Gebelikte Kramp ve Ağrılar

Gebelikte Kramp ve Ağrılar

Gebelik döneminde çok fazla görülen şikayetlerden biri de kramplardır. Vücudun çeşitli bölgelerine giren kramplar bacaklara yüklenen ağırlığın artması, normal bir zamana oranla fiziksel aktivitelerin az yapılması ve kasların çabuk yorulmasıdır. Genellikle gebelik döneminde kalsiyum, magnezyum elementlerinin yetersiz alımı sonrasında da görülen vitamin eksikliği sonucunda da kramplar girebilmektedir. Anne adaylarının şikayetci olduğu kramp ağrılarına karşı en iyi çözüm; doktorun önermiş olduğu egzersizleri gebelik dönemi boyunca düzenli olarak yerine getirmektir. Süt ve süt ürünlerinin yeteri kadar tüketilmesi de krampların azalmasına yardımcı olmaktadır.

 

 

Gebelik döneminde Bel, Bacak ve Sırt Ağrıları

Gebeliğin ilerleyen aylarında artan vücut ağırlığı, fetusun ağırlığı ve artan sıvı miktarı sonucunda omurgada bazı pozisyon farklılıkları oluşmaktadır. Gebelikte ağrılar genellikle bel ve sırt kısmında meydana gelmektedir. Bu ağrının nedeni omurganın etrafındaki kasların olması gereken duruşu sağlayabilmek için uzun süre kasılı kalmalarıdır. Anne adayları bu kramp ağrılarının şikayetlerini azaltmak için bazı tedbirler alabilirler. Omuzlar dik olacak şekilde durmak veya oturmak, otururken bel boşluğuna uygun büyüklükte bir yastık koyabilirler. Ayakta rahat durabilmek için ortopedik ve yüksek topuklu olmayan uygun ayakkabı kullanmak ve kullandıkları yatağın sert ve ortopedik olması ağrıları azalmasına yardımcı olacaktır.

Gebeliğin son dönemlerinde progesteron hormonu ile eklem bölgesindeki bağların yumuşaması sonucu kalça kemiği adı verilen leğen kemikleri arasındaki ayrılma sırt, kalça, bacakların üst bölgelerine doğru giren aşırı ağrılara sebep olmaktadır. Bazı durumlarda anne adaylarında omurilikten vücuda yayılan sinir kılıflarında oluşan ödemden kaynaklı bacağa yayılan ağrılar meydana gelmektedir. Doktorunuzub önerdiği doğru masaj teknikleri ve bazı egzersizler veya gerekli durumlarda ilaçla tedavi edilmesi en önemlisi de dinlenerek bu problemlerin azalmasına sebep olabilirsiniz. Gebelik döneminde görülen bu ağrıların neredeyse hepsi doğum sonrası azalacak yada bitecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...