Hamilelikte 34. Hafta Başkalaşımları

Hamilelikte 34. Hafta Başkalaşımları

34 Haftalık Hamilelik Gelişimi: Gebeliğin 34.Haftası / Embriyonun 32.Haftası

34 haftalık hamilelik serüveni geride kalmak üzere. Artık haftaları sayıyorsun. Sabırsızlandığını, heyecanlandığını, korktuğunu, bir hayli şeye anlam veremediğini, sızılar, sancılar sürüklediğini ama bebeğini eşsiz bir aşkla beklediğini öğreniyoruz. 34 haftalık hamilelikte neler olur, neler biter? İşte merak ettiğin her şey!

34 Haftalık Hamilelikte Bebeğin Gidişatı

Bu hafta bebeğin boyu 44- 50 cm’i bulmuş olabilir. Peki, 34 haftalık hamilelikte bebek kaç kilo olur? Takribî 2200 gram civarındadır.

Minicik tırnakları büyük olasılıkla artık parmaklarının ucuna gelmiştir. Yakın zamanda suratını çizmesin, kendine hasar vermesin diye o tırnakları kesmeye hazırlanacaksın. Şayet bebeğin erkekse testisleri karından gerçek yerlerine testis kılıfına doğru iniyor.

Cildini gözeten verniks katmanı bu hafta kalınlaşmaya başlıyor. Doğduğunda bu katmanın izlerini görebilirsin. Teninin üzerinde çıkan ayva tüyleri ise neredeyse tamamen kayboldu.

34 Haftalık Bebek Görüntüsü

34 Haftalık Hamilelik Annedeki Değişiklikler

Bu hafta rahmin, göbek deliğinden rahmin tepe noktasına kadar ölçüldüğünde takribî 14 cm, pubik simfizden ölçüldüğünde ise 34 cm çıkar. Miktarlar vasati ölçülerdir.

Gebeliğinin aynı yarıyılında olan tüm bayanların miktarları aynı değildir. Ehemmiyetli olan uygun bir biçimde kilo almak ve rahmin uygun bir biçimde genişlemesidir. Peki, 34 haftalık hamilelik kaç aylık eder? Bizim hesaplarımıza göre hamilelikte 34.hafta gebeliğin 8.ayına dahildir. İşte gebeliğinin 8.ayında, 34.haftada yaşayabileceğin bazı bulgular!

34 Haftalık Hamilelik Belirtileri

  • 34 haftalık hamilelikte mide yanması: Hamileliğin son yarıyıllarında gelişen rahim ve bebek, kesintisiz mideyi yukarıya doğru iter ve sıkıştırır. Bu tazyik, mide asitlerini yukarıya doğru iterek mide yanmasına neden olur. Fakat bu ay içinde bebek leğen kemiğine inerse mide yanması ve kabızlık gibi bazı mide bağırsak meselelerinde iyiye gitme olabilir. Ama bu “rahatlama” sınan gidişatı tüm bayanlar yaşamaz. Büyüyen bebek doğum kanalından alt doğru inerken göğüs kafesine baskı yapmaya devam edebilir.
  • 34 haftalık hamilelikte akıntı: Birçok kadının hamilelik süresince akıntısı olur. Lökore denilen beyaz akıntı, sulu, beyaz, hafif kokulu ya da kokusuz bir akıntıdır. Sebebi hormonların hamilelik sırasında fazla derecede genişleyen vajina duvarına yaptığı tesirdir. Akıntı hamilelik zamanınca çoğalabilir ve şiddetlenebilir. Fakat akıntı yeşilimsi, sarımsı, koyu ve peynir kıvamında, ağır kokulu ise vajinal enfeksiyon geçiriyor olabilirsin. Özellikle bu akıntıya kızarıklık, kaşıntı, tahriş eşlik ediyorsa bulgular kuvvetlenir. Bu vaziyetin sinyallerini aldığında
  • 34 haftalık hamilelikte karın sızısı: Hamileliğin ortalarında ve daha sonraki yarıyıllarında bel sızısı ile beraber gelen karın sızısı bir sualin habercisi olabilir. Sebebi ne olursa olsun sızı şiddetliyse ve inatçıysa, ateş varsa, karında şişme hissi yaratan kasılmalar ve adet sızısına eş bir kramp varsa, vajinal kanama ya da akıntı, mide-bağırsak semptomları, baş dönmesi veya sersemlik varsa hekimini hemen aramalısın.

34 Haftalık Hamilelikte Sancı: Palavracı Doğum Sancıları!

Hekimine kesinlikle doğum sancılarının nasıl olduğunu sor. Sana asıl doğum sancıları ile hazırlık sancıları arasındaki farkı kavrayabileceğin biçimde anlatsın. Asıl sancılar kesintisiz çoğalır ve şiddetlenir. Kumpaslı bir ritimleri vardır.

Palavracı doğum sancıları çoğunlukla asıl doğum sancılarından evvel ortaya çıkar. Sızılı olabilir. Asıl doğum sancısı gibi gelebilir. Ama çoğu vaziyette kumpassızdır. Kısa zamanlıdır. Bedenin bir hayli yerine rahatsızlık verebilir. Misalin kasıklar, karnın alt bölgesi ya da sırt. 34 haftalık hamilelikte kasık sızısı şikayetinin nedeni bu palavracı sancılar da olabilir.

Asıl doğum sancılarında rahim içi sancılar, rahmin tepe noktasında başlayan ve pelvisin alt kısmına doğru tüm rahme dağılan bir sızı oluşturur.

34 Haftalık Hamilelikte Beslenme

Hamileyken kolesterol seviyesi ölçtürmek zaman ve emek kaybı olabilir. Zira hormonlardaki metamorfozlar suratından kandaki kolesterol seviyesi yükselir. Bebek doğana kadar ya da emzirme sonlanıncaya kadar beklenebilir.

A vitamini açısından zengin ara öğünler harcamaya çalışabilirsin. Atıştıracak bir şeyler ararken fırında pişirilmiş patates usuna gelmeyebilir ama bu harikulade bir ara öğündür. Patates yediğin zaman kızartma olmamak koşuluyla protein, lif, kalsiyum, demir, B vitaminleri ve C vitamini alırsın.

Brokoli, havuç, kuşkonmaz vitaminlerle dolu yiyeceklerdir. Fırında pişmiş patatese ilave ederek onları da ara öğünlerde atıştırabilirsin. Yoğurtla beraber daha lezzetli hale getirebilirsin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...