Gebelikte 38. Hafta Değişimleri

Gebelikte 38. Hafta Değişimleri

38 Haftalık Hamilelik Gelişimi: Gebeliğin 38.Haftası/ Embriyonun 36.Haftası

38 haftalık hamilelik serüvenini geride vazgeçmene az kaldı. Yaşamının en farklı 38 haftasını yaşadığından eminiz. Belki dönüp baktığında bu kadar haftanın ne zaman geçtiğine şaşıyorsun, belki de 38 hafta 38 sene gibi geldi. Şimdi en çok 38 haftalık hamilelikte neler olur, neler yaşanır diye merak ediyorsun. Yazdıklarımızı sana fikir vermesi için oku ama sonunda kesinlikle kendi 38.haftanı anlat. Bizlerle ve değişik anne adayları ile tecrübesini paylaş!

Hamilelikte 38 Hafta Bebek Gelişimi

38 haftalık hamilelik bebek kilosu takribî olarak 3.1 kilogram, boyu ise toplam 47-50 cm ortamındadır. Başka Bir Deyişle senin miniklik artık o kadar da ufak sayılmaz. Bugün doğsa, rahmin dışındaki hayatta büyük bir performans sergilediğini görebilirsin.

Rahimde geçireceği zaman eksilirken belki 2 en fazla da 4 hafta tüm sistemleri hemen hemen hazır. Büyük günden evvel ilgilenmesi gereken birkaç ufak ayrıntı kaldı. son rötuşları yapıyor başka bir deyişle. Misalin derisini gözeten verniks ve lanugo tüylerinden kurtulmak gibi… Ya da soluk almaya başladığında hava keseciklerinin birbirine yapışmaması için çalışmak gibi…

38 Haftalık Hamilelik Bebek Hareketleri

Doğumdan evvelki son haftalarda ya da günlerde bebeğin hareketlerinde bir miktarda eksilme olması banaldir. Sanki dinleniyor ve dünyaya geleceği gün için enerji topluyor gibidir. Ama hareket rakamının fazla eksilmemesi de gerekir. Başka Bir Deyişle aradaki o ince çizgi önemlidir.

Hareketlerinin sıklığının eksilmesi bazı şeylerin yolunda gitmediği anlamına da gelebilir. Bunun hakimiyetini yapmak için sol tarafına uyuyup kaç kere hareket ettiğini sayabilirsin. Saatte 4 defadan az hareket ediyorsa ya da hareketlerindeki eksilme ile alakalı başka evhamların varsa kesinlikle hekimini ara.

38 Haftalık Bebek Görüntüsü

Bakıcı Aranıyor!

Bebeğinin karnında hareket etmeye yer bulamayacak kadar geliştiğini sarihledik. Başka Bir Deyişle doğum bugün yarın hakikatleşecek. Doğumdan sonra süre ayırmanın güç olduğu işlerle doğumdan evvel ilgilenmen hem sana hafifletebilir hem de bebeğinle geçireceğin zamanı daha sevinçli hale dönüştürebilir.

38 Haftalık Hamilelikte Annedeki Değişiklikler

38 haftalık hamilelik kilosu artık farklılık göstermez. Gebeliğin bu yarıyılında artık bir hayli bayan çok fazla kilo almaz ama kendilerini rahatsız sezerler. Bunun sebebi bebeğin de bu ay yavaş kilo almasıdır. Hatta bazı bayanlar hamileliğin son günlerinde yarım kilo verebilir. Doğum zamanı geldiğinde gebelik evveli beden kitle endeksine göre 12-17 kilo arası almış olacaksın. Öneri edilen ideal kilo alımı ise 11-14 kilo aralığıdır.

Rahim ve pubik simfiz arasındaki mesafe takribî 36-38 cm. Göbek deliğinden rahmin tepe noktasına kadar olan miktar ise hemen hemen 16-18 cm.

38 Haftalık Hamilelik Belirtileri

38 haftalık gebelik ile beraber artık göğüslerin bebeğini beslemek için hazır. Doğum yanaştıkça, sarımtırak protein akışkanı olan ağız sütü meme uçlarından sızmaya başlayabilir.

