Gebelikte 6. Hafta Gelişmeleri

Gebelikte 6. Hafta Gelişmeleri

6 Haftalık Hamilelik Gelişimi: Gebeliğin 6. Haftası / Embriyonun 4. Haftası

Hamileliğin 6.haftası ilk trimesterın 2.ayına dâhildir. Sen hamileliğinin 6.haftasındayken ufak bebeğin embriyonun henüz 4 haftalıktır. Başka Bir Deyişle bu, gebelik süresince sen ondan 2 hafta önde gideceksin demek oluyor. Peki, hamilelikte 6.haftada neler olur?

Gebeliğin 6. Haftasında Anne Karnındaki Bebek Ne Gidişattadır?
Hamilelikte 6.hafta bebeğin vaziyetine bakılırken boyu için başın tepesinden popoya kadar olan uzunluğuna bakılır. Zira daha yeni oluşmakta olan bacakları bükülü olduğundan bütün uzunluğu ölçmek güçtür.

Peki, gebelikte 6 haftalık bebek nasıl olur? Başından poposuna kadar takribî 2-4 mm ortamında olur. 6.haftada büyümü süratlenir ve bebeğin büyüklüğü 3 katına çıkar.

Hamilelikte 6 haftalık bebek gelişimi konusunda bazı gelişmeleri:
Çene kemikleri, çenesi ve yanakları büyümeye başlıyor.
Başın iki yanındaki minik girintiler kulak kanallarını oluşturacak.
Surat hatlarının oluşması henüz ilk evresinde.
Sonradan gözlere dönüşecek olan optik kabarcıklar siyah noktalar oluşmaya başladı.
Başın önündeki minik çıkıntı birkaç hafta içinde ufak burnunu oluşturacak.
Beyin artık oluşmuş olan ve genişleyen başın içini doldurmak için gelişmekte.

6 Haftalık Hamilelikte Bebeğin Görüntüsü

Hamilelikte 6. Haftada Kalp Atışı Dinlenir Mu?
Evet dinlenir! Zira bebeğinin ufak kalbi dakikada 80 kere atıyor. Göğsün ön kısmındaki kalp, ana kan damarlara kan pompalıyor ve kumpaslı olarak atıyor. Ve inan bunu dinlediğinde senin kalbin çok daha süratli atmaya başlayacak. Hatta şimdiye kadar içinde bir ufağın yetiştiğine bütün olarak inanamadıysan kalp atışlarını dinlediğin anda emin olacak ve onunla ilk duygusal bağının kuracaksın.

Gebeliğin 6. Haftasında Annedeki Farklılıklar Nelerdir?
Şimdiye kadar birkaç kilo almış olmalısın. Şayet mide bulantısı yaşıyorsan ve iyi beslenemiyorsan kilo vermiş de olabilirsin. Bu ilk gebeliğin ise karnın henüz çok değişmemiş olabilir. Veya yalnızca giysilerinin belinin azıcık sıktığını sezebilirsin. Bacaklarından ya da göğüslerinden kilo alıyor olabilirsin.

Gebelikte 6. Hafta Bulguları Nelerdir?
Hamilelik süresince salgılanan hormonların 2 işlevi vardır. Bebeğin gelişimi üzerinde tesirli oldukları gibi senin biçimini de değiştirirler. Başka Bir Deyişle gebelik şikayetlerinin baş mesulü hormonlardır.

Mide bulantısı, mide yanması, kabızlık, yorgunluk, sık idrara çıkma, akıntı gibi şikayetler gebelikte 6.hafta bulguları arasında yer alabilir. Hormonlar, hamileliği bir hayli açıdan tertip eden ve tanımlayan kimyevi habercilerdir ve 6.haftanın da içinde bulunduğu 2.ay hormonlarının en yoğun çalıştığı ay olacaktır. Başka Bir Deyişle hormonlarımızı beğenelim, gözetelim, onlara kızmayalım.

Mide Bulantısı: Gebelikte 6.hafta mide bulantısı gayet banal bir bulgudur. İlk trimesterde başka bir deyişle ilk 3 ayın içinde yoğun olarak görülür. Şikayetler genellikle 5 ila 8 hafta arasında ortaya çıkar veya artar. 13 – 14.haftalara gelindiğinde gevşemesi beklenir. Daha aşırısı için Gebelikte Mide Bulantısı İle Başa Çıkma Kılavuzu yazımızı ziyaret edebilirsin.

