Gebelikte Erken Doğum Nedenleri

Gebelikte Erken Doğum Nedenleri

Günümüzde erken doğum yapan annelerin sayısının azaltılması için, detaylı bir şekilde araştırmaların yapılması gerekmektedir. 5 yaşından küçük bebeklerin yaşamını yitirme nedenlerinden biri de erken doğum ile dünyaya gelen ve bu nedenle oluşan rahatsızlıklardan ileri gelen bir durumdur. yapılan araştırmalara göre erken doğum yapan annelerin neden erken doğumla karşılaştığı konusunda net bir sonuç henüz tespit edilememiştir. Bu nedenle alanında uzman kişilerin erken doğum nedenleri üzerinde çok daha fazla detaylı bir araştırma yapmaları gerekmektedir.

 

 

Dünya genelinde yılda 15 milyon bebek, 37 haftalık hamilelik öncesinde dünyaya gelmekte ve bu sayı her geçen gün daha da artış göstermektedir. Bu erken doğum yapan annelerin neden erken doğum yaptığı konusunda da net bir bilgi henüz belirlenememiştir.

 

Erken Doğumun Önlenmesi İçin Yapılması Gerekenler

 

√ Gebe kalma konusunda riskli olan kadınların ek projosteron kullanması

Sigara kullanmamaları ve kullanan kişilerin sigarayı bırakmaları

√ IVF tüp bebek tedavilerinde tek seferlik gebeliğin uygulanması

Sezaryen doğum uygulamalarının en aza indirilmesi

√ Bebeğin anne karnında geçirmesi gereken normal süreyi doldurması için geniş olan rahim yollarını dikiş yolu ile daraltmak

Araştırmalara göre uzmanlar bu önlemlerin alınması halinde yılda 58 bin bebeğin erken doğmasının engellenebileceğini söylemektedirler.

 

Erken Doğum Belirtileri

Erken doğum kasılmaları 6-9 ay arası ortaya çıkmaktadır. Bu zaman içerisinde ortaya çıkan belirtiler varsa gebeliğin 20. ve 37. hafta arasında doğum gerçekleşebilir. Bu süreçte kasılmalar geçmez hatta kasılmalar sıklaşır ve rahatsız edici hale gelebilir.

Dikkat edilmesi gereken erken doğum belirtileri:

Bağırsak krampı veya ishal

√ Kasık kemiğinin üstünde oluşan kramplar

Leğen kemiği, uyluk veya kasıklarda baskı ya da artan ağrı hissi

√ Bel veya sırtta meydana gelen ağrı ve basınç

Vajinal akıntıda artış, renk ya da yoğunlukta değişiklik, kan gelmesi

Bu belirtilerden en az birini veya bir saat içinde birden fazlasını yaşadığınız durumlarda mutlaka doktorunuza gitmelisiniz yada hemen doktorunuzu arayarak danışabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...