Gebelikte 39. Hafta Değişimleri

Gebelikte 39. Hafta Değişimleri

39 Haftalık Hamilelik Gelişimi: Gebeliğin 39.Haftası/ Embriyonun 37.Haftası

Dile basit 39 haftalık hamilelik… Surattın surattın kuyruğuna geldin. Şuan yalnızca 39 haftalık hamilelikte neler olur diye düşünmekten çok daha fazla düşündüğün bir şey varsa o da muhtemelen doğum! Merak ettiğin her şeyi senin için yazdık. Hemen başlayalım!

39 Haftalık Hamilelikte Bebeğin Gelişimi

Sona yanaşırken söylenecek pek de fazla bir şey kalmadı… Bebeğin gelişmesi artık yavaşlıyor. 39 haftalık hamilelikte bebek kilosu, vasati 3.000-3.600 gram, boyu ise takribî 48-53 cm arasında olabilir. Elbette senin bebeğin bu bedellerin altında ya da üzerinde olabilir. 39.haftada bir bebeğin kilosu 2.700 gram da olabilir 4 kilo da… Gelişmesi yavaşladı ama beyni fırtına gibi büyümeye devam ediyor. Ayrıca pembe teni artık beyaza dönmüş durumda.

 • Bu ilk gebeliğin ise muhtemelen şimdiye kadar bebeğin kafasının pelvise inmiş olduğunu fark etmişsindir. Bebeğin pozisyonundaki bu metamorfoz artık daha rahat soluk almanı sağlayabilir. Ama yürümeni zorlaştırabilir.
 • Derisini kaplayan verniks ve ayva tüylerinin çoğu dökmüştür ama doğduğunda bunların izleri görülebilir. Yeniden teninin altında beden ısısını muhafaza edecek kadar yağ birikmiştir.
 • Vücudunun öbür kısımları da artık büyüyüp sihir de hala en büyük yeri başıdır. Zati bu surattan da bebeklerin baştan gelmesi en ideal olanıdır.

39 Haftalık Hamilelikte Bebek Hareketleri

39 haftalık hamilelikte bebek hareketleri ise artık gitgide sezilmesi güç bir hal almıştır. Zira içeride artık hareket edecek pek yer kalmamıştır. Bu surattan da giderek daralan alanında kıpırdaması, tekmelemesi, taklalar atması güçleşmiştir. Bir de üzerine artık bebeğin kafası pelvise inip, başı kemik çatıya yerleştiği için sana daha da hareketsizmiş gibi kazanç. Doğuma kadar minik de olsa hareketler sezdiğin sürece ne kadar sezdiğinin pek bir ehemmiyeti yoktur.

Ama hiç hareket sezmezsen ya da çok süratli, coşkulu, kesik kesik, şiddetli hareketler sezersen hekimini haberdar etmelisin. Bu surattan her hafta bebeğinle alakalı sezdiklerini anekdot edip hekiminle paylaşabilirsin.

39 Haftalık Bebek Görüntüsü

39 Haftalık Hamilelikte Annendeki Değişiklikler

Artık 39 haftalık hamilelik kaç aylık olur diye merak etmediğini düşünüyoruz. Zira bütün 9 aylık hamilesin. Aslında her ayı 4 haftadan hesaplarsak 9 aylık gebeliğin 36 hafta sürmesi gerekirdi ama gebelik 40 hafta sürüyor. Bunun sebebi de her ayın 4 hafta değil, kimilerinin 4,5-5 hafta olması. Ama artık sona bu kadar yanaşmışken gebeliğin ne kadar sürdüğünün senin için bir anlamı kalmadı.

