Gebelikte 23. Hafta Değişimleri

Gebelikte 23. Hafta Değişimleri

23 Haftalık Hamilelik Gelişimi: Gebeliğin 23.Haftası / Embriyonun 21.Haftası

Sevgili bebeğim, sana gebeliğimin 23.haftasından sesleniyorum. Ben 23 haftadır gebelik mucizesini yaşarken sen de 21 haftadır içimde gelişmeye devam ediyorsun. Geçtiğimiz 22 haftada yaptığım gibi bu hafta da 23 haftalık hamilelik gelişimi konusunu inceliyorum, zira sana ve bana neler olacağını çok merak ediyorum. Bu kere senin ağzından başlamak istedik. İşte 23 haftalık hamilelikte yaşananlar!

23 Haftalık Hamilelik Kaç Aylıktır?

Haftanın en merak edilen suali ile başlayalım: 23 hafta hamilelik kaç aylık olur? Evet, tebrikler gebeliğinin 23.haftası ile beraber 6.aya başka bir deyişle 2.trimesterın son ayına girdin. Artık 6.ayın içindesin. Gebeliğinin 3’te 2’sini tamamlamana çok az kaldı.

23.Haftada Hamilelik ve Bebek: Ciğerleri Büyüyor, Suratı Aşikarlaşıyor!

23 haftalık hamilelikte bebek kilosu ile başlayalım. Bu hafta bebeğin hemen hemen 455 gram. Baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu ise 20 cm etrafında. Başka Bir Deyişle bebeğin tombullaşıyor ama cildi hala kırışık. Bunun sebebi cildinin yağlarından daha acele büyümesi ve teninin içini dolduracak, onu gergin yakalayacak kadar yağın olmaması. Ama yağlar da arkadan geliyor.

Vücudunu kaplayan tüyler zaman zaman koyulaşıyor. Suratı ve bedeni doğumdaki halini almaya başlıyor. Ciğerleri dışarıdaki hayata onu hazırlamak için büyüyor. Ayrıca ciğerlerindeki damarlar da solunuma hazırlanmak için gelişmeye devam ediyor. Solunum hareketleri yapıyor ama bunlar yalnızca sınama hareketleri. Hala oksijeni plasentadan alıyor. Zira doğum sonrasına kadar ciğerlerde hava yok.

23 Haftalık Hamilelikte Bebek Hareketleri

Aslında şimdiye kadar bebeğinin hareketlerini sezmeye başlamış olabilirsin. Ama temel şenlik şimdi başlıyor. Zira bebekler 24.ile 28.haftalarda en faal yarıyıllarını geçirirler. Rahmin içindeki yuvalarında yerleri bol olduğu için rahatça hareket ederler. Fakat hareketler kısa süreli ve kumpassızdır. Bu surattan bir gün sezip bir gün sezmemek seni korkutmasın. Günlük olarak hareket takibini 28. Haftadan sonra yapmaya başlayabilirsin.

23 Haftalık Bebek Görüntüsü

Baby Shower Partisi İçin Hazırlan!

Yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan bu aktiflikle, bebeğin doğumu ve sonrası için lüzumun olan malzemelere kavuşabilirsin. Eksantrik görünüyor olabilir, söyleyelim: Bir liste hazırla ve o listeye lüzumun olan malzemeleri yaz! Kutlamaya gelecek olan insanlar da sana bu malzemeleri armağan etsinler. “Olur mu öyle şey, ayıp!” deme sakın. Zati sana bir armağan alacaklar. Sen yalnızca aynı armağanların alınmasını yasaklamakla kalmıyor, onlara dayanakçı da oluyorsun.

Ayrıca, bu aktiflik ile bebeğinin gelişini kutlayıp; hoşlandıklarınla biraraya gelerek neşeli zaman geçirebilirsin. Bebeğin daha doğmadan neden böyle bir kutlama tertip edilsin diye soruyorsan, hemen söyleyelim: Bebeğin doğduğunda onu emzirmek, yattırmak ve altını değiştirmek gibi işlerle meşgul olacağından gelenlerle yeterince zaman geçiremeyebilirsin.

23 Haftalık Hamilelikte Annedeki Farklılıklar: Rahim Durmuyor, Gelişiyor!

Rahmin göbek deliğinin üzerinde takribî 3.75 cm, başka bir deyişle karnındaki farklılıklar yavaş yavaş ilerliyor. Artık netlikle yuvarlak bir görünümün var. Rahmin de bebeğin de gelişiyor.

