Gebelikte 40.-41. Hafta Değişimleri

Gebelikte 40.-41. Hafta Değişimleri

40- 41 Haftalık Hamilelik Gelişimi: Gebeliğin Son Demleri!

Anne Karnında Günü Geçen Bebek

Eğer bebeğin süresinde gelmeyecek olursa hiç de yalnız sayılmazsın. Tüm hamileliklerin neredeyse yarısı 40 haftayı geçer. 41.hatta 42.haftaya kadar uzar. Ama hekimin 42 haftayı geçmesine izin vermeyecektir.

Bebeklerin %5’deri azı beklendikleri tarihte doğarlar. Fakat gününü geçirmiş bir bebek çoğu zaman gerçeğinde gününü geçirmiş değildir. Tarih baştan yanlış belirlenmiştir.

Daha nadide olmakla beraber bir bebek gerçekten gününü geçirmiş de olabilir. Böyle gidişatlarda bebek çıktığında genellikle cildi kurumuş, çatlamış, ceddilmeye başlamış, sarkmış ve kırışmış olur ama bunların hepsi geçicidir. Bunun nedeni cildi gözeten verniks katmanının doğum tarihi yanaşırken evvelki haftalarda yok olmuş olmasıdır.

Günü geçmiş bir fetüsün tırnakları ve muhtemelen saçları da daha uzun olacaktır. Cildinde de neredeyse hiç bebek tüyü bulunmayacaktır. Ayrıca daha açıkgöz, gözleri sarih ve dikkatli olarak doğacaktır.

41 Haftalık Bebek Görüntüsü

Sağlık Kurumuna Gitmeyi Beklerken Uysallaştırıcı Tekniklerden Takviye Al

Bazı bayanlar sızıyı rahatlatmak için doğum sürecinde ilaç kullanmak istemezler. Değişik pozisyonlar, masaj, soluk teknikleri, hafifleme teknikleri, hipnoterapi gibi usuller kullanmayı ve olabilecek en natürel yollarla doğurmayı seçim ederler. Bu cins usuller genellikle doğuma hazırlık kurslarında gösterilir. Uysallaşmanı sağlayacak değişik rahatlama tekniklerinden dayanak alabilirsin. Biz de kısaca bahsedelim.

1- Safhalı Adale Gevşetme

İster başından ister ayaklarından başlayarak her seferinde bir adale grubunu rahatlatarak sırayla bedenin öteki kısımlarına doğru ilerle.

2- Değerek Rahatlama

Partnerin, şakaklarından başlayarak ensene, omuzlarına, sırtına, kollarına, ellerine, bacaklarına, ayaklarına birkaç saniye süren sıkı ama kibar değişler yapsın. Sen de o sırada değdiği bölgelerdeki adalelerini gevşet.

3- Masaj

Yine partnerin ya da hamile masajı eğitimi almış biri sırtına, omuzlarına, bacaklarına, kollarına masaj yapsın. Alnına ve şakaklarına minik dairesel hareketlerle değsin. Bu hareketler adalelerinin rahatlamasına ve endorfin hormonu salgılanmasına takviyeci olur. Muhtelif sınamalarla kesinlikle sana iyi gelecek bir masaj tekniği bulabilirsiniz.

4- Güdümlü Görsellik

Hayal gücünün seni götürdüğü, o çok beğendiğin, huzurlu, seni gevşeten yerde olduğunu hayal et. Belki yükseklerde yemyeşil bir yayla, belki uçsuz bucaksız bir deniz kenarı, belki sık ağaçlarla kaplı bir orman, belki bir şömine başı, belki o çok beğendiğin öykünün sayfaları… Detaylar, sesler, kokular, renkler, müzikler… Hafiflemek için bunlardan takviye al.

5- Meditasyon

Bu zeka ve beden tekniği ile dikkatini soluk alma veya bir kelime, tümce ya da sesi yineleme üzerinde toplarsın. Meditasyon yaparak şuurunu işgal eden düşünce akışına sekte vurabilirsin. Böylece olağan düşüncelerin geçici olarak durduğunda fiziksel hafifleme ve akılsal dinginlik vaziyetine geçersin.

