Hamile Anneler Oruç Tutabilir Mi?

Hamile Anneler Oruç Tutabilir Mi?

Normalde insanlar açlığa uzun süre dayanma gücü sarfederken gebelikte bu süre daha azalmaktadır. Bu konuda önemli olan unsurlardan biri de dinimizde de hamile ve emzirme dönemindeki anneler için oruç yükümlülüğü zorlanmamıştır. Hamile anneler, kendi sağlıkları ve karnındaki bebekleri için normal zamana göre daha çok miktarda kalori, protein, vitamin ve minerale ihtiyaçları vardır. Oruç tutmak isteyen hamile anneler ihtiyaç duydukları vitamin, mineral ve proteinlere yeteri kadar almalarına dikkat etmeli ve bebeğinin de bu ihtiyaçlarını karşılayabileceklerinden emin olmalıdırlar.

 

 

Hamilelik dönemindeki ilk 3 ay genellikle bulantı ve kusmadan kaynaklı olarak anneler yeteri kadar beslenemez. Bu nedenle bu aylara denk gelen ve oruç tutan anneler özellikle sıvı yetersizliği, kan şekerinin düşmesinden kaynaklı bayılma ve aşırı halsizlikle karşılaşabilirler. Bu dönemi atlattıktan sonra 4. ve 5. aya denk gelen aylarda oruç tutulması en uygun zaman olarak bilinmektedir. Hamileliğin son ayları ise anne karnındaki bebeğin en hızlı ve en çok geliştiği dönemdir.

Bu aylarda uzun süre aç kalan hamile anneler bebeğin kilo almamasına, kan şekerinin düşmesine, aşırı sıvı kaybına bağlı olarak anne karnındaki bebeğin olumsuz olarak etkilenmesine yol açmaktadır. Bu dönemde annelerin görevi özellikle bebeği için beslenmesine ve kendine fazlasıyla dikkat etmelidir. Fakat yapılan son çalışmalarda, hamileliğin büyüme ve hızlı büyüme ve gelişme dönemlerinde oruç tutmuş olan annelerin biraz daha düşük ağırlıklı bebekler doğurdukları tespit edilmiştir.

Hamilelikte oruç tutmayla ilgili bir diğer önemli konu ise anne adayının herhangi bir hastalığa sahip olup olmadığıdır. Hamile anne de bulunan şeker hastalığı, hipertansiyon, anemi ve erken doğumu tetikleyen farklı bir hastalığının bulunması oruç tutmasına engeldir. Bu anneler oruç tutamazlar. Oruç tutmaya çalıştıklarında ise hem kendini hem bebeğini ciddi sorunlara sürüklemektedir.

 

Oruç Tutmak İsteyen Hamile Annelerin Yapması Gerekenler

 

√ Mutlaka sahura kalkıp, dengeli ve düzenli beslenmeniz gerekmektedir.

İftar ve sahur arasında ortalama  2-2,5 litre su içmelisiniz. 

√ Kafeinden kesinlikle uzak durmalısınız.

√ Sıcak havalarda dışarı çıkmayınız. Aksi taktirde terleme yoluyla sıvı kaybını artırmış olursunuz.

√  Sebze ve meyvelerin taze tüketilmesine özen gösteriniz.

Yumurta, et, tavuk, balık, kuru baklagilleri her gün farklı tatlarla çeşitlendirerek protein alımını artırın.

√ Çok şekerli ve yağlı gıdalardan, tatlılardan, kızartmalardan mutlaka kaçının.

Sebzeleri ve meyveleri mevsimine uygun tüketiniz. 

√ Gün içinde almanız gereken kalori ihtiyacını iftar ve sahur arasında dengeli bir şekilde tüketiniz. İftarda hafif yemekler tercih edin, sindirimi zor olan yemeklerden uzak durun.

√ İftar ve sahurda almanız gereken vitamin, mineral ve protein içeren besinlere mutlaka yeteri kadar aldığınıza dikkat ediniz.

√ Oruç tutarken bebeğinizin hareketlerinde azalma ve ters bir durum hissederseniz mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...