Hamilelikte 35. Hafta Başkalaşımları

Hamilelikte 35. Hafta Başkalaşımları

35 Haftalık Gebelik Gelişimi: Hamileliğin 35.Haftası / Ceninin 33.Haftası

35 haftalık gebelikte neler olur, bebeğin kilosu kaçtır, annenin şikayetleri nelerdir? Hepsi senin için yazıldı! Başka soruların varsa yorumlarda yaz, kendi deneyimlerini 35.haftalık gebe olan annelerle paylaş!

35 haftalık gebelik kaç aylık olur? sorusu ile başlayalım. 35 haftalık gebelik 8.ayın sonuna denk gelir. 40 haftalık gebelik sürecinin 35 haftası bitmiş, tahmini olarak 5 haftası kalmıştır.

35 Haftalık Gebelikte Bebek Gelişimi

Rahim gittikçe büyüyor, rahmin boyutundaki artış, bebeğin ve plasentanın büyümesi ve amniyotik sıvının artmasındandır. Bütün bu etmenler fetal kiloyu tahmin etmeyi zorlaştırır. 35 haftalık gebelik bebek kilosu yaklaşık olarak 2.5 kilo kadardır. Toplam boyu ise 45-50 cm aralığında olabilir.

Beyin hücreleri ise hızla artmaya devam ediyor. Kafasının büyümesi de hızlanıyor. Ayrıca bu haftalarda artık başını pelvise doğru dönmüş olabilir. Bebeğin pozisyonu bu şekildeyse doğumda da önce başı çıkacak demektir, bu da senin için doğumu kolaylaştıran bir etkendir. Bebeğin kafası büyük olabilir ama hala yumuşaktır ve bu da doğum kanalından geçmesini kolaylaştırır.

35 haftalık gebelikte bebek hareketleri, rahmin içindeki kalabalıklaşma yüzünden daha az hissedilebilir. Bu sıkışıklık daha büyümüş ve güçlenmiş olan bebeğinin sana yumruklar atmasını zorlaştırabilir. Ama yine de bir sürü gerilme, yuvarlanma, kıpırtı hissedersin.

35 Haftalık Bebek Görüntüsü

35 Haftalık Gebelikte Annedeki Değişiklikler

35 haftalık gebelik kilosu toplamda 10.8 ila 13 kilo arasında olmalıdır. Bu kiloları kaliteli kalorilerden almak için beslenme düzenine dikkat etmen gerekir.

Vücudun gelişmekte olan bebeğin için bol miktarda vitamin ve mineral ihtiyacı duymaya devam eder. Ayrıca emzirmek için çok daha fazlasına ihtiyacın olacak. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde vücudunun hem senin için hem de bebeğin için ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri ve bunların günlük dozajlarını doktorundan öğrenmelisin. Bu miktarlar herkesin bünyesine göre değişebilir. Örneğin A vitaminini hamilelik döneminde 800 mcg alman yeterliyken bu miktar emzirme döneminde 1300 mcg’ye çıkabilir.

Bu aralar bebeğin doğum sürecine hazırlık olarak aşağılara leğen kemiğinin içine doğru indiğini hissedebilirsin. Yanıltıcı bir tabir olmakla birlikte buna “hafifleme” dendiğini duymuş olabilirsin. Karnın üst kısmı rahatlamıştır ama onun yerine leğen kemiğine, idrar torbana ve kalçalarına baskı artmıştır. Bunların dışında başına gelebilecek 35 haftalık gebelik şikayetleri arasından bazıları ise şöyle:

35. hafta gebelikte kanama:

Gebeliğin son dönemlerinde kanama plasenta ile ilgili sorunların işareti olabilir. Bu sorunlardan en çok rastlananı Önde Gelen Plasenta yani Plasenta Previa sendromudur.

Bu yüzden 35.hafta gebelikte kan gelmesi ya da 3.trimesterın herhangi bir haftasında kan gelmesi bunun belirtisi olabilir. Çünkü en sık görülen belirtisi rahimde hiçbir sancı duymadan ağrısız kanama olmasıdır. Plasenta previada kanama uyarı olmadan başlayabilir. Herhangi bir kanama şikayetinde doktorunu haberdar etmen en sağlıklısı olacaktır.

35 Haftalık gebelikte nefes darlığı:

Büyüyen rahmin diyaframını yukarıya doğru ittiği için yeterince hava alamıyormuş gibi hissedebilirsin. Derin nefes alma hissi ve nefes darlığı yaşaman normaldir. Eğer bu aralar bebeğin rahmin ve leğen kemiğinin alt bölümlerine inerse, bazı bebekler böyle yapar, nefes alman kolaylaşacaktır.