Hala soluk darlığı sürüklemeye devam ediyor olabilirsin zira çoğu bayan bebek geliştikçe göğüs kafesinin altında oluşan baskıdan dolayı bu şikayeti yaşar. Ciltteki bulgular da bu ay artık daha besbelli hale kazanç. Özellikle bacaklarda, ayak bileklerinde varis damarları belirir. Yüzde, boyunda ve göğsün üst kısmında kılcal damar çatlakları çoğalır.

Vücudun bağ dokuları doğuma hazırlık için yumuşamaya ve rahatlamaya devam eder. Bu vaziyet özellikle de leğen kemiği bölgesinde apaçıktır. Bacakların sanki gövdenden bölüyormuş gibi hissedebilirsin.

Büyüyen rahmin suratından bel ve kalça sızıların devam edebilir.

Uyluklarında, kalçalarında ve kaba etlerinde rahmin siyatik asaplarına baskı yapması neticesinde karıncalanma ve hissizlikle ortaya çıkan siyatik sızısı da olabilir. Bebeğin leğen kemiğine inmesiyle bu sızı azalacaktır.

Peki, Ya Duygusal Vaziyet

Son haftalarda artık hamile olma halinden bunalmış olman çok muhtemel. Geceleri sık sık tuvalete kalktığın için deliksiz bir uyku yatmayı özlemiş olabilirsin. Ya da öksürdüğünde, güldüğünde, aksırdığında idrar kaçırmaktan usanmış… Azıcık daha sabret, bu hamile olarak geçirdiğin son haftaların.

Zaman durmuş gibi geliyor değil mi? Durmadı, inan. Kasvetlerinle ve son yarıyıl rahatsızlıklarınla başa çıkmak için kendini meşgul et. Oyalanacak, kafanı dağıtacak bir şeyler bul.

Üzerinde çalışacağın bir proje bul, sevinçli bir roman bul, tenleri karıştır, ailenle ve dostlarınla toplan, bebeğin doğduktan sonra onunla beraber yapacaklarının listesini yap, hatta bulmaca çöz. Zekâsını etkin yakalamak büyük güne kadar geçen zamanın daha seri geçmesini sağlayacak.

Doğum Fobisi Nasıl Yenilir?

Doğum yanaştıkça, doğum anına dair fobilerin de çoğalıyor olabilir. Belki kesintisiz doğumun güç olduğunun bahsedilmesinden; belki bebeğine bir şey olması olasılığından kaynaklanan bu fobinin nedeninin ne olabileceğini bulman, bununla başa çıkmanı kolaylaştırabilir.

Ayrıca doğum sonrasında bebeğini kucağına alacaksın, anımsatalım!

38 Haftalık Hamilelikte Beslenme

Hamilelikte 38 hafta artık çok fazla yemek yemek istemeyeceğin bir yarıyıl olabilir. Ama sıhhatli beslenmeye devam etmelisin. Ana öğünlerde çok yemek yerine, enerjini yüksek yakalamak ve mide yanmasından sakınmak için gün içinde minik ara öğünler, atıştırmalıklar yiyebilirsin.

  • Muz, kuru üzüm, kuru erik gibi atıştırmalıklar hem tatlı gereksinimini giderir hem de demir, potasyum, magnezyum sağlar.
  • Çok tuzlu olmamak koşuluyla peynir, yoğurt ve sütle ara öğün yapmak kalsiyum ve protein alımı açısından iyidir.
  • Nohut, yulaf, yer fıstığı gibi lif ve protein açısından zengin mahsulleri de seçim edebilirsin.
  • Meyve salatalarını ya da sütünü tarçınla tatlandırıp fazla tatlı yeme gereksinimini dengeleyebilirsin.
  • Taze fesleğen ve zeytinyağı ile tatlandırılmış taze domatesi birkaç dilim peynirle ekmek dilimlerinin üzerinde fırına vererek sevinçli bir atıştırmalık hazırlayabilirsin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...