Fakat bayanların ve bebeklerin farklı ebatlarda olduğunu ve farklı oranlarda geliştiğini unutma. Bu surattan kendini değişik gebelerle mukayese etme. Senin için ehemmiyetli olan aralıksız başkalaşım ve aralıksız sihrimedir. Bebeğin geliştikçe, plasenta da gelişir. Amniyotik akışkan ölçüyü de çoğalır. Gebeliğin ilerledikçe rahmin daha da gelişir ve ağırlaşır.

İşte O Malum Sual: 23 Hafta Hamilelikte Kaç Kilo Alınmalı?

Bu yarıyıl çevrendekiler kilonla alakalı yorumlar yapabilir. Çok kilo aldığın için ikiz bebek taşıdığını söyleyebilirler. Ya da olması gerekenden az kiloda göründüğünü düşünebilirler. Kilonla alakalı kaygıların varsa hekiminle paylaşabilişin ve beslenme kumpasını beraber gözden geçirebilirsiniz. Zati hekimin artık her tetkikte kilona bakacaktır. Hem kilo alımındaki farklılıkları hem de rahmindeki gelişmeyi takip edecektir.

Bu haftaya gelindiğinde toplam kilo alımın 5.5 ila 6.8 kilogram arasında olabilir. Gebeliği toplamda, vasati 11-14 aralığında bir kilo alımı ile tamamlamak uzmanlar tarafından sıhhatli bulunandır.

23 Haftalık Hamilelikte Şeker Testi: 2.Trimesterın Sonunda Yapılır!

Diyabet hastası olmayan hamile bir kadının idrarında şeker bulunması sık tesadüfülen bir gidişattır. Özellikle de 2.ve 3.trimesterlarda tesadüfülür. Bir Hayli hekim, her hamile bayana şeker tarama testi yapar genellikle de 2.trimestarın sonunda yapar. Başka Bir Deyişle 23 haftalık hamilelikte şeker yüklemesi yapılması mantıklı bir giderekmedir. Zira 23.hafta hamileliğin 6.ayına aynı zamanda da 2.trimesterın son ayına denk kazanç. Fakat illa 23.haftada yapılacak diye bir kaide yoktur. 2.trimestarın sonunda hekimin uygun gördüğü bir haftada yapılabilir.

Diyabeti teşhis etmek için yapılan kan testleri açlık kan şekeri ve glikoz hoşgörü testidir. Açlık kan şekeri testi için, testten evvelki akşam yemek yenir, sabah bir şey yemeden evvel kan testi yapılır. Olağan bir test neticeyi diyabetin ihtimal dışı olduğunu gösterir, kanda yüksek seviyede şeker çıkarsa daha fazla analiz gerekir. Bu da glikoz hoşgörü testi başka bir deyişle şeker yüklemesidir. Testten evvelki akşam yemeğinden sonra aç kalmak gerekir. Sabah laboratuvarda, içindeki şeker ölçüyü ölçülen bir akışkan içmen istenir. Bir şişe gazoza eş. İçtikten sonra muhakkak aralıklarla kan alınır, bu da bedenin şekere nasıl tepki verdiğini gösterir.

23.Hafta Hamilelikte Kirletilme: 2. ve 3.Trimesterda Lekeler

Hamileyken çamaşırında pembe ya da kırmızımsı bir kir görmek her zaman tedirgin edicidir. Fakat 2.ya da 3.trimesterda hafif kanama ya da kirletilme genellikle kaygı etmeyi gerektirmez.

Sebebi giderek alınganlaşan rahim ağzı dokularının vajinal tetkik veya cinsel ilişki sırasında hasar görmesidir. Bazen de bilinmez ama genellikle hasarsız nedenlerden ortaya çıkabilir.

Yine de daha ciddi bir şeyin bulgusu olma olasılığına karşı gebelik süresince kanama ve pislenmeleri hekiminle paylaşmanı öneririz.

Gebeliğin 2.yarısından itibaren karın sızısı ile beraber kanama kirletilmeden daha farklı ele alınması gereken bir gidişattır. Geç yarıyıl hamilelik karmaşıklıklarından plasentanın erken dağılması veya plasenta previa gibi meselelerin işareti olabilir.