35 haftalık gebelikte sık idrara çıkma: Bu aralar bebeğin doğum sürecine hazırlık olarak aşağılara, leğen kemiğinin içine doğru inebilir. Eğer leğen kemiğine inerse idrar sorunları yoğunlaşabilir. Leğen kemiğinin içine doğru hareket ettikçe idrar torban üzerinde daha fazla baskı hissedebilirsin. Bu yüzden de daha sık idrara çıkma ihtiyacın olacaktır Gebeliğin son haftalarında geceleri birkaç kez idrara çıkabilirsin. Günlük su tüketimini akşam saatlerine kadar tamamlayıp yatmadan önce çok su içmemeye çalışabilirsin.

35 haftalık gebelikte vajina ağrısı:

35 haftalık hamilelikte vajina ağrısı rahim ağzının açılmaya başladığının işareti olabilir ama bu doğum sancılarının başladığı anlamına gelmez. Açılma doğum sancılarından haftalar önce de başlayabilir. 35 haftalık gebelikte vajinaya baskı hissedilmesinin sebebi rahim ağzı açılması olabilir. Bu tür bir açılma sırasında vajinada şiddetli ve bıçak saplanması gibi bir ağrı ve baskı hissedebilirsin. Gebeliğin son dönemlerinde vajinada ağrı olması genelde kaygılanacak bir durum değildir. Ama yine de doktoruna bahsetmende fayda olabilir.

35 haftalık gebelikte kasılmalar:

Bu dönemde bazı kadınlarda kasılmalar başlayabilir. Bazı kadınlara ise hiç rahatsızlık vermemesi hatta kendini hissettirmemesi de mümkündür. Hem kramp hissedip hem de rahmini kasılmış ve sertleşmiş gibi hissediyorsan kasılmaların ne kadar sık ve düzenli olduğuna dikkat etmen gerekecektir. Doktoruna kasılmaların kaç dakika arayla geldiğini, ne kadar sürdüğünü not ederek bilgi vermelisin.

35 haftalık gebelikte hemoroid:

Çok sıkıcı bir derttir ama hamilelik sırasında kadınların çoğu hemoroid sorunu yaşar. Bacaklardaki damarların bu dönemde varis oluşumuna müsait olması gibi rektumdaki damarlar da müsaittir.

Büyüyen rahmin baskısı ve pelvise kan akışının artması rektum duvarındaki toplardamarların şişip kabarmasına neden olabilir. Hamilelik dönemi şikayetlerinden kabızlık da hemoroid sorununu ağırlaştırabilir. Hatta doğrudan neden olabilir.

35 haftalık gebelikte ellerde uyuşma:

Bu günlerde el ve ayaklarında karıncalanma, uyuşma oluyorsa sebebi muhtemelen şişen dokuların sinirlere baskı yapması.

Fakat uyuşma ve ağrı başparmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağının yarısı ile sınırlı ise karpal tünel sendromuna yakalanmış olabilirsin. Bu hastalık aslında düzenli olarak ellerin aynı hareketi tekrar etmesini gerektiren işleri yapan insanlarda görülse de hamile kadınlar arasında da yaygındır.

Bunun nedeni parmaklara giden sinirlerin geçtiği karpal tünelin hamilelik sırasında şişmesi ve bunun sonucunda ortaya çıkan basıncın uyuşma, karıncalanma, yanma ve ağrıya yol açmasıdır. Semptomlar el ve bileği de etkileyebilir kola da yayılabilir. Bu konuda daha fazla bilgi almak

Hamilelikte Nefes Egzersizleri

Hamilelik sürecinde vücudunda ortaya çıkan değişimlere uyum sağlamanı kolaylaştıracak aktivitelerden biri nefes egzersizleridir.

Peki, hamilelikte nefes egzersizlerinin yararları nelerdir?

  • Mide yanması ve kabızlık ile ilgili şikayetlerinin azaltır.
  • Hazmın kolaylaşmasına yardımcı olur.
  • Kan dolaşımının düzene girmesini sağlar.
  • Bebeğine giden oksijen miktarının artmasına destek verir.

Nefes egzersizlerini sadece hamileliğin sırasında değil, hayatın boyunca uygulamanı öneririz. Ancak, öncelikle hamilelik dönemi!

Hamileliğin Sonlarına Doğru Duygusal Değişimler

Doğum yaklaştıkça daha fazla duygu dalgalanmaları yaşayabilirsin. Daha sinirli, alıngan, heyecanlı, sabırsız ve endişeli olabilirsin. Bebeğinin sağlığı, doğum süreci, doğum sonrası hayatının nasıl değişeceği, iyi bir anne olup olamayacağınla ilgili merak içindesindir.

Duygusal değişimler en az bedeninde yaşanan değişimler kadar normaldir. Diğer milyonlarca hamile kadın senin hissettiğin şeyleri hisseder, kendini asla yalnız hissetme. Bu süreçte en kritik şey konuşmak, paylaşmak ve anlatmaktır. Eşine, ailene, arkadaşlarına, doktoruna hislerinden ve endişelerinden bahset. Çevredekilerin senin neler hissettiğini bilmesi seni anlamalarını kolaylaştırır. Hissettiklerini içine atıp tek başına baş etmeye çalışma ve bunları tüm hamile kadınların hissettiğini bil. Yalnız değilsin!

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...