6- Soluk Alma Teknikleri

Serin, pak bir havanın ciğerlerine dolduğunu sezerek burnundan soluk al. Tüm gerginliğini dışarı attığını hayal ederek soluğunu ağzından ver. Banalden daha yavaş ve daha süratli soluk uygulaması yap. Gebelik yarıyılında soluk çalışmalarını ne kadar manevileştirirsen doğum sancıları geldiğinde uygulaman o kadar basit olur.

Sağlık Kurumuna Ne Zaman Gitmeliyim?

Bir Hayli çifte, 5 ila 10 dakika aralıklarla gelen sancılardan 1 saat sonra sağlık kurumuna gitmeleri önerilir. Bununla beraber sağlık kurumu çok uzaksa, erişim güçse, hava makûssa en kısa vakitte konuttan çıkmakta fayda vardır.

Doğum süreci henüz gerçekten başlamamışsa sağlık kurumuna gittiğinde konuta geri sevk edilme tehlikenin de vardır. Gittiğin zaman doğum süreci işaretleri açısından değerlendirilirsin ve buna göre karar verilir. Konuta sevk edilirsen hayal kırıklığına uğrama, mutsuz ya da hiddetli sezme. Zira bir hayli kadının doğum sürecine girip girmediği bütün olarak sağlık kurumunda yapılan doğum süreci hakimiyeti harekâtı ile anlaşılır. Bu telefonda anlaşılacak bir şey değildir. Bazı sağlık kurumular ise seni geri yollamak yerine bir odada doğumun hakikatleşebileceği zamana kadar beklemeye alır.

Sağlık Kurumunda muhtemelen şu suallere yanıt vermeni isteyeceklerdir:

  • Suyun geldi mi, geldiyse ne zaman?
  • Kanaman var mı?
  • Sancılanıyor musun? Hangi sıklıkla ve ne kadar zamanla?
  • En son ne zaman ve ne yemek yedin?

Paylaşman gereken öteki ehemmiyetli bilgiler varsa kesinlikle söyle. Tıbbi problemlerin, gebelik sırasında aldığın ilaçlar, varsa yaşadığın karmaşıklıklar, varsa nelere alerjin olduğu gibi bilgileri paylaşmalısın.

Doğumun Olması için Rahim Ağzı Ne Kadar Açılmalı?

Doğum hakikatleşene kadar takribî 20 dakika aralıklarla bebek kalp atışları dinlenir, 1 saat aralıklarla rahim ağzı sarihliği hakimiyet edilir. Doğum rahim ağzı sarihliği 10 cm’e eriştiğinde gerçekleşir.

Özellikle ilk gebeliği olan anne adaylarında rahim ağzı sarihliğinin 1 cm çoğalması 1,5-2 saat sürebilir. Bebeğin başı rahim kasılması sırasında vajinadan görülebildiğinde anne adayı doğum masasına alınır.

Doğum Sonrası Anne ve Bebek

Güçlü birkaç kasılma ve anne adayının yeterli ıkınması ile öncelikle bebeğin başı vajenden çıkar. Hekim evvel bebeğin ağzının içini bir bez dayanağı ile siler. Daha sonra bebeği uygun pozisyonlarda zarifçe sürükleyerek tamamen doğmasını sağlar. Ve doğum odası bebeğin sesi ile yankılanmaya başlar.

Bebek bu haftada takribî 50 cm ve 3700 gram’ dır. Bir yandan göbek bağı klemplenip kesilirken bebek annenin karnını üstüne doğru vazgeçilerek anne ile ilk temas sağlanır.

Daha sonra bebek kurutulup, ısıtılıp arınılır ve giysileri giydirilir. Bu sırada hekim hali hazırda rahmin içerisinde bulunan bebeğin eşini plasentayı çıkarır. Doğum yolu ve vajeni mümkün yırtıklar açısından hakimiyet eder.

Özellikle ilk gebeliklerde bebeğin çıkışını basitleştirmek için açılan epizyotomi doğum kesisi- bebek doğarken hekimin yerel anestezi sonrası vajen girişi ile makat arasındaki bölgeden perine vajen içerisine doğru yaptığı kesidir tamir edilir.

Daha sonra bebek yatağına alınan anne adayının kucağına verilir. Ve sonunda yeni anne ilk kez bebeğiyle göz göze gelme olanağı bulur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...