Gebelikte Çatlak Oluşumu

Gebelikte Çatlak Oluşumu

Bebek sahibi olmanın planlarını yaparken kadınların aklına ilk gelen şeylerden biri de kendi vücutlarındaki değişimler olmaktadır. Hamileliğin her hali güzeldir, fakat alınan kilolar ve değişen vücut yapısı anne adaylarını zorlayabilir ve üzebilir. Kadınların vücutlarındaki değişimlerin en sevimsiz olanı ise oluşan çatlaklardır. Kadınların çoğu vücutlarında çatlak oluşmaması için çeşit çeşit yöntemler denerler. Fakat vücut yapısından dolayı kimi kadınlar hiçbir önlem almadığı halde vücudunda çatlak oluşmaz, kimisi ise en değerli ve en pahalı kremleri, jelleri kullandığı halde çatlakların önüne geçemezler. Bazı anneler bu çatlak görüntüleri gururla taşırken, bazıları ise bu çatlak görüntülerden mutsuz olurlar.

 

 

Hamilelik Çatlaklarının Oluşma Nedenleri

Hamilelik döneminde oluşan çatlakların neden oluştuğunu anlayabilmek için öncelikle kadınların vücutlarının yapısını tanımaları gerekmektedir. Vücudumuz hücre, deri ve bağ dokumuzu birbirine bağlı olarak tutmaya yarayan kolajen ve esnekliği sağlayan elastin gibi proteinleri üretmektedir.

Kilo alıp vermenin ani ve dengesiz şekilde olması

√ Hamilelik

Doğum kontrol haplarının kullanımı

√ Ergenlikte hormonların düzensizliği

Vücuttaki kortizon miktarının hormonsal veya uzun süre kortizon alınması ve kortizonlu kremler sürülmesi nedeniyle artması sonucu, kolajen ve elastin yapılar tedavi edilemez hale gelirler. Bu yapılar zarar görür ve çatlak oluşmasına neden olurlar. Zarara uğrarlar ve çatlak oluşumuna sebep olurlar.

Hamilelikte çatlakların sebepleri tam olarak tespit edilemeyip bilinmese de araştırmalar sonucu bu durumun genetik yapıyla ilgili olduğu bilinmektedir. Ayrıca kilolu olan kadınların gebelikle birlikte cildinin daha da gerilmesi çatlak oluşmasının bir başka nedenidir. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...