 • Bu yarıyılda kendini dev gibi seziyor olman çok mümkün. Artık rahmin pelvisini ve karnının büyük kısmını doldurdu ve daha fazla gelişecek yer kalmadı. Bu surattan da rahmin artık kaburgalarının altında ve ölçümler de haftadan haftaya pek de değişmiyor.
 • Kilo alımın yavaşlıyor. Hatta doğum yanaştıkça tamamen durabilir. Bebek artık doğum pozisyonuna girdiği için muhtemelen paytak paytak yürüyorsun.
 • Bu ay her hafta belki de her 3-4 günde bir hakimiyete gideceksin bu surattan da hekim tetkikine çok zaman ayıracaksın. Artık işten de kesin olarak dağıldığına göre zati yeterince zamanın var demektir. Kendini bebeğine hazırla, şımart, hekim hakimiyetlerine git, henüz bebeğin yokken ve artık çalışmıyorken azıcık alışverişe çık, yürüyüş yap. Gezinti kafanı dağıtmana iyi gelecektir.
 • Gebeliğin artık bu yarıyılında kendini muhtemelen çok rahatsız sezdiğin için bir daha hamile olmak istemediğini düşünebilirsin. Ama bu kararı vermek için onu kucağına alacağın anı beklemeni nasihat ederiz.
 • Kendini coşkulu, düşünceli, endişeli hatta fobi içini sezebilirsin. Ama fazla zaman kalmadığını düşünerek kendini hafifletmeye çalış. Gergin ve fazla alıngan davranıyor olabilirisin. Bunu kafana takma çevrendeki kimse sana bu surattan kırılmayacaktır. Sabırsız ve sıkıntılı olduğunu fark edebilirsin. Tam bu duygusal salınımlar çok basmakalıp. Kendine yüklenme ve geçmesine çok az kaldığını unutma!

39 Haftalık Hamilelik Doğum Belirtileri

Anne adaylarının en çok merak ettiği şeylerden biri de doğum sürecinin başladığına dair bulgulardır. Muhakkak bilinmez bazı işaretler doğum sürecinin başladığını gösterir ama temel bulgu sancılardır ve onları sezmemek muhtemel değildir.

 1. Rahim ağzının incelmesi ve yumuşaması: Doğum süreci ilerledikçe 2.5-3 cm kalınlığında olan rahim ağzı yavaş yavaş kağıt gibi incelir. Son yarıyıllarda haftada bir hakimiyete gideceğin için rahim ağzının yüzdelik olarak ne oranda inceldiğini hekimin takip edecektir. Rahim ağzı %100 incelmişse doğuma hazır demektir.
 2. Rahim ağzının açılması: Hekimin sana rahim ağzının açılmaya başladığını da söyleyebilir. Rahim ağzının açılması cm ile ifade edilir. Doğum sırasında 0’dan 10 cm’e kadar açılır. Rahim ağzının incelmesi, yumuşaması ve açılması öbür doğum bulgularından evvel kazanç. Hakikat kasılmalar başlamadan günler hatta haftalar evvel başlayabilir.
 3. Suyun patlaması: Doğum sürecinin başlangıcından sonraki rastgele bir zamanda amniyotik kese sızıntı yapmaya başlar veya patlar. Filmlerde gördüğün o yol ortasında şar diye yere dökülen su elbette yalnızca filmlerde oluyor. O surattan kaygılanma. Genelde su kesesi doğum sırasında veya sağlık kurumundayken patlar. Aslında işlerin muntazam gitmesi veya bebeğin gidişatını daha iyi hakimiyet etmek için hekimin de patlatabilir.
 4. Kasılmalar: Doğum sürecinin başlangıcında rahim kasılmaya başlar. Bebeğini rahim kanalında alta doğru hareket ettiren de bu kasılmalardır. Doğum sancıları belinde ve karnında kramp ve rahatsızlık hissiyle başlar ve pozisyon değiştirdiğinde de geçmez. Zamanla şiddetlenir ve muhakkak bir kumpas tutturur.

Palavracı ve Hakikat Kasılmaları Birbirinden Nasıl Ayırt Edebilirim?

