Gebelikte Ödem Rahatsızlığı

Gebelikte Ödem Rahatsızlığı

Gebelik döneminde kadınların damarlarında bulunan kan miktarında artış görülür. Artan kan miktarından dolayı damarlarda genişleme meydana gelir. Oluşan fazla sıvının bir miktarı doku içinde hücrelerin arasında birikmeye başlar ve şişlik oluşur. Bu şişliklere ödem adı verilir.

 

 

Gebelik döneminde bebeğin ihtiyaçlarını karşılamak adına vücut normalden daha fazla kan ve sıvı üretir. Gebelikte görülen ödem fazla kan ve sıvı oluşmasından dolayı olağan bir durumdur. Gebelikte ödem ellerde, yüzde, bacaklarda, ayak ve bileklerinde şişmelere neden olur. Ödem gebeliğin her döneminde görülmesine rağmen özellikle 5. aydan sonra daha sık karşılaşılabilmektedir.

Gebelikte ödem beklenen bir durumdur. Buna rağmen gebelikte ellerinizde, yüzünüzde, bacaklarınızda bir şişlik oluşmuşsa herhangi bir riski önlemek için mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. 

 

Gebelikte Ödemi Artıran Faktörler

 

√ Sıcak hava

√ Tuz tüketiminin fazla olması

√ Dengesiz beslenme

√ Ayakta gereğinden fazla kalmak

√ Potasyum alımının az olması

√ Hareket kısıtlılığı

√ Vücudun susuz kalması (az sıvı tüketme, ishal vs.)

√ Kafein içeren gıdaları fazla tüketmek

√ Genetik yatkınlık

 

Gebelikte Ödem Nasıl Atılır?

Gebelikte su tüketimi ödemi atmanın en iyi yollarından biridir. Bu dönemde günde 2-2.5 litre su tüketmeniz gerekir. Hem rahat bir hamilelik geçirmek hemde ödemden korunmak için su tüketimine özen gösteriniz.

Ellerinizde, bacaklarınızda, yüzünüzde oluşabilen ödemi dağıtmak için soğuk uygulama yapabilirsiniz. Ödemli bölgeye buz küpleri koymak kan akışınızı hızlandırıp oluşan şişliği dağıtacaktır.

Ayaklarınızı yüksekte tutmak ödemi atmak için iyi gelecektir. Bu uygulamayı yapmanız kan akışını kolaylaştırır ve ödemden kurtulabilirsiniz.

Gebelikte tuz tüketimini azaltmak sizi ödemden kurtaracaktır. Çünkü sodyum içeren tuzun vücutta fazla bulunması, fazla su tutmasını sağlayacaktır. Bu durum ise ödem oluşturur.

Gebelikte sıcak ve güneşli havalarda fazla durmak ödemin oluşmasına neden olur. Bu nedenle mümkün oldukça sıcak havalarda dışarı çıkmayınız.

Fazla rahatsız edici ödemler mevcutsa mutlaka doktorunuza başvurunuz. Hamilelikte beslenme tavsiyelerine dikkat ediniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...