Kanama varsa ya da hafif kanamaya ek olarak karında sızı ve rahimde kramp ve rahatsızlık hissi varsa hekimini hemen aramalısın. Genellikle bir ultrason tetkiki mesele olup olmadığını hemen gösterir.

23.Hafta Hamilelikte Burun Kanaması: Nasıl Durdurabilirim?

Bedende gezen yüksek seviyede östrojen, progesteron ve bunların neden olduğu çoğalan kan akışı suratından burnundaki mukoz dokular da şişmeye başlar ve yumuşar. Üstelik bu dokular, enfeksiyon ve mikropları bedenden uzak yakalamak için her zamankinden daha fazla mukuz üretir. Bu da burun tıkanıklığı hatta burun kanamasına neden olabilir.

Belki bu meseleyle ilk kere 23.haftada karşılaştın, belki henüz karşılaşmadın, belki de daha erken yarıyıllarda başına geldi. Her zaman dediğimiz gibi gebeliğe bağlı bulgular, şikayetler, karmaşıklıklar her hamile bayanda farklı zamanlarda ve farklı frekanslarda ortaya çıkabilir.

Doktorunun nasihatiyle C vitamini yardımı almak ya da C vitamini içerek besinler harcamak kılcal damarlarını kuvvetlendirir ve kanamasını yasaklayabilir. İşte yapabileceğin bazı stratejiler:

 • Bulunduğun civarların kuru olmamasına, her zaman nemli olmasına itina göster.
 • Eğer kış ise kalorifer kenarlarına kesinlikle suluklar as.
 • Buhar makinası kullanarak civarın havasını temizle.
 • Burnun kanadığında uyumak ya da geriye doğru uzanmak yerine hafifçe öne doğru eğik gidişatta otur.
 • Baş ve işaret parmaklarınla burun deliklerinin üzerinden ve burun kemiğinin altından yakalayıp sık, beş dakika öyle dur.
 • Kanama tekerrür ederse devam et.
 • 3 sınamada kanama hakimiyet altına alınmazsa hekiminle bağlantıya geçmende fayda var.

23 Haftalık Hamilelikte Tansiyon: Bu Yüksek Tansiyon Nerden Çıktı?

Gebeliğin genelinde ya da en azından neredeyse 24.haftaya kadar tansiyon, hamile kalmadan evvelki yarıyıla göre daha düşük seviyelerde ilerler. Fakat hamileliğe bağlı yüksek tansiyon hipertansiyon da hamile bayanların kimilerinde ortaya çıkabilir.

Gebelik yarıyılı kumpaslı olarak hekim hakimiyetinden geçtiğimiz bir yarıyıl olduğu için erkenden teşhis ve rehabilitasyon edilebilir. Böylece afaki karmaşıklıkların ortaya çıkması yasaklanır. Hamileliğe bağlı hipertansiyon, preeklampsinin hamilelik zehirlenmesi bulguları arasında olabilir. Preeklampsinin değişik bulguları şöyledir:

 • Görünüşte fazla yemek yemeğe bağlı olmayan ani kilo artışı
 • Ellerde ve yüzde ciddi biçimde şişme
 • Sebebi anlaşılmayan baş ağrıları
 • Mide ve yemek borusunda acıma
 • Bedenin her yerinde kaşıntı
 • Görme bozukluğu
 • İdrarda protein
 • Hızlı kalp atışı
 • Karnın üst bölgesinde sancı

23 Haftalık Hamilelikte Beslenme: Sodyuma Dikkat!

Gelelim 23 haftalık hamilelikte nasıl beslenmeli? mevzusuna… Hamileyken sodyum alımı mevzusunda dikkatli olman gerekir. Çok fazla sodyum harcaman bedeninin su yakalamasına neden olabilir. Bu da şişme ve kabarıklık sezmene yol açar. Çok fazla sodyum veya tuz kapsayan yiyeceklerden uzak durmaya çalışmalısın. Turşu, tuzlu kuruyemişler, işlenmiş veya konserve besinler…

Bunu hakimiyet altında yakalamak için yiyeceklerin yaftalarını okuyabilirsin. Bir porsiyon başına düşen sodyum ölçülerini genellikle bulgular. Su tüketimini çoğaldırıp sodyum tüketimini ise günde 3 gramla 3000 mg ile hudutlu yakalamalısın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...