Bebek sağlığı | Bebek gelişimi | Bebek Bakımı
Hamilelikte Doğru Beslenme
Sosyal Medyada Paylaş

Hamilelikte Doğru Beslenme

Gebelik sırasında tüketilen yiyecek ve içecekler hem anne sağlığı hem de bebeğin sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle sağlık bir şekilde besinleri tüketmek ve kişiye özel beslenme programları uygulamak gereklidir. Hamilelikte beslenme konusunda en çok dikkat edilmesi gereken özellikler enerji verimi yüksek, kalorisi fazla olmayan, vitamin, protein ve mineralce zengin besinlere yönelmektir. Ayrıca emziklik döneminde yeterli süt salınımını sağlamak önem taşımaktadır.

Protein, Vitamin ve Mineral Desteği

Hamilelikte beslenme adına günlük enerji ihtiyacının karşılanmasına yönelik olarak karbonhidratlı besinler tercih edilmeli, çay tüketimi yapılıyor ise fazla şeker kullanılmamalıdır. Vücut gelişimi için gerekli olan proteinlerin karşılanmasında ise günlük olarak 3-4 porsiyon sebze tüketilmeli; yoğurt, süt, peynir gibi ürünler günlük olarak en az 1’er porsiyon tüketilmelidir. Bebeğin kalsiyum, çinko gibi ihtiyaçlarının karşılanması ve kemik gelişiminin sağlanmasında ayrı bir yeri olan bu besinlere ek olarak meyve ve sebze tüketimleri yapılarak C vitamini ihtiyacı da karşılanmalıdır.

Demir ihtiyacının karşılanması açısından ise kuru incir, kuru üzüm, baklagiller ve koyu yapraklı yeşil sebzeler tercih edilmelidir. Her çeşit et, tavuk, balık ürünlerinden günlük olarak 2 porsiyon tüketimin gerçekleştirilmesi hamilelikte beslenme konusunda protein ve mineral açısından zenginlik sağlamaktadır.

Bol Su Tüketimi

Günlük olarak 2-3 litre su tüketiminin son derece önemli olduğu gebelik döneminde, fazla kilo alınmaması için unlu ve aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı, günlük tuz alımı sınırlı tutularak iyotlu tuzlar tercih edilmelidir. Çay ve kahve tüketimi azaltılmalı, sigara kesinlikle kullanılmamalı, tüm yiyeceklerden azar azar, sık sık ve öğün atlamadan yenilmelidir.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014-2017