Hamilelikte 24. Hafta Değişimleri

Hamilelikte 24. Hafta Değişimleri

24 Haftalık Hamilelik Gelişimi: Gebeliğin 24.Haftası / Embriyonun 22.Haftası

24 haftadır yaşamının en inanılmaz yarıyılını yaşıyorsun. Bu yarıyılı inanılmaz yapan şeylerden biri de yaşamının en büyük mükâfatı ile sonlanacak olması. Her hafta olduğu gibi 24 haftalık hamilelikte neler olur, neler biter merak ediyorsun. Hepsini anlatacağız, hemen okumaya başla!

24 haftadır yaşamının en inanılmaz yarıyılını yaşıyorsun. Bu yarıyılı inanılmaz yapan şeylerden biri de yaşamının en büyük mükâfatı ile sonlanacak olması. Bebeğin ise yaşamda onu en çok beğenecek ve gözetecek şahsa, sana kavuşmak için 22 haftadır çalışıp çabalıyor. Her hafta olduğu gibi 24 haftalık hamilelikte neler olur, neler biter merak ediyorsun. Hepsini anlatacağız ama her zaman söylediğimiz gibi, bu yazılardan fikir al, teyit alacağın ve dediklerini uygulayacağın birey hekimin olsun.

O Zaman Başlayalım: 24 Hafta Hamilelik Kaç Aylık Eder?

Yirmi dördüncü hafta hamilelikte 6.aya dahildir. 6.ay, 2.trimesterın son ayıdır. Artık karnındaki hareketler hakkında şüphe dinlemene gerek yok: Gaz değil, hepsi bebek! Gaz olsa duramazdın! 6.ayla beraber küçük kollar ve bacaklar daha sert vurmaya başladıkça, bebeğin jimnastik yapışını, bazen de hıçkırmasını dışarıdan seyredebilirsin.

Bu ay artık 2.trimesterın sonu ama yeniden de önünde daha gidecek yol, alınacak kilolar var. Başka Bir Deyişle, “…daha gidecek çok yolumuz var hoş yârim…”! Fırsat varken azıcık daha hareket et, sonra pişman olma! Ne de olsa 2.trimester hamileliğin balayı.

Baby Shower: Hazırlıklar Başlasın!

Senin ve bebeğinin lüzumlarının bitirildiği, dostlarınla buluşup neşeli süre geçirdiğin ve üstüne üstlük bir de bebeğinin gelişini kutladığın bir baby shower partisi tertip etmeni öneriyoruz.

İhtiyacın olan malzemelerin listesini hazırlamaya başlamalısın.Bu listenin emeli, kutlamaya gelecek olan dostlarının sana alacakları armağanlar mevzusunda onlara yol göstermeni sağlamak! “Olmaz öyle şey” dememelisin. Onları “ne alsam acaba” tasasından; kendini de hamile halinle alınması gereken şeyleri almak için dolanıp durmaktan kurtarıyorsun. İyi bir fikir, kabul et.

24 Haftalık Hamilelik Bebek Gelişimi

24 haftalık hamilelik bebek kilosu takribî 540 ila 675 gramken, baş bölgesinden kalçalara kadar olan uzunluğu ise hemen hemen 21 cm etrafındadır. Artık haftalık kilo alma sürati takribî 180 gram. Giderek şişmanlamasına karşın hala çok küçük ama suratı ve bedeni doğumdaki bir bebeğe daha çok benziyor.

Olağanüstü hoşlukta kirpikleri, kaşları hatta epeyce saçı dahi var. Henüz tüylerinde hiç pigment bulunmadığı için sarışın mı, esmer mi, kızıl mı olduğu belirli değil zira şuan kar beyaz…

Bu hafta ufak bebeğin amniyotik kesenin içinde baş alt mı yoksa düz mü durduğunun farkında olur. Bunun sebebi bedenin balansını sağlayan iç kulağının gelişmiş olmasıdır.

