Hafta Hafta Gebelik

Hafta Hafta Gebelik

Gebeliğin 1. Haftası

Anne adaylarının heyecanlı ve meraklı dönemleri başlıyor. Bu haftada merak edilen gebelik döneminde nasıl belirtilerle karşılaşacaklarıdır.

 

 

Gebeliğin 2. Haftası

Bu dönemde östrojen ve progesteron hormonları harekete geçer ve göğüslerde hassasiyet başlayabilir.

Gebeliğin 3. Haftası

3 haftalık gebelik döneminde henüz hamile olduğunuz dış görünüşünüzden belli olmaz. Fakat gün geçtikçe vücudunuz her gün yeni bir değişime uğramaktadır.

Gebeliğin 4. Haftası

4 haftalık gebelikte, anne adayının ruh halinde değişiklikler, bulantı ve kramp gibi olağan belirtiler yaşanır. Bazı anne adaylarında ise rahatsızlık verici PMS gibi belirtiler yaşayabilirler.

Gebeliğin 5. ve 6. Haftası

5 haftalık gebelik döneminde artık vücudunuz tüm gebelik belirtilerini yaşamış olması gerekir. Gebeliğin 6. haftasında ise bebeğiniz mercimek büyüklüğünde, fakat bu haftanın bitiminde 3 kat daha hızla büyümüş olacak.

Gebeliğin 7. Haftası

Gebeliğin 7. haftasında  en önemli ve heyecanlı olay bebeğinizin gelişme göstereceği kol ve bacaklarından el ve ayaklarının oluşmaya başlayacaktır.

Gebeliğin 8. Haftası

Bu dönemde bebeğinizin perdeli el ve ayak parmakları gelişmektedir. Göz kapakları artık tamamlanmakta. Minik bebeğinizin nefes borusu gelişmiş olan diline doğru uzanmaya başlıyor.

Gebeliğin 9. Haftası

Bu dönemde hala ilk trimesterin içinde bulunuyorsunuz. Hamilelik belirtileriniz halen devam etmekte ve bebeğinizin gelişiminde önemli rol oynamaktadır.

 

 

Gebeliğin 10. Haftası

Gebeliğin 10. haftasında bebeğinizin böbrekleri, beyni, karaciğeri ve bağırsakları gibi iç organları son şekilleri tamamlanır ve vücuttaki asıl yerlerini alırlar.

Gebeliğin 11. Haftası

Bu döneminde bebeğinizin boyu yaklaşık 2.56 – 3,83 cm uzunluğundadır. Büyüklüğü ise yaklaşık olgunlaşmış bir incir boyutundadır.

Gebeliğin 12. Haftası

Bu döneminde bebeğiniz 6 cm kadardır. Muhtemelen bebeğinizi ilk kez bu haftadaki ultrason kontrolünde görmüş olacaksınız.

Gebeliğin 13. Haftası

Bu  döneminde bebeğinizin parmak uçları artık parmak izine sahip duruma gelmiş. Damarları ve organları cildinin altında görülebilecek vaziyette ve vücudunun büyüklüğü artık kafasına ile orantılı olmaya başladı.

Gebeliğin 14. ve 15. Haftası

Bu dönemde bebeğinizin boyutları yaklaşık 51 mm- 102 mm arasında değişkenlik gösterir. Ağırlığı 42 gram kadardır. 15 haftalık gebelik döneminde ise, gelişimi hızlı olan bebeğiniz artık bir portakal boyutundadır.

Gebeliğin 16. ve 17. Haftası

16 haftalık gebelik döneminde, bir avokado büyüklüğündedir. Önümüzdeki 2 hafta içerisinde gelişimi 2 kat artacaktır. 17 haftalık gebelik döneminde bebeğiniz yaklaşık 160 gram ağırlığında ve 13 cm uzunluğundadır.

Gebeliğin 18. Haftası

Bu haftada bebeğiniz 14 cm uzunluğunda ve yaklaşık 200 gram ağırlığındadır.

Gebeliğin 19. ve 20. Haftası

Bu dönemde göbeğiniz aniden gözünüze büyük gelebilir. Ama gelecek haftalarda daha da büyük göbek göreceksiniz. 20. haftalık gebelik döneminde ise bebek 25 cm uzunluğunda ve ağırlığı 300 gr kadar ulaşmıştır.

 

 

Gebeliğin 21. ve 22. Haftası

Bu haftadaki uzunluğu 27 cm, ağırlığı ise 350 gr kadardır. 22. haftalık dönemde ise uzunluğu  28 cm ve 500 gram olmuştur.

Gebeliğin 23. ve 24 Haftası

23. haftada aynı şekilde devam eder ve 24. haftada ağırlığının çoğu organlar, kemikler, kaslar ve vücudundan biriken yağlardan oluşmuş ve boyutu futbol topu büyüklüğüne gelmiştir.

Gebeliğin 25. ve 26. Haftası

Bu haftada 600 grama kadar çıkmıştır. 26. haftada ise 1 kg ye erişerek, uzunluğu 35 cm kadar olmuştur.

Gebeliğin 27. ve 28. Haftası

27 haftalık gebelik döneminde bebeğinizin ağırlığı yaklaşık 905 gram ve uzunluğu 36 cm dir. Artık bebeğiniz düzenli olarak uyuyup uyanabiliyor. Gözlerini açıp kapatabiliyor. Bebeğinizin ağırlığı 28. haftada 1 kg geçer, uzunluğu ise yaklaşık olarak 38 cm gelir.

Gebeliğin 29. ve 30. Haftası

Bu haftalarda bebeğiniz  yaklaşık 39 cm ve 1.5 kg dir.

Gebeliğin 31. ve 32. Haftası

Bu dönemde uzunluğu 40 cm ve ağırlığı 1800 grama ulaşmıştır.  32. haftada ise hızlı gelişimi ile 42 cm olmuş olabilir ve artık rahminizde büyük bir ağırlık hissettirerek yer kaplamaktadır.

Gebeliğin 33. ve 34. Haftası

Bu haftada bebeğin uzunluğu 45 cm bulmuştur. Tabi ki, her bebek için aynı değildir. Her bebeğin gelişimi farklıdır.

Gebeliğin 35. ve 36. Haftası

Bu haftalarda kilosu hızla artarak 2.5 kg ya kadar gelmiştir.

Gebeliğin 37. ve 38. Haftası

Bu haftalarda 3 kg ağırlığına gelmiş ve uzunluğu yaklaşık 50 cm olur. Artık her an doğum yapabilirsiniz. Hazırlıklı olmalısınız.

Gebeliğin 39. ve 40. Haftası

Bu haftalarda bebek artık ana rahmine iyice yerleşmiş dünyaya gelmek için bekleyiş içerisinde. Bebeğinizin sağlıklı olması için doğduktan sonra sık sık emzirin ve dengeli besleyerek gelişiminin güzel olmasını sağlayabilirsiniz.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...