şayet rahim ağzın çok minik, bebeğin de çok kocaman değilse ve pozisyonel olarak bir mesele yoksa vajinal doğum yapmanda bir mahzur olmayabilir.

37 Haftalık Hamilelik Doğum Bulguları: Doğum Süreci Nedir, Ne Kadar Sürer?

37 haftalık hamilelikte doğum olur mu? Evet, bayağı seyrinde bir hamilelikte doğum 37. ile 42. haftalara arasında rastgele bir gün olabilir. O sebeple özellikle ilk kere gebelik yaşayan anne adayları doğumun başladığını kavrayamamaktan korkarlar. Reelinde en korkulan şey sağlık kurumuna gitmekte geç kalınması vaziyetinde konutta veya yolda doğurma ihtimalidir.

Doğum ancak rahim ağzı sarihliği 10 cm olduğuna reelleşir. İlk gebelikte 1- 1,5 saatte rahim ağzı ancak 1 cm açılır. Başka Bir Deyişle ilk gebelikte asıl rahim kasılmaları başladıktan sonra doğum takribî 10 saat kadar sürer. Onun için konutta veya yolda doğurma telaşına gerek yoktur.

Doğum süreci rahim ağzının genişlemesi esnemesi ve küçülmesi olarak belirlenir. Bu, bir adale olan rahmin daralması ve bebeği dışarı atmak için rahatlaması sebebiyle olur. Bebek dışarı itildikçe rahim ağzı esner. Muhtelif zamanlarda daralma, küçülme ve kramplar sezebilirsin. Ama rahim ağzında bir başkalaşım olana dek bu asıl doğum süreci değildir. Doğum sürecinin bir hayli doğrultuyu vardır. Bebeğini dünyaya getirirken bu evrelerden geçeceksin.

 • 1.Evre: Doğum sürecinin ilk safhası, rahim içi kasılmaların yeterli şiddette, müddette ve sıklıkta oluşarak rahim ağzının küçülmesine ve açılmasına neden olmasıyla başlar. Bu ilk evre rahim ağzı tamamen genişlediğinde ve bebeğin başının geçebileceği kadar açıldığında sona erer.
 • 2.Evre: Rahim ağzı tamamen 10 cm. açıldığında başlar. Bu evre bebeğin doğumuyla sona erer.
 • 3.Evre: Bebeğin doğumundan sonra başlar. Embriyoyu saran plasentanın ve çeperlerin atılmasıyla sonlanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...