Kasılmaların sıklığı: Eline bir saat al ve kasılmaların zamanını tespit et. Birinin başlangıcından bir sonrakinin başlangıcına kadar geçen zamanı ölç. Hakikat doğum sancılarının bir kumpası vardır ve zamanla sıklaşır. Palavracı başka bir deyişle hazırlık sancılarında ise kasılmalar kumpassız bir biçimde kazanç.

Kasılmaların uzunluğu: Bir kasılmanın başladığı anla bittiği an arasındaki müddeti ölç. Hakikat kasılmalar başlangıçta 30-45 saniye kadar sürüp zamanla uzayarak ve şiddeti çoğalarak 75 saniyeye kadar çıkar. Hazırlık kasılmalarının süresi ve yoğunluğu ise değişkendir.

39 Haftalık Hamilelikte Cinsel İlişki

Doğum yanaştıkça libido genellikle 1.trimesterde olduğu gibi düşmeye başlar. Hatta bazen bu düşüş ilk trimesterden de şiddetli olabilir. Bunun sebepleri oldukça sarihtir. Aranızdaki karpuzla maksada erişmeniz pek de basit olmaz. Eh üzerine bir de ileri gebeliğin sızı ve sancıları ilave edilir. Bu sızılar en ateşli istekleri dahi söndürebilir.

Bunların yanında bir de natürel artık 9 aydır beklediğin o sona yanaştığın için doğumdan başka bir şeye odaklanamıyorsundur. Sabırsızlıkla beklediğin bebeğinden başka bir şeye konsantre olmak güçleşir. Elbette tam bu saydıklarımızdan etkilenmeden hekimi aksini söylemediği sürece doğuma kadar cinsel yaşamlarını sürdüren çiftler de vardır.

Hamilelikte ya da gebeliğin muhakkak yarıyıllarında cinsel ilişkinin hasarlı olabileceği sıhhat vaziyetleri yaşamayan bir anne adayı için cinsellik son derece basmakalıp bir rutindir. Pozisyonlara dikkat etmek koşuluyla! Sırtüstü uzun uyumaman gerektiğini unutma!

Sağlık Kurumu Çantanı Hazırladığına Emin Ol

Artık ne zaman doğum yapacağın muhakkak olmadığı için en azından basmakalıp doğum yapacaksan çantanı evvelden hazırlayıp sağlık kurumuna gitmek için hazır vazıyette olman iyi olacaktır. Bebeğin eşyalarının çoğunu sağlık kurumu karşılayacak. Hatta özel olarak çok fazla bebek eşyası istemiyorlar. Sen özellikle kendin için olan eşyaları unutma. Elinin altında bulundurmak isteyeceğin şeylerden kimilerini anımsatmak istedik.

 • Kasılmaların zamanını ölçmek için saniyeleri gösteren bir kol saati ya da telefon uygulaması
 • Soket çorap, terlik, doğum odası genelde soğuk tutulur
 • Gözlük, lens kullanıyorsan şayet çıkartman gerekebilir
 • Kuruyan ve çatlayan dudakların için dudak kremi
 • Fotoğraf aygıtı ya da kamera
 • Emzirmeyi basitleştirmek için önden açılan pijama ya da gecelik
 • Sabahlık
 • Emzirme sütyeni ve rahat pamuklu iç çamaşırları
 • Kişisel bakım ve paklik malzemeleri, makyaj malzemeleri
 • Eve dönüş için mevsime uygun bol ve rahat elbiseler
 • Bebeği sağlık kurumundan çıkartırken giydireceğin elbiseler ve araba koltuğu

Şayet makyaj malzemeleri gibi halihazırda kullandığın eşyaları şimdiden çantaya atmak istemiyorsan basitlikle alabileceğin bir yerlerde yakala ve unutmamak için konuttan çıkarken alınacaklar listesi yaparak kapıya as. Klasikte çabuk etken gerekmeyebilir hatta duş alacak zamanın dahi olabilir. Ama yeniden de organize olmakta fayda var.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...