Ayrıca yeniden bu hafta dünyaya gelen erken doğum bebeklerinin hayata bahtı %50’den fazladır ve her geçen hafta bu ihtimal çoğalır. Yeniden de ciddi ebatlarda karmaşıklıklara sık sık rastlanır.

24 Haftalık Hamilelikte Bebek Hareketleri

24 haftalık hamilelikte tekmeleme mevzusunda en çok sorulan suallerden biri, “Bebeğim bazı günler durmadan tekmeliyor, bazı günler çok serinkanlı duruyor, banal mi?” Fetüslerin de bir insan olduklarını unutmayalım başka bir deyişle onlar da bizler gibi bazı günler kendilerini hareketli ve canlı sezerler, daha fazla tekme savurur, ben buradayım derler, bazı günler ise durgunca durmak isterler.

Kendi ruh halleri dışında annelerinin hareketleriyle iletişimli olarak da davranırlar. Aynı doğduktan sonra olacağı gibi sallandıkça yatışır, uysallaşırlar. Onun için muhtemelen sen hareketli bir gün geçirdiğinde senin ritminle durgunlaşacak, sen serinkanlı bir gün geçirdiğinde, bu sefer o harekete geçecek.

Yemek yedikten sonra kan şekerinin yükselmesine tepki olarak harekete geçtiğini gözlemleyebilirsin. Ya da sen gergin veya coşkulu olduğunda adrenalin tepkin onu uyardığı için hareketlerindeki çoğalışı hissedebilirsin.

24 ila 28.haftalar en hareketli haftaları olmasına karşın hareketlerin kumpassızlığının bir mahzuru yoktur. 28.haftadan sonra tekmelemeleri takip altına alıp günden güne hakimiyet faktör daha sıhhatli olacaktır.

Bunun yanı gizeme bebeğin bazen o kadar sert tekmeler ki, canın acır, sanki kaburgaların çatlayacakmış gibi sezersin. Zira bebeğin rahimde olgunlaştıkça giderek kuvvetlenir ve bir zamanlar içinde kelebekler uçuyormuş gibi sezdiğin hareketleri sertleşir.

Bu surattan da kaburgalarına yediğin bir tekme karnına ya da servikse aldığın bir darbe canını yakabilir. Bebeğin çok fena atağa geçerse pozisyon değiştirip onun dikkatini dağıtmayı sınayabilirsin. Bu farklılık küçük boksörün balansını bozarak atağı geçici bir zaman savuşturabilir.

24 Haftalık Bebek Görüntüsü

24 Haftalık Hamilelikte Annedeki Değişiklikler

Rahmin artık göbek deliğinin üstünde 3.8 ila 5.1 cm aralığında ölçülür.

O bilindiği üzere sualle devam edelim: 24 haftalık hamilelikte kaç kilo alınmalı? Bu haftaya gelindiğinde toplam kilo alımın 6 ila 7.3 kilogram arasında olmalı.

Bazı bayanlar gebelik yarıyılında burunlarında tıkanıklık olmasından ve burun kanamalarından şikayet eder. Bu şikayetler hormonsal metamorfozlardan etkilenen dolaşım sisteminden kaynaklanır. Bu vaziyet, burundaki mukus çeperlerinin ve burundaki geçitlerin şişmesine ve daha basit kanamasına neden olur. Bu mevzuyu 23.haftada daha ayrıntılı ele aldık şayet sıçradıysan geri dönebilirsin.

Bunların dışında da bu hafta veya bu haftanın çevresini gezerken yaşayabileceğin bazı kasvetlerden bahsetmek istiyoruz. İşte 24 haftalık hamilelikte annenin şikayetleri:

24 Haftalık Hamilelikte Vajinal Akıntı: Rengine Dikkat!

Hala kokusuz ya da çok hafif kokulu ince ve beyaz bir vajinal akıntın olabilir. Bu akıntı sarıya ya da yeşile çalar renkte ve besbelli kokulu ise ya da vulvada tahriş, kızarıklık ve kaşıntı varsa vajinal enfeksiyon tehlikeyi olabilir. Hekimini vaziyetten haberdar faktör sıhhatli olacaktır. Enfeksiyonlar rehabilitasyon edilmediğinde bebeğin için hasarlı olabilir.

