Gebelikte Alınması Gereken Vitaminler

Gebelikte Alınması Gereken Vitaminler

Daha fazla demir!
Yeşil yapraklı nebatlardan alınan NON-HEM demir beden tarafından emilemez. Gereksinimi karşılamak için bu gıdalardan çok daha fazla yemek gerekir. Ama hayvansal kaynaklardan alınan HEM demir, daha az ölçüyle bedene daha çok fayda sağlar. Perhizindeki HEM demirin muhakkak bir yüzdesi bedeninin besinlerden NON-HEM demiri absorbe etmekte daha tesirli olmasına takviyeci olur.

Minik ölçüde A vitamini

Çok fazla A vitamini, bedende toksik tesir gösterir ve ölümcül olabilir. Ölçüsünün hakimiyetli harcanması ehemmiyetlidir. A vitamini karaciğerde çok fazla ölçüde bulunur. Bu sebeple bazı uzmanlar, gebelik yarıyılında karaciğer yenilmesi gidişatında ihtarda bulunur. Sarı ve turuncu renkli sebze ve meyveler, yüksek oranda A vitamini kapsar. Havuç, balkabağı ve kabak perhizinizde yer alması gereken gıdalardan olmalıdır.

B grubu vitaminleri

Bu gruptaki vitaminler sıhhati gözetmeye, asap sistemi ve beynin işlevlerini iyileştirmeye takviyeci olur. Yeşil yapraklı sebzeler, fındık ve muz iyi birer B vitamini kaynağıdır. Avokado ve mango da öteki muhteşem kaynaklar arasında sayılabilir.

Her gün yeterli ölçüde C vitamini

C vitamini suda çözünen vitaminlerdendir, başka bir deyişle bedenden idrarla atılır. Bu vitaminin aşırısı bedeninde veya bebeğinin bedeninde depolanamaz. Dolayısıyla her gün yeterli ölçüde C vitamini alınması ehemmiyetlidir. C vitamini enfeksiyonlara karşı gayrette, bağışıklık sisteminin kuvvetlendirilmesinde, aldığın yiyeceklerdeki demirin bedenin tarafından emilmesinde ve doğum sonrasında dokularının iyileşmesinde bereketli olur. Narenciye, böğürtlen ve frambuaz stili meyveler, taze meyve suları, brokoli ve Brüksel lahanası gibi narenciye sınıfı sebzeler iyi birer C vitamini kaynağıdır.

Kalsiyum ve D vitamini

Süt mahsulleri, süt ve kuvvetlendirilmiş soya mahsulleri iyi birer kalsiyum ve D vitamini kaynağıdır. Her gün 2-4 porsiyon yenilmesi uygundur. Her gün saat 10’dan evvel ve saat 15’deri sonra az ölçüde filtrelenmiş güneş ışığı D vitamini alımının harekete geçirilmesi açısından ehemmiyetlidir. Cildin koyu renkli ise veya kültürel ya da dini sebeplerle örtünüyorsan günlük vitamin dayanağı lüzumun hakkında hekimin ile konuşman gerekebilir. Ayrıca güneşe çıkarken hekimine danışarak aldığın güneş kremi kullanmanı öneririz.

E vitamini

E vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Bu da bedeninde birikebilen vitaminlerden olduğu anlamına kazanç. E vitamini göz ve cilt sıhhati açısından bereketlidir. İhtiyarlatıcı ve makûs bileşikler olan özgür radikallerin bedenden atılmasına takviyeci olur. Gebelikte, E vitamini bebeğinin asap sisteminin büyümesine ve adale gelişmesine takviye eder. Fındık, zeytinyağı gibi nebatsal yağlar, baklagiller ve tohumlar muhteşem E vitamini kaynaklarıdır.

Proteinler bebeğin gelişmesine takviyeci

Tüm et ve tavuk cinsleri zengin protein kaynağıdır. Ufak bebeğinin büyüyen adaleleri, kemikleri ve uzuvları sebebiyle, protein lüzumun gebeliğinin ilk haftalarından itibaren %15-20 dolayında çoğalış gösterir. Her gün 2-3 porsiyon nitelikli ve yağsız protein almayı amaçlamak doğru bir beslenme usulüdür.

İyot, çinko, magnezyum, bakır ve krom.

Bu elementler taze meyve ve sebzelerde, baklagillerde, fasulyede, fındıkta ve bezelyede bulunur.

Enerji kaynağı karbonhidratlar

İki değişik cinsteki karbonhidrat ehemmiyetli olmakla beraber, bunlardan biri öbüründen daha ehemmiyetlidir. Basit karbonhidratlar gebeliğinde aşerebileceğin besinlerde bulunan şekerler, kekler ve bisküvilerde bulunur. Daha karışık karbonhidratlar ise özellikle kepekli ekmeklerde bulunmaktadır. Kahverengi pirinç, kepekli un, kepekli makarna ve patates de iyi karbonhidrat kaynaklarıdır ve kabızlığın önlenmesi açısından verimlidirler.

Vejetaryen veya vegan fazla vejetaryen isen, gebeliğin sırasında uygun ve birinci sınıf bir beslenme yapabilmeni sağlamak için özellikle vejetaryan / vegan beslenmesi mevzusunda uzman bir diyetisyene müracaat etmen gerekmektedir. Kansızlık büyümemesi açısından ehemmiyetli olan demiri ve B12 vitaminini yeterli seviyede alıyor olmana dikkat etmelisin. Ayrıca, aldığın protein ve kalsiyum ölçülerinin de yeterli olmasına dikkat göstermelisin.

Hamilelik hayatınızın önemli bir süreci ve vücudunuzdaki bir çok değişiklik olacaktır. Bu yüzden sadece Hamilelikte Beslenme üzerine değil Hamileyken alınması gereken vitaminlere de dikkat edilmesi gerekiyor. Sadece vitaminler ile sağlıklı bir hamilelik geçiremeyebilirsiniz. Ayrıca hamilelikte yapılan egzersizlere ve  dikkat edilemesi gerekenleri sitemizdeki yazılardan faydalanabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...