Gebelikte Kaşıntı Neden Olur?

Gebelikte Kaşıntı Neden Olur?

Gebelik döneminde kaşıntı, kadınların hem fiziksel olarak hemde bebeğine zarar gelip gelmeyeceği konusunda tedirgin eden bir durumdur. Genellikle çoğu kadınlarda gebelik süresince meydana gelen kaşıntı vücudun değişik bölgelerinde, farklı derecelerde görülebiliyor. Bazı özel durumlar dışında kaşıntılar çoğu zaman anne adaylarını ve bebeklerini olumsuz yönde etkilemezler.

 

 

Anne Karnında ve Memelerde Kaşıntı

Gebelik döneminde büyüyen karın ve memelerde çatlakların oluşabildiği için kaşıntının meydana gelmesi normal bir durumdur. Yani bu oluşan çatlakların ilk belirtisi kaşıntıdır. Gebelik döneminde hormonların değişmesi olağan bir durum olduğundan ciltte hassasiyet başlayabilir ve kaşıntı olabilir. Gebelik sırasında cildin aktifliği ve hassasiyeti normale göre daha fazladır. Kan akışı ve ter bezlerinin çalışması hızlanır. Bundan dolayı meme altlarında, kasıklarında ve vücudun kıvrımlı yerlerinde terden kaynaklı döküntü ve kaşıntılar meydana gelebilir. Bu bölgelerde cilt mantarları oluşabilir ve buna bağlı enfeksiyonlar kaşıntıya neden olabilir.

 

El ve Ayaklarda Kaşıntı

Gebelik döneminde östrojen hormonunun artması nedeniyle ellerde ve ayaklarda kızarmayla beraber kaşıntı meydana gelebilir. Bu durum doğumdan sonra hormonların düzelmesiyle birlikte ortadan kalkar.

 

Vajina Kaşıntısı

Gebelik döneminde vajina kaşıntısı oluşan mantar enfeksiyonundan kaynaklanır. Anüs çevresindeki kaşıntılar ise bağsur ve parazite bağlı olarak gelişir.

 

Egzama ve Cilt Kuruluğundan Kaynaklı Kaşıntı

Gebe kalmadan önce egzama, cilt kuruluğu ve besin alerjisinden kaynaklı olarak kaşıntı yaşayan kadınlar gebelik döneminde de bu kaşıntılar karşılarına tekrar çıkabilir. Kadınların cilt hastalıkları ve safra yolları ile ilgili problemleri de kaşıntıya neden olabilmektedir. 

 

Kaşıntılara Karşı Alınabilecek Önlemler

 

√ Banyo suyunuz çok sıcak olmasın. Aksi taktirde sıcak su cildin kurumasına neden olur ve kaşıntı oluşur. Bu nedenle ılık su ile duş almak cildiniz için en iyi olandır.

√ Banyo sırasında sabun ve şampuan gibi maddeleri iyice duruladığınızdan emin olun.

√ Banyodan sonra cildinizi pamuklu bir havlu ile iyice kurulayınız.

√ Kullandığınız parfümleri cildinize direk temas ederek sıkmaktan kaçının.

√ Cildinize nemlendirici kremler sürerek rahatlatabilirsiniz.

√ Kıyafetlerinizin bol ve rahat olması, pamuk içerikli olmasına özen gösteriniz.

√ Aşırı sıcak havalarda güneşe maruz kalmayınız. Mümkün oldukça sıcak havalarda dışarı çıkmayınız.

Yazımızla ilişkili olarak gebelik ile ilgili genel bilgiler yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...