24 Haftalık Hamilelikte Süt Gelmesi: Ağız Sütü Geliyor!

Göğüslerin artık süt üretmeye hazır olabilir. Gerçeğinde epeyce erken olmasına karşın göğüs uçlarından sulu ve sarımtırak akışkan damlacıklarının geldiğini fark edebilirsin. Bu ilk süte ağız sütü ismi verilir ve faal enfeksiyonlarla savaşan antikorlarla doludur. Bu ağız sütü doğumdan sonraki birkaç gün bebeğinin yiyeceği olacak.

24 Haftalık Hamilelikte İdrar Kaçırma: İdrar mı Amniyotik Akışkan mı?

Bebeğin geliştikçe, plasenta gelişir, amniyotik akışkan ölçüyü çoğalır. Gebeliğin ilerledikçe rahmin de gelişir ve ağırlaşır.

Gebeliğin başında rahim, idrar torbasının artta ve kalın bağırsağın altında bulunurken, sonraki yarıyıllarda idrar torbasının üzerindedir. Büyüklüğü çoğaldıkça idrar torbasına baskı yapar. Hatta bazen sızıntı yapar ama idrar mı kaçırdın yoksa amniyotik akışkan mı sızdı emin olmak zordur.

Zira 24 haftalık hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu da bir hayli hamile kadının şikayetleri arasında yer alır. Bu vaziyet elbette 24.haftaya özel bir şikayet de değildir. Her bayan şikayetleri değişik yarıyıllarda ve değişik frekanslarda yaşayabilir.

İdrar akışı yavaş olduğundan her an idrar yolu enfeksiyonuna tutulma tehlikeyi vardır. Yavaşlayan idrar akışının sebebi, gelişen rahim ve idrarı böbreklerden idrar torbasına taşıyan sidik borularının adale esnekliğinin hafiflemesidir. Bu surattan da 24 haftalık hamilelikte sık idrara çıkmaşikayeti devam eder. Ama idrara çıkmadaki çoğalışın yanı gizeme sızı, yanma gibi şikayetler varsa idrar yolun enfeksiyon kapmış olabilir.

Endişe ettiğin her gidişatı hekiminle paylaşmalı, kafandaki sual işaretlerini yanıtlar bulmalısın. Yaşadığın şeyin idrar kaçırmamı, idrar yolu enfeksiyonu mu yoksa amniyotik akışkan sızıntısı mı olduğuna hekiminle beraber karar vermelisiniz.

24 Haftalık Hamilelik ve Cinsellik

Genellikle bayanlar hamileyken cinsel yaşamlarına karşı 2 tavırdan birini yaşar. Biri, ilk ve 3.trimesterde isteğin eksilmesi ve 2.trimesterde çoğalmasıdır. İkincisi, gebelik ilerledikçe isteğin yavaş yavaş azalmasıdır.

24 haftalık hamileliği de içine alan 2.trimesterde bazı bayanlarda cinsellik mevzusundaki istek çoğalır. Belki de ilk defa çoklu orgazmlar yaşanır. Bu, hormonsal etkinliğin yükselmesi ve pelvik bölgede kan akışının çoğalmasından kaynaklanır.

Gebelik ilerledikçe değişik pozisyonların gerektiğini fark edebilirsin. Karnın bir hayli pozisyonda rahatsız olmaya başlar. 16.haftadan itibaren bebeğin doğumuna kadar yüzüstü uzanman nasihat edilmez. Zira rahmin ağırlığı dolaşımım baskılar. Yan uyumaya çalışabilir veya üstte olduğun pozisyonları sınayabilirsin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...