Hiperebeveyn Olabilir Misiniz?

Hiperebeveyn Olabilir Misiniz?

Çocuğu sürekli kontrol altına almaya çalışan, çocuğun yaptığı her şeye müdahale eden, çocuğuyla çok fazla ilgilenen ebeveynler hiperebeveyn olarak bilinmektedir. Bu anne ve babalar çocuklarının kiminle arkadaşlık yapıp, oyun oynayacağına bile karışırlar. Eski zamanlarda da çocuklarıyla çok ilgilenen anne ve baba vardı, ama günümüzde hayatın stres ve sıkıntısının fazlalaşması ve diğer endişe verici olaylar hiperebeveyn sayısını oldukça artırmıştır.

 

 

Ebeveynler iş yerlerindeyken, sosyal hayatlarında herhangi bir aktivite yaparken bile sürekli akılları çocuklarında olabilir. Çocuğu hakkında tereddütleri ve kaygıları ebeveynleri rahatsız eder ve huzursuz olurlar. Hiperebeveynler in olmak istediği çok ilgili iyi bir ebeveyn olmaktır. Bu isteklerini çocuklarının her istediğini yaparak ona anlayış göstererek mutlu olmaları sağlamakla başardıklarını düşünmektedirler. Hiperebeveynler çocuklarının her daim en üst seviyede başarılı, mutlu, sağlıklı bir hayat geçirmesini temenni etmekte ve bunun için kendilerini yıpratmaktadırlar. Ancak bazen bu ilgiyi abarttıklarında  çocukların akademik, sosyal hayatının her anını kontrol edip, yönettiklerini fark edemiyorlar.

Çocuğu aşırı derece koruma duygusu ile, ilgi göstererek ve her istediğini alarak ve yerine getirerek çok iyi bir ebeveyn gibi gözüküyor olabilirsiniz. Ama bu şekilde iyi bir ebeveyn değilsiniz malesef. Bu şekilde yetiştirilen çocuklar eğlenmeyi, kendi kendilerine mutlu olmayı, oyun kurmayı, diğer çocuklarla oynamayı bilemezler ve ortama ayak uyduramazlar. Sonuç olarak hiperebeveynlerin çocuklarının özgüven eksiklikleri ile karşı karşıya kalırlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Bebekler için bilmeniz gereken herşey bu sitede. Artık yayındayız. Sitemizi takip ederek bebeklerimiz için gerekli olan herşeyi bu siteden bulabilirsiniz. Bebek bakımı, bebek sağlığı, bebek gelişimi gibi aklınıza gelecek tüm konular da bilgileneceksiniz. Acil durumlar da bebek sağlığı için bilmeniz gereken her şeye yer verilecek olan bu blog bebeklerimize daha iyi bir hayat sunmak için annelerimizi bilgilendirmek adına tüm bilgilere yer aktarmaya özen gösterecektir. Bloğumuzu takip edin...