Gebelikte Bel Ağrıları Nedenleri

Gebelikte Bel Ağrıları Nedenleri

Gebelikte bel ağrıları çok fazla karşılaşılan problemlerden birisidir. Gebelik ilerledikçe uterusun büyümesi ve bel çukurluğunun artışı bele fazla yük vermektedir. Gebelik süresinde göğüslerin büyümesi de sırtta kamburun artmasına ve sonucunda optimal postürün korunmasında zorluk meydana getirmektedir. Annenin yaşı ve gebelik sayısı arttıkça bel ağrısı oluşma problemi de ortaya çıkmaktadır. Hormonlardan dolayı kaynaklanan pelvik eklemlerde gelişim gösteren relaksasyon da bel ağrısına neden olmaktadır. Gebelikten önce bel ağrısı yaşayan anne adaylarının gebelik süresinde de bel ağrısı yaşama olasılığı daha fazla artmaktadır.

 

 

Gebelikte Görülen Bel Ağrılarının Tedavi Yöntemleri

Gebelikten kaynaklanan hormon değişimlerine bağlı bel ağrıları genellikle mekanik özelliktedir. Dinlenme ile azalan bel ağrıları bazı aktivite sonucu ise bu ağrılar artar. Dinlenmeyle geçmeyen aksine artan bel ağrılarında, bel ağrısına neden olan diğer faktörlerde göz önünde bulundurulmalıdır. Bu ağrılara çeşitli enfeksiyonlar, idrar yollarında taş olması, iltihaplı eklem hastalıkları gibi rahatsızlıklarda sebep olmaktadır. Bu rahatsızlıklardan olduğu düşünüldüğünde gerekli olan konsültasyonlar ve tahliller yapılarak kas-iskelet sistemi dışındaki bel ağrısı nedenleri de araştırılmalıdır.

 

Gebelik Süresinde Görülen Bel Ağrılarına Uygulanan Fizik Tedavi Yöntemleri

Doktorlar tarafından bel ağrısının nedenleri araştırılıp, teşhis edildikten sonra, kendisini ilgilendiren kas iskelet sistemi kaynaklı bel ağrılarında ağrının şiddeti, gebeliğin dönemi ve hasta kişinin de içine sinen en uygun bir veya birden fazla fiziksel tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Yüzeysel ısıtma, analjezik elektroterapi (TENS), medikal masaj uygulamaları ve gerekli durumlarda pelvik kemer gibi yöntemler uygulanan en sık tedavilerdir. Gebelikte bel ağrısının yaşanmaması için, gebelik eğitim seminerleri ve gebelikte uygulanabilecek egzersizler fayda sağlamaktadır. Yüzme sporu da gebelikte bel ağrıları için faydalı bir aktivitedir.

 

Gebelikte Bel Ağrılarını hafifletmek için neler yapılmalıdır?

Fiziksel aktiviteleri azaltmak, dizlerin altına yastık veya benzeri ürünler koymak, bel bölgesine yüzeysel sıcak uygulama yapmak gibi yöntemlerle bel ağrıları genellikle fazlasıyla azaltılabilir veya yok edilebilir. Ağrının azalmasıyla, gebelik süresine ve hastanın bireysel özelliklerine göre en uygun bir egzersiz yöntemini seçip, uygulamak da bel ağrılarının tekrarlamasını önlemektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...