Gebelikte Folik Asit Kullanımı

Gebelikte Folik Asit Kullanımı

Anne adayının gebeliğinin ilk başlarından itibaren folik asit kullanması gereklidir. Folik asit B grubu adı verilen vitamin gruplarındandır. Folik asit; B9 vitamin, folik asitin, folasin, folacin, Bc vitamin ve folic acid olarak da bilinmektedir. Folik asit, yeşil sebzelerde, mercimekte, yumurta sarısında, fındıkta, fıstıkta, ıspanakta ve ceviz gibi besinlerde bol miktarda bulunmaktadır. Gebelik döneminde sadece bu besinleri tüketerek folik asit ihtiyacını karşılayamayacağından mutlaka folik asit hapına ihtiyaç vardır.

 

 

Gebelikte Folik Asit Kullanmaya Ne Zaman Başlanmalıdır?

Folik asitin kullanımı anne adayının gebe kalmadan önce kullanmaya başlaması da olağandır. Planlı gebelik için doktor kontrolünde yaklaşık 3 ay öncesi kullanılmaya başlanılabilir. Bu durum bebeğin gelişimi için fayda sağlayacaktır. Bu süreçte gebe kalmanız gecikse bile folik asit kullanmanız size bir olumsuzluk yaratmayacaktır. Doktorunuzla birlikte ne zaman başlayıp ne zaman bırakacağınızı tekrar gözden geçirmeniz gerekir. Farklı bir durum söz konusu değilse genellikle gebeliğinizin ilk 3 ayına kadar da kullanmaya devam edilmelidir.

Gebelikte Folik Asit Kullanmanın Önemi

Her anne adayının gebelikte folik asit vitaminin kullanması gerekmektedir. Gebeliğinde folik asit kullanan anne adayının bebeğinde, kullanmayan anne adayının bebeğine nazaran daha az anomalikler görülmektedir. Eksikliğinde bazı olumsuz durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu anomaliler bebeğin sırtında açıklık ve anensefali gibi hastalıklardır. Bu nedenle mutlaka gebeliğinizin gerek öncesinde gerekse gebe kaldıktan hemen sonra folik asit kullanımına başlamalısınız. Doktor kontrolünde son bulana kadar dikkatli bir şekilde içmeye özen gösteriniz. Bununla beraber gebelikte alınması gereken vitaminlerin diğerlerini de kullanmayı ihmal etmeyiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...