Gebelikte Varis Problemi

Gebelikte Varis Problemi

Varis, toplardamarların genişleyerek ve kıvrılarak cilt üzerinde belirgin bir şekilde oluşmasıdır. Gebelik döneminde sıklıkla karşılaşılan problemlerinden birisi de varis oluşmasıdır. Gebelikte oluşan varisler ciddi ağrılara ve ciltte kötü görüntülere neden olmaktadır. Varisler kalıtsal yapıdadır. İlk gebelikte az miktarda oluşsa bile ikinci veya üçüncü gebelikte daha da çok artma gösterebilir.

 

 

Gebelik süreci varis oluşumunun kolaylaşması için bir faktördür. Çünkü bebeğin ihtiyacını karşılamak için kan miktarı belirli bir düzeye kadar artma gösterir. Bu süreçte vücutta kan fazlaca bulunur ve özellikle bacaklarda birikmeye başlar. Gebelik döneminde oluşan varisler, rahimde gelişen bebek kasıktaki toplardamara baskı yapar ve bu nedenle varis oluşur.

 

Gebelikte Oluşan Varisler Nasıl Önlenir?

Ciltte mor, mavimsi ve kalın bir şekilde belirginleşen varisler ilerledikçe şiddetli ağrılara, bacakların çabuk yorulmasına, kramplara, bacaklarda sıcaklık ve dolgunluk hissi vermesine neden olur. Varis oluşumunu önlemek için önemli bazı noktalara değinmemiz gerekecek. Bunları şu şekilde açıklayabiliriz.

√ Bol bol yürüyüş yapabilirsiniz.

√ Ağır yük kaldırmayınız.

√ Yüksek topuklu ayakkabı giyinmeyiniz.

√ Belli bir süre araba kullanmayınız.

√ Uzun süre ayakta durmayınız.

√ Uzun süre sabit oturmayınız.

√ Basınçlı külotlu çoraplar kullanınız.

√ Otururken kan dolaşımını hızlandırmak için bacak hareketleri yapabilirsiniz.

√ Bol miktarda su tüketin ve tuzlu gıdalar tüketmeyiniz.

√ Dar kıyafetler giyinmeyiniz.

√ Çok sıcak suyla banyo yapmayınız.

√ Sol tarafa doğru yatmanız rahatlatabilir.

 

Gebelikte Oluşan Varislerin Tedavisi

Gebelik döneminde oluşan varislerin artmasını önlemek için basınçlı varis çoraplarını giymeniz tavsiye edilmektedir. Bu varis çorapları varislerin oluşmasını önlemek için de önemli rol oynamaktadır. Gebelikte varis tedavisinin bitkisel ilaçlarla ve lazer gibi birçok yöntemi bulunmaktadır. Varis tedavisinde ameliyat sadece toplardamarları kalın olan kişiler için uygun görülmektedir. Bunun için mutlaka bir doktor gözetiminde 40 haftada gebelik takibinizi sürdürmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...