Mide Yanması ve Hazımsızlık: Mide yanması, kaynaması ve hazımsızlık şikayeti gebeliğin en yaygın bulgularındandır. Gebeliğin ilerleyen yarıyıllarında daha şiddetli olmakla beraber erken yarıyılda başlayabilir. Genellikle mideden yemek borusuna asit kaçması nedeniyle olur. Gerçeğinde bu reflü hastalığının da en esas vaziyetlerinden biridir. Şayet gebelik evvelinde reflü hastası isen bu senin için yeni bir şey olmayacaktır. Gebelikte mide yanması ve hazımsızlığa dair daha detaylı bilgi için, Gebelikte Mide Yanması İle Başa Çıkma Usulü isimli yazımızı okuyabilirsin.

Hekimle İlk Tetkikimde Neler Olacak?
Doğum evveli ilk tetkik, gebelik süresince yapacağın en uzun tetkiklerden biri olabilir. Şayet hamile kalmadan evvel tasarlayıp hekime gittiysen bazı mevzuları evvelden konuşmuş olabilirsiniz ama ilk buluşmada ele alınacak çok mevzu olur.

Kesinlikle süreç süresince hekiminle hangi yollarla ve günün hangi saatlerinde irtibat kurabileceğinizi netleştirin. Düşüncelerini, duygularını, fiziksel vaziyetini, semptomları onunla aralıksız paylaşman ve fikir alman sana iyi gelecektir. Peki, ilk hakimiyette hekimin neleri bilmek ister?

Hekimin ilk tetkikte jinekolojik geçmişin başta olmak üzere tıbbi hikayeni dinlemek isteyecektir. Bunlar doğuma neden olabilecek rastgele bir problemin olup olmadığını tespit etmek içindir.
Adet yarıyıllarını, son kullandığın doğum hakimiyet usullerini soracaktır.
Düşük yaptıysan, kürtaj olduysan, operasyon veya başka nedenlerle sağlık kurumunda kaldıysan bilgi vermelisin.
Aldığın ilaçları veya alerjin olan ilaçları söylemelisin.
Ayrıca diyabetik veya öteki kronik hastalıklarla alakalı bir geçmişin varsa da bilmek isteyecektir.
Kan grubunu tespit etmeye müteveccih analizlerin yanı gizeme geçmişte yaptırdığın aşıların kızamık, suçiçeği, hepatit vs. hala koruma sağlayıp sağlamadığını tespit eten incelemeler de isteyecektir. Aynı kan misali ile HIV, toksoplazma, kabakulak gibi hastalıklara olan bağışıklığını ölçen incelemeler de yapılabilir.
İdrar misali de isteyebilir. Safra kesesi ya da böbreklerde cerahat olup olmadığını tespit etmek için idrar analizi yapılır.
Gebeliğin 6. Haftasında Nasıl Beslenmeli?
Gelelim 6 haftalık hamile nasıl beslenmeli? sualine… Gebelik zamanınca gereksinimin olan yiyecekleri almak için seçici olmalı, uygun yiyecekleri doğru ölçülerde yemelisin bunun için de iyi bir tasarılama yapmalısın.

Hamilelikte 6. Hafta beslenme ilkelerini artık yavaş yavaş oturtmaya başladığın bir hafta olmalı. Vitamin ve mineral, özellikle demir, kalsiyum, magnezyum, folik asit, ve çinko açısından zengin besinler yemelisin. Ayrıca yineleyelim kabızlık meselesini eksiltmek için lifli ve akışkan besinler harcamalısın. Başka Bir Deyişle üzgünüz ama gebelikle beraber her istediğini istediğin kadar yeme devri bitti!

Hububatlar, mevsiminde sebze ve meyveler, et, balık, süt mahsulleri gruplarından beslenirken günde ne kadar porsiyon harcaman gerektiğini en iyi hekiminle ya da gebelik süresince danışacağın bir Gebelikte Sıhhatli Beslenme Uzmanı ile tanımlayabilirsin.

Gebelikte doğru beslenmek bebeğine verebileceğin ilk ve en hoş armağandır. Bunun için Gebelikte Beslenme Hakkında Bilmen Gereken Her Şey yazımıza kesinlikle göz atmalısın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...