Hamilelikte Safra Kesesi Taşı Rahatsızlığı

Hamilelikte Safra Kesesi Taşı Rahatsızlığı

         Hamilelikte yaşayabileceğiniz sağlık problemlerini göz önüne alarak hekim takibi altında kontrollerinizi düzenli bir şekilde yaptırmaya dikkat etmelisiniz.

 

 

Safra kesesi taşı rahatsızlığı hamilelikte karşılaşabileceğiniz sağlık sorunlarından biridir. Bir anda belirti göstermeyen ve sinsi bir şekilde gelişen bu hastalık ihmale gelmeyen önemli rahatsızlıktır. Bazen çok şiddetli ağrılara bazen ise mide şişkinliğine sebep olarak hastayı ciddi oranda rahatsız etmektedir.

Bu rahatsızlık hamilelik döneminde östrojen hormonunun safra salgısındaki kolesterol miktarını arttırmasıyla meydana gelen bir rahatsızlık şekli olarak ortaya çıkabilmektedir.

 

Belirtileri:

• Çoğunlukla kısa sürede bir belirti vermese de ilerledikçe sıkıntılar çıkarabiliyor.
• Bazen sağ üst karın kısmında ağrı, bulantı, kusma ve mide şişkinliği gibi belirtiler oluşturabiliyor.
Safra kesesi taşı nadiren görülse de safra kanalında daralma ve tıkanmaya da sebep olabilmektedir. Bu tıkanma safra kesesinde şişmelere ve çeşitli rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir.
• Bunların dışında yüksek ateş, sarılık gibi rahatsızlıklarda verebilmektedir.

 

 

Tedavisi:

Safra kesesi taşı hamilelik döneminde belirti vermiyor olarak bilinse de, yer yer şiddetli ağrılara sebep olabilen bu rahatsızlık zorunda kalmadıkça tedavi edilmemektedir.
• Lakin rahatsızlık fazla ise ağrı oranına bakılarak yapılabilecek önerilerde bulunulmaktadır.
Safra kesesi taşı rahatsızlığında bolca sıvı tükenmek büyük önem taşımaktadır. Su ve farklı sıvılar tüketebiliriz.
• Eğer hekiminiz rahatsızlığın şiddetine göre gerekli gördüğü taktirde hamilelik döneminde kullanılabilecek şekilde antibiyotik tedavisi başlatabiliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...